VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlaté ruce krotící železo ocenili radní mistrovským titulem

Praha – Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení Letopisů Narnie. Z jeho dílny ale pochází také jídelní servis pro seriál Borgiové či třesoucí se kostel do filmu Tma, který vznikl ve spolupráci s Janem Smrkovským. Zdeněk Grausam je ovšem známý i jako fachman, který si poradí s opravami historických unikátů – a věnuje se také opravám sakrálních památek.

17.8.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Že má kovář Zdeněk Grausam z Úval na Praze-východ zlaté ruce, je známo nejen v širokém okolí. O jeho šikovnosti dobře vědí i filmaři – pro ty již vyráběl třeba zbraně, které se uplatnily při natáčení filmu Bathory. Nebo výstrojní součástky pro natáčení LeFoto: Archiv Krajského úřadu Středočeského kraje

Ve čtvrtek se jeho šikovnosti dostalo úředního potvrzení: středočeští radní mu udělili titul Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje 2017. Jde o ocenění lidových řemeslníků za nejen jejich za jejich dovednost, ale také za uplatňování řemeslných postupů, které leckdy patří k těm pozapomenutým. K tradičním kovářským technologiím, jimž se v Úvalech daří, patří nejen kalení, sekání, probíjení či ohýbání za studena i za tepla, ale například i pěchování nebo svařování přeplátováním.

Přes osm let spolupracuje s Regionálním muzeem 

Umění Zdeňka Grausama, který se kovářskému řemeslu věnuje už více než 15 let, mají Středočeši příležitost spatřit i při návštěvě řady trhů a jarmarků. Mohou nejen obdivovat výsledky jeho práce, ale dokonce si pod jeho vedením sami zkusit vzít do ruky kladivo. „Více než osm let také spolupracuje s Regionálním muzeem v Kolíně – a pravidelně své řemeslo předvádí návštěvníkům v Muzeu lidových staveb Kouřimi,“ ocenila Helena Frintová z krajského úřadu.
„Udělování titulu Mistra rukodělné výroby Středočeského kraje je skvělou formou veřejného uznání a podpory těm, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provádění tradičních technologií,“ připomněl ve čtvrtek náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

Titul uděluje Ministerstvo kultury ČR 

Za neméně důležité považuje také schopnost kvalifikovaně své dovednosti prezentovat – a dokázat je předávat dalším generacím. Držitelé titulu mohou být dále nominováni na celostátní ocenění Nositel tradice lidových řemesel. To při příležitosti Dnů evropského dědictví uděluje Ministerstvo kultury ČR.
Loni získali středočeské ocenění mělnický košíkář Petr Král a Marie Antonie Filipová z Kolína, která se zabývá výrobou krojů. Předloni putovalo ocenění do Bohutína; získal je tamější dřevořezbář Ján Chvalník. V roce 2014 byl titul Mistr tradiční rukodělné výroby udělen Miluši Šímové za tradiční výrobu vizovického pečiva. A ještě o rok dřív jej získal umělecký řezbář Jiří Rücker z Peček, který se věnuje výrobě pernikářských forem.


Autor: Milan Holakovský

17.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Gabriela Blažková (vlevo) z Archeologického ústavu AV ČR převzala v Praze od Alice Valkárové Cenu předsedkyně Grantové agentury ČR

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Na transplantaci dítě čekalo s mechanickým srdcem mimo tělo

Čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem strávilo ve Fakultní nemocnici v Motole dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Lékaři museli zvolit toto náročné řešení, protože malému pacientovi selhávalo vlastní srdce a problém se už nedal zvládnout pomocí léků. Unikátní předtransplantační péče i transplantace se zdařily a dítě je už v domácí péči. Uvedla to nemocnice v dnešní tiskové zprávě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení