VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA GRUBNEROVÁ

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Studenti: Máme rádi českou historii a Prahu, staré město plné života

Pražský deník ve spolupráci s magistrátem přináší seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují své názory na studium i na jejich život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Malostranského gymnázia. Hovořili jsme s nimi o vlastenectví.

Prahu zahlcují dodávky. Může za to internet

Dodávek v pražských ulicích přibývá, vliv na to má rostoucí zájem o nákupy přes internet. Řešením mohou být překladiště, proměnlivé jízdní pruhy či nákladní kola.

Problém Prahy? 136 mostů v tristním stavu

/INFOGRAFIKA/ Téměř osmnáct procent mostů na území hlavního města je ve špatném, velmi špatném nebo havarijním stavu. Vyplývá to z obsáhlé zprávy o stavu mostů, kterou tento týden předložila magistrátnímu výboru pro dopravu Technická správa komunikací.

Zajatci eskalátorů. Troje schody uzavřeny, další to čeká

/INFOGRAFIKA/ Omezení u vstupu do některých stanic metra budou pokračovat i letos. Komplikace by měly lidé očekávat například na Karlově náměstí, Opatově nebo ve stanici Dejvická. 

Studenti: Dobrou brigádu dnes seženete jedině přes známé

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze 4. Hovořili jsme s nimi o tom, jaké zkušenosti mají s brigádami a zda vůbec projevují zájem si ke studiu přivydělávat.

Pražská zoo hlásí za rok 2017 více než 1200 mláďat a 1,4 milionu návštěvníků

/INFOGRAFIKA/ Zoologická zahrada v Troji se může za uplynulý rok pochlubit mnoha chovatelskými úspěchy. Přes dvě stovky druhů zde dokázalo přivést na svět celkem více než 1200 mláďat. Mezi nimi pro návštěvníky zoo vysoce atraktivní dvojčata tygra malajského, dvě mláďata varana komodského či pět koťat gepardů štíhlých. Již tradičně jsou v zoo úspěšní s chovem koně Převalského, jehož hříbat loni přibylo pět. 

Lidé dokážou ztratit nejen klíče, ale i urnu či kanoi

Nejčastěji lidé zapomínají věci v městské hromadné dopravě. V minulosti tu lidé objevili i mládě krajty, rakev nebo umělý chrup.

Zájem lidí o adopci v zoo narůstá, oblíbení jsou plyšáci i havěť

/INFOGRAFIKA/ Zvířata v Zoo Praha mohou lidé adoptovat nebo sponzorovat. V žebříčku oblíbenosti vede psoun, tučňáci a vakoveverka. U dětí bodují i pavouci, žáby či plazi.  

Studenti: Naší největší předností je silná angličtina

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Střední odborné školy pro administrativu EU v Praze 9. Hovořili jsme s nimi o tom, jak je škola připravuje na budoucí profesi, případně studium na vysoké škole.

Velké stavby v Praze 6 zastupitelé města nechtějí

Zastupitelé hlavního města zamítli úpravy územního plánu na zvýšení kapacity dvou chystaných projektů na území městské části Prahy 6. Jednalo se o novou budovu na Vítězném náměstí a o změnu charakteru výstavby na Břevnově v okolí Kutnauerova náměstí.

Nebezpečných blikajících billboardů v metropoli přibývá. Ohrožují řidiče

Nový metropolitní plán vizuální smog neřeší. Zpřísnění stavebních předpisů zatím nemá šanci na úspěch. Pražští politici připouštějí silný lobbistický tlak. Při odstraňování reklamních ploch momentálně sázejí na výpovědi nájemních smluv.

Studenti: Exkurze do firem nám pomáhají

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze 10. Hovořili jsme s nimi o tom, jaké mají příležitosti vidět v praxi to, co se ve škole učí.

Vánoční trhy zavedou návštěvníky do historie i Krkonošských pohádek

Největší vánoční trhy v Praze odstartují tuto sobotu. Výzdoba připomene historické osobnosti, zazní i melodie z legendárního večerníčku. Dvě centrální pražská tržiště budou letos už tradičně zbarvená do zlato-bílé barvy s prvky červené a zelené. Chybět nemají ani klasické fotokoutky, multifunkční pódium i kulturní program.

