VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žižkov čeká nejradikálnější proměna za poslední století

Praha – Dvě již vydaná stavební povolení a právě běžící magistrátní řízení o umístění stavby. Takřka každou chvíli se může začít navždy měnit tradiční tvář Žižkova, respektive Vinohrad, ale i celé panorama Prahy. Pokud na to budou peníze. Na Vinohradské třídě, na pomezí ulic Malešická a Želivského a také v Olšanské ulici se schyluje ke stavbě tří masivních výškových objektů, které za sebou přitáhnou tisíce lidí i aut.

18.11.2013 1
SDÍLEJ:

Žižkovský vysílač; ilustrační snímekFoto: Deník/Martin Divíšek

Část veřejnosti to vítá a označuje za přirozený rozvoj města, další skupina Pražanů se obává negativních dopadů nejen na okolní infrastrukturu, ale i na celkovou kvalitu života v okolí novostaveb. Jak před časem prohlásil místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut, „bylo by lépe vystavět tyto komplexy nikoliv v centru města, ale na jeho periferii." „Přinesou nové pracovní příležitosti, i možnost kvalitního bydlení na dobré adrese," oponují zástupci společností, jež chtějí na Žižkově, respektive na pomezí Vinohrad stavět projekty Central Plaza, Discovery Group a Crystal.

Závažným precedentem se podle místostarosty Prahy 3 Ondřeje Ruta může stát výstavba tří mega objektů na území Žižkova a pomezí Vinohrad. Domnívá se zřejmě, že mohou spustit dominový efekt výškové zástavby ve vnitřní Praze.

„Všechny tři stavby odvozují svou legitimitu od již stojících architektonických dominant. Discovery group a Central Plaza se chytají staveb telekomunikační věže O2 nebo Central Parku, Crystal šplhá do výšky na zádech Strojimportu," připomíná Rut. Dodává, že výškové domy nebo mrakodrapy se zpravidla staví jako solitérní dominanty akcentující důležitost sebe sama, v lepším případě význam daného místa. Poté se podle místostarosty Prahy 3 stávají záminkou k dorovnání výšky ostatních domů.

Pro i proti projektům

Měly by obří sklo betonové budovy raději vyrůst na periferii, jak doporučuje Rut a řada dalších Pražanů, nebo jsou developery situována na správném místě?

Zástupci společností, jež hodlají stavět jsou přesvědčeni, že právě do širšího centra města je potřeba přinést další možnost kvalitního bydlení i stovky kancelářských pracovních míst. Právě obrovské kancelářské plochy, ale i pro obchod a služby má se svými třinácti patry nabídnout nekonvenční budova Crystal na Vinohradské třídě. Přestože však investor drží stavební povolení už od roku 2008, naproti stávajícímu mrakodrapu Strojimportu je zatím jen stavební jáma.

Naproti tomu moderní nájemní bydlení s nabídkou bezmála pěti stovek bytových jednotek a dvou set padesáti ateliérů v osmnácti podlažích může začít růst mezi telekomunikační věží O2 a budovou Ministerstva vnitra v Olšanské ulici. Investor obdržel stavební povolení k první etapě výstavby na začátku letošního roku. Už před třemi lety se mu prostřednictvím studie EIA podařilo vyloučit možné negativní vlivy stavby na životní prostředí. Kritici ale trvají na tom, že stavba výrazně zasáhne do okolní infrastruktury. Předpokládá se totiž, že bytový komplex k sobě denně přitáhne zhruba patnáct stovek aut denně.

Dvakrát více nákupních ploch, než palác Flóra, čtyři kancelářské budovy o osmi až čtrnácti patrech, dva dvanáctipodlažní bytové domy a k tomu všemu hotel o sedmi patrech. To je třetí ze zmiňovaných obřích projektů multifunkční komplex Discovery Group na pomezí ulic Malešická a Želivského, respektive v severní části dnešního areálu Nákladového nádraží Žižkov.

O umístění stavby v současné době rozhoduje magistrát poté, co se proti původnímu kladnému rozhodnutí stavebního úřadu už vloni odvolala městská část Praha 3.

A co bylo důvodem odvolání? Jak připomíná místostarosta městské části Ondřej Rut na svém internetovém blogu, důvodem byla především obava z možného dopravního zatížení vyvolaného záměrem. A to zejména stavbou obchodního centra. „Podle dopravní studie bude generovat kolem třinácti tisíc jízd denně a dopravní zatížení Želivského by mohlo po započtení okolních záměrů dosáhnout sedmdesát tisíc aut denně oproti dnešním přibližně čtyřiceti tisícům," uvedl Rut. Současná dopravní infrastruktura podle něj nemůže pojmout takové objemy dopravy.

„Zejména pokud by byl obdobným způsobem zastavěný i celý brownfield a širší okolí nákladového nádraží Žižkov," dodal zástupce starostky Prahy 3 a připomněl, že stavba Discovery Group je podmíněna rekonstrukcí přilehlých částí Želivského a Malešické ulice, na které jsou již vydána územní rozhodnutí.

Autor: Jakub Krupka

18.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení