CLT panely lze charakterizovat jako materiál vyrobený z masivního vysušeného řeziva. Skládají se z několika příčně lepených vrstev.

Vznikají tak, že se vrstvy dřeva, známé jako lamely, skládají pod úhlem 90 stupňů k vrstvě níže a lepí se dohromady, čímž vznikají konstrukční dřevěné části až do délky 22 metrů a šířky 3,5 metru. Právě z toho materiálu je postavený atraktivní dům ve Zlíně – Velíkové.


Nahrává se anketa ...

Přání mít hezký přírodní dům

Zadání čtyřčlenné rodiny jakožto investora znělo poměrně jasně. „Chtěli bychom moderní přírodní dům, který by hezky zapadl mezi les a ostružiníky,“ nechala se slyšet rodina.

Projektu se ujala Kristýna Couffin Mudříková ze studia Architecte DPLG Jean-Marc Couffin. Nové bydlení pojala jako jednoduchou dvoupodlažní stavbu se sedlovou střechou bez přesahu, která připomíná moderní venkovskou stodolu.

„Z hmoty vystupuje zavěšený modřínový vstupní nástřešek a pergola dole v zahradě. Nad ní pak dvě kukátka s lenoškami, rámující dva nejkrásnější výhledy do krajiny,“ popsala Kristýna Couffin Mudříková.

close Pohled do kuchyně z obývacího pokoje. info Zdroj: se svolením Studia TOAST zoom_in Pohled do kuchyně z obývacího pokoje

Právě na umístění v krajině architektka brala ohledy. V blízkosti je i les, ale i západní pohled do širého okolí. Do domu podle Kristýny Couffin Mudříkové naopak vstupuje krytá terasa, prodloužení obývacího pokoje na úrovni zahrady. Dřevník je pak na severní straně.

Když se zašít, tak co nejvýše

Obě podlaží domu kopírují svažitost okolního terénu, z toho důvodu jsou dvouúrovňová. A jak to vypadá uvnitř domu, do kterého se vstupuje na úrovni horní zahrady?

  • Obývací pokoj s kuchyní jsou sníženy do úrovně dolní zahrady, která má intimnější charakter.
  • Místnosti v patře se proplétají kolem schodiště s otevřenou pracovnou.
  • Nejvyšším bodem objektu je takzvaná zašívárna s vyhlídkou se střešním oknem v dětském pokoji.

Fasáda, co bude měnit barvu s časem

Z technického hlediska je celá stavba založená na železobetonové desce. Pro konstrukci byly zvoleny CLT panely. „V interiéru jsou použity v pohledové kvalitě nebo opatřeny hliněnou omítkou. Z CLT panelů je i konstrukce schodiště obložená stejně jako většina podlah v domě dubem,“ popsala architektka.

Pasivní dřevěná okna ve světlé úpravě rozjasňují časem šednoucí provětranou fasádu z nehoblovaných modřínových prken různé šířky. Tepelnou izolaci vrchní stavby tvoří foukaná celulóza. Střecha je z titanzinku.