V Hybernské vznikne moderní univerzita, má sloužit akademické obci i veřejnosti

Soubor budov v Hybernské 4 se má stát centrem vzdělanosti. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy zde vybuduje školu 21. století. Již od příštího roku by měly být v nových prostorách přednášky pro veřejnost. Projekt s názvem Hybernská ožívá, který odstartoval letos v březnu kulturně-vědeckým festivalem Týden diverzity, je pro rozsáhlý soubor budov nedaleko Prašné brány jen začátkem něčeho mnohem většího. 

Přijdou čoudící auta o technickou? Odhalí je přístroj na příjezdu do Prahy

/INFOGRAFIKA/ Na hlavních dopravních tazích v metropoli je nedýchatelno kvůli dieselovým autům bez filtru pevných částic. V budoucnu je mají zachytit senzory, namontované u silnic na okrajích Prahy. Město hodlá tlačit na změnu zákona. Chce, aby policie mohla řidičům čoudících aut na místě odebírat malé technické průkazy.

Studenti: Zázemí pro sport je tu skvělé

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí seriál Praha očima studentů. Žáci středních škol v něm vyjadřují svůj názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára v Praze 4. Hovořili jsme s nimi o sportu a sportovním zázemí, které jim škola nabízí.

Plicní ambulance dnes otevřou dveře veřejnosti

/INFOGRAFIKA/ Chronická obstrukční plicní nemoc je v současnosti čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. Jelikož lékaři kladou největší důraz na prevenci, otevře se dnes v ČR osm desítek ordinací, kde si lidé budou moci otestovat funkci svých plic.

Zájem studentů pražských univerzit o vzdělávání v zahraničí stagnuje

/INFOGRAFIKA/Program Erasmus nyní využívají přibližně dva tisíce posluchačů ze čtyř největších vysokých škol v metropoli. Jejich počet neroste i kvůli bezpečnostní situaci. Vysokoškoláci objevují méně tradiční destinace jako Slovinsko či Estonsko.

Studenti: Kouřit jsme začali, abychom nebyli v partě suchaři

Deník ve spolupráci s magistrátem nabízí další díl seriálu Praha očima studentů. Žáci středních škol vyjadřují svůj názor na studium i na život v metropoli. Tento týden odpovídali studenti Středního odborného učiliště v Karlíně. Budoucí kadeřníci redakci prozradili, jaké zkušenosti mají s kouřením, co pro ně cigareta znamená a čím je láká, nebo naopak bytostně odpuzuje.

Žáci v Michli mají amfiteátr

Nově postavený multifunkční amfiteátr byl dnes slavnostně otevřený v Základní škole Ohradní v pražské Michli. Městská část Praha 4 venkovní učebnu a místo pro pořádání různých akcí vystavěla na přání dětí v rámci projektu Lepší škola, který zastřešuje platforma Lepší místo.

V domě Franze Kafky vzniknou rezidenční byty pro spisovatele ze zahraničí

/INFOGRAFIKA/ V domě Franze Kafky vzniknou příští rok rezidenční byty pro spisovatele ze zahraničí. O dlouhodobé pobyty v české metropoli je obrovský zájem, nárůst přihlášek je enormní j Kromě bytů pro spisovatele se má v Kafkově domě vybudovat i literární kavárna nebo galerijní obchod.

Studenti: My pomáháme, už jsme adoptovali dva chlapce na dálku

Dnes startuje seriál Praha očima studentů ve spolupráci s pražským magistrátem. V každém díle řeknou středoškoláci názor na život v metropoli i jejich vlastní studium. Co se jim líbí, a co by naopak zlepšili?

Pražané si od včerejška mohou půjčovat žlutá kola

Na čtyřicítce bicyklů se nově svezou lidé v okolí Strossmayerova a Ortenova náměstí. Do konce týdne jich bude na území Prahy 7 k dispozici více než 300. Od včerejška si lidé v ulicích metropole mohou půjčovat kromě růžových Rekol i žluté bicykly. Ty do Prahy dovezla čínská společnost Ofo. Mezi prvními místy, kde je lidé najdou, jsou například Strossmayerovo a Ortenovo náměstí nebo oblast u stanice metra Vltavská. 

