VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zličínští hasiči staví každý rok májku. Cvičí i ve výškách

Praha - Jednou velkou rodinou lze nazvat Sbor dobrovolných hasičů Zličín. A nejde jen o obrazné přirovnání toho, jak dobře spolu kolektiv požárníků vychází. Je zde i pokrevní pouto. „Sám jsem do sboru přivedl nejdříve tátu a mámu, poté i manželku a nedávno i dceru," řekl starosta sboru Josef Orgoník. Celkem má sbor 114 členů. A vlastně vše je v něm rozděleno podle starosty víceméně na polovic. Ať už jde o podíl mezi dospělými a dětmi nebo mezi ženami a muži.

20.3.2015
SDÍLEJ:

Stavění májky v podání dobrovolných hasičů ze Zličína.Foto: www.sdhzlicin.cz

Zatímco základna plnoletých zůstává léty neměnná, počet dětí se každým rokem lehce mění. „Nejvíce jich odchází okolo patnácti let," prozrazuje Orgoník.

Děti se dostávají do puberty a jejich zájmy se mění. Aby někdo chodil odmala a vydržel až do dospělosti, je podle starosty vzácnost. Takové případy se dají podle něj spočítat na prstech.

Sám je však důkazem, že takoví lidé do sboru občas přijdou. „Chodím už od šesti sedmi let, kdy jsem byl ještě prcek. Tenkrát byl sbor ještě pod Pionýrem," vzpomíná na 80. léta, během kterých se stal dobrovolným požárníkem.

Řeporyjští využili šance

Pro udržení si početné členské základny, a hlavně té dětské, napomáhají i akce, které sbor v průběhu roku pořádá. Kupříkladu tradiční letní tábor nebo různé sportovní dny či poznávací výlety. Jak už to však u dobrovolných hasičů leckde bývá, starají se i o kulturní a společenské události obce.

Zlínští „dobráci" každý rok organizují pálení čarodějnic, kdy ukazují, že červeného kohouta umí nejen hasit, ale i přivést k životu. Zajímavější je však jejich zvyk stavět májku. Tu jinde v okolí podle starosty člověk neuvidí. I proto hasiči ze západní části Prahy v jejím hlídání polevili. „Dřív jsme byli v opatrování pečlivější," přiznává starosta sboru Josef Orgoník. Přesto se jim jednou stráž ozdobeného kmene příliš nevyvedla.

„Jde o záležitost starou tak dvacet let," říká Orgoník k příhodě, kdy hasiči o májku přišli. Ukradli jim jí dobrovolní hasiči z nedalekých Řeporyjí. Tento sbor byl také posledním, který kromě zličínských májku stavěl.

Odplatou by se dal nazvat čas

Zličínští hasiči měli tehdy nevýhodu v tom, že májku stavěli na fotbalovém hřišti a oheň nebyl hned poblíž. Bylo tedy snazší se ke stráženému symbolu jarních slavností dostat a ukrást ho. Čehož sousedští požárníci využili.

„Žádnou odvetu jsme jim tenkrát nepřipravili," míní Orgoník. Bylo by to podle něj i složité, neboť druhý sbor měl májku i ohniště blízko sebe, tudíž se mu nedala tak snadno sebrat.

Odplatou by se tak dal nazvat čas, který se s řeporyjskými konkurenty sám vyrovnal. „Na místě, kde byla jejich májka a ohniště, se postavila jejich nová hasičárna," vysvětluje starosta s tím, že to byl konec sousední májky. Vše se ale bere a bralo v rámci zábavy.

Požární sport je u 'dobráků' ze Zličína oblíbený a pravidelně slaví úspěchy.

Soutěže v požárním sportu

Ostatně se dalšími sbory se zličínští „dobráci" potkávají na soutěžích v požárním sportu. Jeden pohár sami dokonce pořádají. „Řekli jsme si, že když soutěžíme, tak bychom měli také něco uspořádat," přibližuje Orgoník vznik soutěže „O pohár starosty městské části Zličín". V kategorii dospělých už proběhlo čtrnáct ročníků, v dětské zatím čtyři.

„Sport u nás jede docela dost," tvrdí starosta zličínského sboru dobrovolných hasičů. A tak mají družstva ve všech kategoriích, od dětí přes dorost až k dospělákům, kteří se poslední tři roky probojovali až na mistrovství republiky. „Proti ostatním krajům ale nemáme moc šanci," říká starosta.

I tak jde o úspěch, i když družstvo skončí na patnáctém místě. Největší úspěch se na tuzemském mistrovství podařil v roce 2013 dorostenkám. Jejich první místo v soutěži celý sbor prý náležité oslavil. Další velké úspěchy na celorepublikových závodech jsou pak i dvacet let staré.

Akce si však požárníci užijí i bez soutěží. Ačkoli většinou nejde o hašení požáru, ale spíše technické práce: čerpání vody ze sklepů po dešti či řezání stromů spadaných na cesty. Loni vyjela výjezdová jednotka, která má 25 členů, celkem ke čtrnácti zásahům.

Speciální dovednost lezeckého družstva

Co je neobvyklostí u dobrovolných hasičů, že zličínský sbor má od roku 2006 i lezecké družstvo, jež může pracovat ve výškách i nad volnou hloubkou. Většinou se však takhle speciální dovednost nevyužívá.

Hasičský záchranný sbor v Praze podle Orgoníka ani příliš se sbory dobrovolných hasičů nepočítá. „Že by nás poslali na nějaký zásah a spolehli se na to, že vyjedeme, tak tahle to tu úplně nefunguje," vysvětluje.

Je to i kvůli tomu, že „dobráci" normálně přes den pracují a pro některé nemusí být snadné se včas dostavit k výjezdu. Do zákonem daného limitu 10 minut však dobrovolní hasiči zvládnou vyjet. I díky členům, kteří poblíž stanice pracují.

Historie je záhadaStarosta SDH Zličín Josef Orgoník.Sbor dobrovolných hasičů Zličín oficiálně vznikl v roce 1907, ač už jsou zmínky o něm i z dřívějších let. Více ale o historii svého sboru jeho členové neví. „Podrobně po archivech jsme nepátrali," přiznává Josef Orgoník (na snímku). Našli jen jednu kroniku z 50. let, víc se nedochovalo. Oživení sboru a začátek jeho nového fungování nastalo v 80. letech, kdy bylo založeno i dětské družstvo.

Autor: Benedikt Lederer

20.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení