Tyto dva zdánlivě odlišné objekty spojuje od včerejška kromě lokality Prahy 3jedno: a to majitel firma Kavalen, která vyhrála rychlé výběrová řízení slhůtou tří pracovních dnů. Vítězné společnosti zapsané do obchodního rejstříku 27.listopadu přiklepla rada městské části obě nemovitosti za 16,6milionukorun.

Nájemníkům a opozičním zastupitelům tak přibyl další důvod kpochybnosti, že na výběrovém řízení celou dobu něco nesedí. Firmu, která se chce zabývat pronájmem nemovitostí totiž zapsali do do obchodního rejstříku 27.listopadu, den poté už se hlásila do soutěže ooba domy, a na účet městské části putovala půlmilionová jistina. Nikdo ze členů představenstva firmy se však kzaložení a záměru společnosti nechtěl včera vyjádřit. Nezodpovězena zůstala iotázka, zda si chce společnost objekty nechat, nebo jsou připraveny pro jiného zájemce. „Předseda představenstva je srodinou na dovolené a vrátí se až vpondělí. Onějakých žižkovských domech jsme se bavili, ale já ktomu opravdu nic nevím,“ tvrdil představenstva společnosti Miloš Vlasák.

Městská část přitom při prodeji odomech zveřejňovala jen parcelní číslo a minimální cenu. Kolik je vobjektech bytů, zda jsou tu nějaká břemena, či vjakém jsou nemovitosti stavu, si museli potencionální kupci vypátrat sami. Takový postup zpochybnil před týdnem inezávislý právník Oldřich Choděra. „Radnice by přece měla chtít utržit co nejvíce. Bylo by logické, kdyby lhůty nechali třeba měsíční. Lhůty sice nejsou ze zákona dány, ale úřad Prahy 3by měl přinejmenším objasnit, proč na prodej tolik spěchal,“ řekl. Podle mluvčího Sotony bylo ale výběrové řízení naprosto regulerní. Jak doplnil, radnice takto prodává všechny domy. Na cenu to podle něj vliv nemá. Nižší počet zájemců, a to dvacet na oba dva domy, obhajuje tím, že vdomech se platí regulované nájemné.

Nájemníci ze Spojovací ulice už si najali právníka, a chtějí situaci řešit soudně. „Tři dny nám na to, abych se do řízení zapojili a složili pět set tisíc nestačilo,“ řekl jeden zobyvatel, jenž zatím nechce být jmenován.