VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čerstvě namalované zóny potřebují předělat

MALÁ STRANA - Značky posazené uprostřed úzkého chodníku, parkoviště pro dvě a půl auta, stání z pravé i levé strany asi tři metry široké silnice. To je výsledek zavedení zón placeného stání v ulici U Lužického semináře na Malé Straně.

11.10.2007
SDÍLEJ:

NESMYSLNÉ ZÓNY. Parkoviště pro invalidu je bíle nakresleno u opačné strany krajnice než rezidentní stání (modře). Kdyby na obou stranách parkovala auta, nikdo mezi nimi neprojede.Foto: Deník/Milan Jaroš

Situaci komplikuje i zvyk místních parkovat podél parčíku, kde jsou stále osazené značky, protože nově je modrá zóna namalovaná na opačné straně silnice. „Každý parkuje, jak si to vysvětlí. Pokud bude mít městská policie jiný názor než my, tak to polovina z nás zaplatí. Například před naším domem je vytvořeno parkoviště pro dvě a půl auta. Třetí auto už nezaparkuje, protože by polovinou stálo na žlutém značení, kde se to nesmí,“ řekl Deníku místní rezident Karel Novák.

Upozornil také na značky osazené uprostřed zhruba sedmdesát centimetrů širokého chodníku. „Pokud půjdete s taškou, tak neprojdete. Podle mého názoru by na jednom sloupku mohly být klidně dvě značky,“ doplnil.

Na další z neduhů poukázal řidič Václav Hloušek: „Naprosto nesmyslně je vyhrazené parkoviště pro invalidu nakresleno u opačné krajnice, než jsou rezidentní stání. Kdyby zaparkovala auta z obou stran, jak by podle značení měla, nikdo mezi nimi už neprojede. Řidič se prostě otočí a objede to, ale pokud budou potřebovat projet hasiči nebo záchranka, zbytečně to zkomplikuje jejich práci.“

Vše se dá opravit

O nápravu zatím místní obyvatelé radnici Prahy 1 nežádali. „Všichni chodíme do práce. Pro parkovací kartu jsem si šel natřikrát. Neměl jsem čas jít tam znovu kvůli špatnému značení,“ vysvětlil Novák.

Podle místostarosty pro dopravu Karla Koželuha (SNK- –ED) měli místní nejprve přijít na radnici. „Každá věc se dá opravit, nic není na věčné časy. Máme v plánu revizi zón. Pokud je tam opravdu něco v rozporu se zavedeným systémem, může se to předělat,“ slíbil.

Plán na vytvoření zón zpracovával ředitel Parkingu Praha Karel Jarolímek. Kolik za něj radnice Prahy 1 zaplatila, by bylo podle Koželuha velmi obtížné zjistit. „Předložený projekt ovšem schválila rada města,“ dodal Koželuh.

Podnikatelé musejí sundat značky

Až půlmilionovou pokutu mohou ode dneška dostat soukromé instituce z Prahy 2, které včas neodstranily označení vyhrazených míst. Počínaje dneškem totiž do ulic vyrazí úředníci, kteří budou kontrolovat odstranění dopravních značek.

Ty museli na své náklady odstranit soukromí podnikatelé do 30. září, kdy v Praze 1 a 2 zaniklo kvůli zavádění zón právo na užívání rezervací. Mnozí tak ale neudělali. Ještě včera bylo v Praze 2 spousta značek, které byly překryty, odstraněny jen zčásti nebo vůbec. „Značky jsou v tuto chvíli protiprávní. Uživatele těchto míst již jsme dopisem vyzvali, aby je na své náklady celé odstranili,“ popsal vedoucí odboru dopravy Prahy 2 Josef Gál. Podle něj tak radnice nebude vyčkávat a hned dnes provede první kontroly.

„S těmi, kdo značky ještě neodstranili, můžeme zahájit správní řízení, ve kterém hrozí uložení pokuty až do výše půl milionu korun,“ uvedl Gál. Na poslední chvíli situaci řešila například Česká pošta. Během včerejška odmontovávala značky v ulicích Jaromírova a Belgická. „V ulici Na Hrádku odstranila dopravní značení správcovská firma parkovacích zón. Předpokládali jsme, že obdobně bude postupováno i na ostatních poštách,“ uvedla Ludmila Pidrmanová z oboru komunikace České pošty.

Někteří podnikatelé však značky odstraňovat nechtějí. „Značky před hotely mám a odstraňovat je nemíním. Podmínkou kolaudace bylo zakoupení sedmi parkovacích míst, roky platím 40 600 za jedno. Zaplaceno mám do konce roku, tak nevím, proč bych před hotely nemohl parkovat. Dnes jsem si na úřadu zakoupil abonentní karty za 36 tisíc. Pokud mi úřad ani přesto neumožní příjezd hostů, podáme žalobu,“ uvedl Karel Klubal, majitel hotelů U Páva a U Krále Karla v Praze 1.

„S podnikateli se budeme snažit dohodnout,“ uvedl za Prahu 1 místostarosta pro dopravu Karel Koželuh. Případné represe podle něj vyloučeny sice nejsou, Koželuh ale věří, že ve většině případů jich nebude třeba. (hav, ben)

Místa jen pro někoho

Rezervovaná parkovací místa po zavedení zón zůstanou pouze policii, záchranné službě, vozům taxi, magistrátu, městským částem nebo vozíčkářům. Ostatní subjekty si budou muset koupit za 12 nebo 36 tisíc abonentní karty, které je budou opravňovat k parkování v zóně, ale nebudou jim zajišťovat rezervaci.

Podle vedoucího odboru Prahy 2 Josefa Gála však bude existovat možnost vzniku rezervovaných míst i pro další subjekty. Nárok totiž vzniká také firmám, které se zabývají službami v oblasti zdravotnictví a sociální péče. „O případném novém žadateli bude rozhodovat komise pro zóny placeného stání a dopravní opatření,“ dodal Gál.

K rušení rezervovaných míst zatím nepřistoupila Praha 3 a 7. „V budoucnu se tomuto kroku nevyhneme, ale konkrétní časové harmonogramy budou známy až poté, co budeme vědět termín zavádění zón,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. (hav)

11.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení