VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změny územního plánu laikům ukáže nová aplikace

Praha - Změna plánu. Tak se jmenuje webová aplikace, kterou vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Jejím cílem je zpřehlednit procesy územního plánování. Každý obyvatel Prahy tak může mít přehled o tom, co se kde chystá.

13.6.2017
SDÍLEJ:

Aplikace. Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

„V Praze se každoročně projednávají stovky změn a zorientovat se v nich je velmi těžké," popsala současnou situaci náměstkyně primátorky pro územní rozvoj a územní plán Petra Kolínská. Podle jejích slov není snadné mít přehled ani pro příslušné úředníky, vedení městských částí, natož pak pro obyvatele města.

Právě s tím má pomoct webová aplikace. „Každý obyvatel metropole má právo vědět, jak se může proměnit okolí jeho bydliště, a ke změnám se vyjádřit," dodala Kolínská. Změny v územním plánu totiž mají na podobu města velký vliv. Určují například to, jaký typ budov či objektů je možné na určitém místě postavit a jak objemná může zástavba být.

Lidé mohou hlídat na mobilu, co se v jejich okolí změní

Webové rozhraní přístupné z adresy zmenaplanu.cz nabízí všechny potřebné informace na jednom místě. „Pro občany to znamená, že když se cokoliv v procesu projednávání promění, na webu se to velmi rychle ukáže," popsal sekční ředitel IPR Jiří Čtyroký.

Jednou z nabízených funkcí je tzv. hlídací pes. Každý zájemce si momentálně na webu může vytvořit vlastní účet. V profilu si nastaví, kterou městskou část či jinou oblast chce sledovat, a kdykoliv dojde ke změně, uživateli přijde e-mail.

„Srdcem aplikace je seznam změn, úprav a podnětů ke změně územního plánu," popsal Čtyroký. Poslední částí pak je aktualizovaná mapa výkresů územního plánu. „Slibujeme si od toho, že se uleví úředníkům, kteří nebudou muset čelit tolika dotazům," uvedla Kolínská.

Lepší komunikace mezi lidmi a developery

Navíc by nový systém mohl přispět k lepší komunikaci mezi obyvateli, vedením městských částí a developery. „Často narážíme na to, že investoři připravují dlouhá léta projekty, a když jsou ve fázi územního rozhodnutí, tak narazí na nesouhlas veřejnosti či dotčené městské části," popsala náměstkyně. Díky aplikaci by tak mělo být pro obyvatele metropole jednodušší dozvědět se o chystaných plánech včas. Celkem je v metropoli v různé fázi projednání mo-mentálně 259 změn, 53 úprav a 346 podnětů. Ročně jich město schválí přibližně 20.

Autor: Jana Kašparová

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies