VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zoo získala k 83. narozeninám významné ocenění

Praha /FOTOGALERIE/ - Nejvyšší státní vyznamenání prezidenta Mongolska Cachjágína Elbegdordže za záchranu koní Převalského obdržel ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek u příležitosti 83. výročí založení Zoo Praha.

28.9.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek převzal z rukou velvyslance Mongolska v ČR Dorjdamby Zumberellkhama vyznamenání prezidenta Mongolska za projekt Návrat divokých koní. Foto: Zoo Praha/Petr Hamerník

Kromě současných úspěchů měli návštěvníci možnost zavzpomínat na významné osobnosti pražské zoo, zvláště na „válečného" ředitele Jana Vlasáka, který se zasloužil o světový odchov ledního medvíděte.

„Medaili Přátelství uděluje prezident Mongolska zahraničním organizacím a občanům, přispívajícím k rozvoji země nebo k ochraně mongolského dědictví. Jde o nejvyšší možné ocenění, které lze získat od hlavy státu," vysvětlil velvyslanec Mongolska v ČR, pan Dorjdamba Zumberellkham, který vyznamenání předával řediteli Zoo Praha Miroslavu Bobkovi.

„Díky projektu Návrat divokých koní bylo za poslední čtyři roky dopraveno do rezervací Khomiin Tal a Takhin Tal 15 koní, kterým se zde narodilo již 9 hříbat a to je fascinující," dodal.

„In situ projekty jsou jednou z našich hlavních priorit. Za jejich výsledky stojí mnozí zaměstnanci a spolupracovníci, ocenění patří tedy hlavně jim. Vyznamenání si velmi vážíme a je pro nás obrovskou motivací v úsilí pokračovat," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Den plný vzpomínek

V rámci programu se vzpomínalo i na historické události. Významné pocty se dočkal jeden z ředitelů pražské zoo, plukovník Jan Vlasák, který zoo úspěšně vedl v době okupace a zasloužil se o světově proslulý odchov ledního medvíděte Sněhulky. Památkou na jeho činy se stala nová interaktivní socha z dílny Kurta Gebauera, u níž je možné zaposlouchat se do audio ukázek ze stejnojmenné knihy Sněhulka.

V odpoledních hodinách pak proběhl u pavilonu Africký dům křest nové knihy Žirafa na pondělí, kterou vydává ve spolupráci se Zoo Praha vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, a. s. Kmotrou knížky se stala herečka Ivana Chýlková, která uvedla: „Knize bych chtěla popřát mnoho nadšených čtenářů a brzkou reedici."

Atmosféru 83. narozenin Zoo Praha dokreslili zaměstnanci v dobových kostýmech, stylový hudební doprovod Sester Havelkových a Miloše Wichterleho, ale například i chutná zmrzlina vydávaná z polní kuchyně.

Autor: Redakce

28.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení