VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovské muzeum: Snažíme se vyhledávat potomky původních vlastníků

Praha - Židovské muzeum se mělo stát podle plánů nacistů takzvaným muzeem vyhynulé rasy. K tomu nakonec naštěstí nedošlo. Dodnes tu ale zůstalo mnoho vzácných předmětů po Židech deportovaných do ghett a koncentračních táborů. S kurátorkou muzea Michaelou Sidenbergovou jsme hovořily o tom, jak dochází k navrácení předmětů potomkům původních majitelů.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Židovské muzeum v Praze. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Ivan Babej

Jaké předměty má Židovské muzeum ve svých sbírkách po deportovaných Židech?

Židovské muzeum v Praze je výjimečné tím, že ve svých sbírkách schraňuje z větší části předměty, které do počátku okupace náležely židovským obcím a případně dalším spolkům na území dnešní České republiky, ovšem vyjma území odtržených po podpisu tzv. Mnichovské dohody. V menší míře se v jeho sbírkách nacházejí také umělecké předměty a knihy z majetku individuálních vlastníků, kteří byli v letech 1941-1945 deportováni do ghett v Lodži a Terezíně z Prahy a blízkého okolí.

Jaký zájem jste v muzeu zaznamenali ze strany potomků původních majitelů?

Zájem o restituce ze sbírek Židovského muzea v Praze od října 1994, kdy bylo muzeum státem navráceno židovské komunitě v ČR, je po mém soudu úměrný dvěma okolnostem: především je třeba mít na paměti, že první velká vlna restitucí individuálního majetku ze sbírek muzea proběhla již v období 1945-1948, za druhé je třeba vzít v úvahu dobu, která od chvíle, kdy byly předměty konfiskovány jejich původním majitelům, uplynula. Také je třeba zdůraznit, že Židovské muzeum v Praze navázalo na proces restitucí v letech 1948-1989 přerušený komunistickým režimem zcela samostatně ihned po svém odstátnění v roce 1994.

Snažíte se také potomky původních vlastníků vyhledávat a kontaktovat?

Ano, také toto v rámci možností a vlastních kapacit děláme. Jako příklad bych uvedla případ identifikace a navrácení 32 děl ze sbírky náležející pražskému advokátu a sběrateli české a francouzské moderny JUDr. Emila Freunda. Díla z této sbírky byla Freundovým dědicům žijícím v USA, jež muzeum z vlastní iniciativy a s pomocí dalších mezinárodních institucí a zahraničních přátel vypátralo, vrácena v roce 2008.

Autor: Andrea Karlíková

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Evropský bankovní úřad EBA. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Vláda definitivně schválila, že se Praha pokusí získat sídlo EBA

Nejen slunce, oči ohrožuje v létě i voda a nebezpečný prvok

Léto je spojeno s lákavou představou dovolené, lékaři ale upozorňují, že pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody.

Pohřeb výtvarníka Karla Franty bude 26. července ve Strašnicích

Praha - Poslední rozloučení s výtvarníkem Karlem Frantou, který zemřel 19. července ve věku 89 let, bude ve středu 26. července ve Velké obřadní síni krematoria v Praze - Strašnicích. V neděli to oznámila jeho rodina. Zesnulý byl známý především ilustracemi dětských knih, získal řadu mezinárodních ocenění.

Šimon Pánek: Svobodu a prosperitu nemáme navždy. Bojím se o ně

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Mělo to být povídání o čtvrtstoletí úspěšné nevládní organizace, která dokázala pomoct milionům lidí ze všech koutů světa. Místo toho se celým rozhovorem vinul apel. „Stále víc vnímám obrovské nebezpečí hodnotového vyprázdnění a krizi moderního demokratického státu,“ varuje Šimon Pánek. Demokracie je podle něj křehká, můžeme o ni kdykoliv přijít.

Ministerstvo znovu vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center

Ministerstvo zahraničí opakuje výběrové řízení na místo generálního ředitele sítě Českých center. Uzávěrka přihlášek do prvního vyhlášeného konkurzu byla na konci května, nový šéf sítě čítající 22 poboček z něj nevzešel. Tento týden ministerstvo zahraničí na svém webu zveřejnilo nový inzerát. Předchozí ředitel Jiří Závěšický byl odvolán na začátku dubna kvůli neshodám ohledně obsazení místa ředitele Českého centra v Paříži.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení