Určitě do pěti let chce Jawa představit finální sériovou podobu vlastního motocyklu v kubatuře 1000 cm3. V rozhovoru pro Deník.cz to prozradil Jiří Kraft - obchodní manažer tohoto výrobce motocyklů Týnce nad Sázavou během prvního dne výstavy Motocykl v Praze. „Tento projekt není pro nás ani tak důležitý z hlediska profitu, ale spíše image a marketingu,“ vysvětlil.

Na zajímavé exponáty z výstavy se můžete podívat do naší komentované fotogalerie. Jsou tam také snímky strojů, které jsou dále zmiňované v tomto článku.

„Půjde totiž o stroj, který bude mít náš vlastní motor, rám i většinu dalších dílů a vyrábět se bude v naší české továrně,“ dodal. Na tomto projektu se pracuje již patnáct let. „Je to dlouho, ale stále je třeba vychytat řadu věcí,“ dodal Kraft.

Novinkou Jawy na výstavě je model 350 Yezdi Adventure, což je stroj vyráběný v Indii. Vidíte ho na titulní fotografii u článku. Motor má výkon přes 22 kW a předpokládaná cena činí 168 000 Kč.

„Ve spolupráci s indickým partnerem připravujeme i další varianty,“ doplňuje Jiří Kraft.

Rodster ze Slovenska

Mezi stovkami motocyklů na výstavě poutá pozornost oranžově lakovaný dvoumístný čtyřkolový roadster. Stojí za ním slovenská společnost Patak Motors a nabízet ho bude jak se spalovacím tak i elektrickým motorem. Jelikož má homologaci jako těžká čtyřkolka, budou ho moci řídit už i teenageři od 16 let. A to i přes to, že elektrická verze umí jet až 130, spalovací 125 kilometrů v hodině.

Cena tohoto vozidla, které je dvoumístné a měří na délku jen 336 centimetrů, startuje na úrovni 400 300 Kč. Za příplatek je k mání také plátěná střecha.

Pohřební přívěs

Velkému zájmu návštěvníků se těší také pohřební přívěs za tříkolku Harley Davidson. „Každý rok se účastním jednoho až dvou pohřbů motorkářů. Sjede se někde skupina motorkářů a jede se na obřad. Takto by mohl jet nebožtík v čele kolony,“ vysvětluje svůj projekt jeho autor.

Sajdkára Velorex

Značka Velorex, kterou si nejvíce spojujeme s plátěnou tříkolkou, existuje dále. V současnosti vyrábí tři typy přívěsných vozíků k motocyklům. Nejlevnější model začíná na úrovni 99 000 Kč včetně DPH.

Na výstavě se hned ve vstupní hale prezentuje společný projekt s tradiční motocyklovou značkou Royal Enfield.

Elektrický Mopedix

„Po třiceti letech jsme zase postavili pořádný moped,“ chlubí se Jindřich Melichar, jeden ze zakladatelů projektu českého elektrického mopedu. „Postavili jsme moped na pořádných kolech, s velkým rozvorem, takže se vám nezvedá na zadní. Uveze dva lidi s velkým nákladem a má jízdní vlastnosti jako motorka. Ale stále má pedály, takže si můžete přišlápnout, když je třeba.“ Na vývoji Mopedixe spolupracoval výrobce mimojiné s experty z Technické univerzity v Liberci či Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.

Výrobek, který pohání motor s výkonem 3 kW, by se měl již brzy začít prodávat s cenovkou 134 444 Kč.