Nové kreativní centrum u radnice vdechne život prázdným domům

Prostory na Malém náměstí pronajme magistrát organizacím z oblasti kultury, kreativního podnikání nebo vzdělávání. V domech vznikly kanceláře, zasedací místnosti a přednáškové sály.

V Praze začínají výlovy rybníků

/INFOGRAFIKA/ Výlovy rybníků potrvají až do půlky listopadu. Většina vylovených ryb poputuje na zarybnění jiných pražských rybníků. Během jednoho měsíce bude vyloveno celkem šestadvacet vodních ploch.

Nové centrum sociálního bydlení

Ministerstvo práce a sociálních věcí otevře od října v Praze Kontaktní centrum sociálního bydlení. Pobočka se bude nacházet na adrese Na Maninách 876/7 v Holešovicích. 

Další barevná kola se v ulicích metropole objeví už během října

Za pár týdnů mohou Pražané i turisté zdarma využít další službu sdílených kol. Žluté bicykly budou zatím k dispozici na Letné a v Holešovicích.

Svatováclavské slavnosti začínají už ve čtvrtek

Václavské náměstí se od 14. září stane místem oslavy svátku knížete svatého Václava, patrona českých zemí. Kromě prodejních stánků je o víkendech pro zájemce připraven také dobový program. 

Praha chce v centru zakázat pohyb s otevřenou lahví alkoholu

Novelu, kterou připravuje odbor živnostenský a občanskoprávní, by měl magistrát projednávat už příští týden. Konkrétní místa vedení Prahy zatím odmítlo prozradit, je ale jisté, že by se nový zákaz týkal Pražské památkové rezervace, tedy centra města.

Stipendium otevírá brány vysokých škol dětem z nemajetných rodin

Praha - Ještě dvanáct dní se mohou hlásit zájemci o Stipendium Nikoly Tesly, které podporuje talentované děti z dětských domovů nebo sociálně slabých rodin.

Policie na hodinu uzavřela Staroměstské náměstí

Praha - Kvůli podezřelému zavazadlu na konci Pařížské ulice museli včera policisté na hodinu uzavřít celé Staroměstské náměstí. Na místo byli přivoláni také pyrotechnici. Před čtvrtou hodinou odpoledne pak bylo zjištěno, že zanechaný kufr je zcela prázdný. 

Soud rozhodl: Aktivisté musejí opustit žižkovský squat Klinika

Praha /INFOGRAFIKA/ - Vykliďte Kliniku. To v úterý nařídil odvolací městský soud „obyvatelům“ squatu v Jeseniově ulici na Žižkově. Tentokrát musejí uposlechnout, verdikt je pravomocný.

Pražany sužuje hluk z okolních staveb

Praha - Česká metropole roste. Jeřáby a bagry se tak staly součástí každodenního života Pražanů. Není proto výjimkou, že i o víkendech a svátcích budí obyvatele dunivý hluk přicházející z blízké stavby.

Silnice z Říčan do Uhříněvsi se uzavře

Praha - Od neděle bude plně uzavřená ulice Přátelství na trase z Říčan do Uhříněvsi v úseku K Říčanům K Netlukám. Důvodem nesjízdnosti ulice jsou závažné vady v konstrukci podkladních vrstev a podloží komunikace. Uzavírka silnice potrvá až do konce září.

Fitness parky v Praze fungují až do podzimu

Praha /INFOGRAFIKA/ - Venkovní posilovny se u Pražanů těší velké oblibě. I přesto, že léto končí, většina z nich nechává své brány otevřené až do konce září či října.

Nová divadelní sezona: nabídne divákům herce na trampolíně nebo slevu na operu

Praha - Letní divadelní prázdniny pomalu končí. Kulturní svatostánky si pro diváky připravily mnoho novinek a zajímavých premiér. Na co se mohou Pražané těšit?

Při přecházení magistrály už nepůjde o život. Díky přechodům a semaforům

Praha - Dopravní tepna se od konce letošního roku začne měnit v městský bulvár. Přibudou „zebry“ i lavičky. První změny budou na zkoušku.

Jen sedm procent Pražanů pozná selhání srdce

Praha /INFOGRAFIKA/ - V loňském roce bylo v České republice pro chronické srdeční selhání hospitalizováno na internách 32 tisíc pacientů. Toto onemocnění je tak nejčastější příčinou pobytu Čechů starších 65 let v nemocnici. Povědomí o něm je však u lidí paradoxně mizivé.

Potravinám na pranýři důvěřuje 99 procent uživatelů

Praha /INFOGRAFIKA/ - Projekt, který byl spuštěn v létě roku 2012, zveřejnil za pět let své existence téměř čtyři tisíce šarží nebezpečných a nekvalitních potravin. Tři čtvrtiny lidí navíc projekt považuje za velmi účinný v boji proti nepoctivým výrobcům, provozovatelům a prodejcům.

Poslední tropický víkend je před námi. Jak si stojí pražská koupaliště?

Praha - Biotop v Radotíně a nádrž v Divoké Šárce. To jsou přírodní koupaliště, která pražští hygienici lidem doporučují. Ostatní rybníky jsou na tom o poznání hůře.

Největší zabijáci pražských stromů? Psi i teplo z asfaltu

Praha - Stáří stromů v metropoli je o polovinu nižší než ve volné krajině. Mezi jejich největší ničitele však nepatří napadající škůdci, ale zplodiny z dopravy, psí moč a sálající teplo z asfaltu.

Ženám s rakovinou chybí lék prodlužující život

Praha/INFOGRAFIKA/ - Pacientky s nejčastějším zhoubným nádorem u žen, rakovinou prsu, se bouří. Léky, které jsou běžně v Evropě dostupné, u nás přestaly být hrazené a ony je tak nemohou použít. Přestože jsou velmi efektivní a účinné.

Lidé bez domova v Praze provádějí už pět let

Praha - Od studentského projektu party nezkušených nadšenců uplynulo pět roků. Projekt Pragulic zprostředkovávající prohlídky pražským podsvětím je dnes profesionální organizace. Není jediná, která nabízí práci lidem bez domova.

Dopravní podnik se z povodní poučil

Praha - Pod vodou bylo téměř dvacet kilometrů tratí, osmnáct stanic a dvě vlakové soupravy. To je výčet z nešťastného scénáře pražského dopravního podniku při povodních v roce 2002, který by se ale díky novým opatřením už neměl opakovat.

Rada bude jednat o změně parku na stavební parcelu

Praha - Rada hlavního města bude 15. srpna jednat o návrhu Prahy 1 přeměnit parčík u Štefánikova mostu ve stavební parcelu. Návrh na změnu územního plánu by měl umožnit výstavbu galerie pro umístění Slovanské epopeje. 

Voda zaplavila zoo už třikrát

Praha - Zoologickou zahradu v Troji postihly povodně v roce 1940, 2002 a 2013. Důvodem je její poloha poblíž Vltavy a nedostatečná ochrana.

Česko jako země úspěšného a zdravého početí

Praha /RASTR, INFOGRAFIKA/ - Česká centra asistované reprodukce jsou doslova nabitá klienty ze zahraničí. Řešit neplodnost ve své vlastní zemi jim totiž mnohdy nedovoluje legislativa. Jistým bonusem je pak třetinová cena, kterou za zákrok zaplatí.

Stane se Praha novým sídlem Evropského bankovního úřadu?

Praha - Česká republika má reálnou šanci, aby zde od roku 2019 sídlil Evropský bankovní úřad (EBA), který se musí kvůli vystoupení Velké Británie z Evropské unie přestěhovat. Rozhodování je jen na členských zemích. Spustí se tak politický lobbing, na jehož konci vzejde vítěz.

Průzkum spočítá parkovací místa pro handicapované

Praha - Už příští rok na jaře bude hlavní město vědět, kolik parkovacích míst pro handicapované se v české metropoli nachází, kde přesně jsou, jaké jsou jejich rozměry a míra přístupnosti.

Magistrát se zaměří na sídliště

Praha - Vnitroblok Vybíralova na Černém Mostě vybralo vedení Prahy ke svému pilotnímu projektu zaměřenému na revitalizaci jednoho ze sídlišť. Oživení prostředí pocítí téměř pět tisíc Pražanů. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT