VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovské muzeum: Snažíme se vyhledávat potomky původních vlastníků

Praha - Židovské muzeum se mělo stát podle plánů nacistů takzvaným muzeem vyhynulé rasy. K tomu nakonec naštěstí nedošlo. Dodnes tu ale zůstalo mnoho vzácných předmětů po Židech deportovaných do ghett a koncentračních táborů. S kurátorkou muzea Michaelou Sidenbergovou jsme hovořily o tom, jak dochází k navrácení předmětů potomkům původních majitelů.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Židovské muzeum v Praze. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Ivan Babej

Jaké předměty má Židovské muzeum ve svých sbírkách po deportovaných Židech?

Židovské muzeum v Praze je výjimečné tím, že ve svých sbírkách schraňuje z větší části předměty, které do počátku okupace náležely židovským obcím a případně dalším spolkům na území dnešní České republiky, ovšem vyjma území odtržených po podpisu tzv. Mnichovské dohody. V menší míře se v jeho sbírkách nacházejí také umělecké předměty a knihy z majetku individuálních vlastníků, kteří byli v letech 1941-1945 deportováni do ghett v Lodži a Terezíně z Prahy a blízkého okolí.

Jaký zájem jste v muzeu zaznamenali ze strany potomků původních majitelů?

Zájem o restituce ze sbírek Židovského muzea v Praze od října 1994, kdy bylo muzeum státem navráceno židovské komunitě v ČR, je po mém soudu úměrný dvěma okolnostem: především je třeba mít na paměti, že první velká vlna restitucí individuálního majetku ze sbírek muzea proběhla již v období 1945-1948, za druhé je třeba vzít v úvahu dobu, která od chvíle, kdy byly předměty konfiskovány jejich původním majitelům, uplynula. Také je třeba zdůraznit, že Židovské muzeum v Praze navázalo na proces restitucí v letech 1948-1989 přerušený komunistickým režimem zcela samostatně ihned po svém odstátnění v roce 1994.

Snažíte se také potomky původních vlastníků vyhledávat a kontaktovat?

Ano, také toto v rámci možností a vlastních kapacit děláme. Jako příklad bych uvedla případ identifikace a navrácení 32 děl ze sbírky náležející pražskému advokátu a sběrateli české a francouzské moderny JUDr. Emila Freunda. Díla z této sbírky byla Freundovým dědicům žijícím v USA, jež muzeum z vlastní iniciativy a s pomocí dalších mezinárodních institucí a zahraničních přátel vypátralo, vrácena v roce 2008.

Autor: Andrea Karlíková

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Naděžda Nováková
1 5

Nadace Olgy Havlové udělila ceny za pomoc postiženým

Kropicí vůz. Ilustrační foto.
5

Osvěžení přináší do ulic vodní mlha

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Školství rozdělovalo peníze na sport netransparentně, tvrdí NKÚ

Ministerstvo školství rozdělovalo v letech 2013 až 2015 investice do zlepšení sportovišť netransparentně. Rozdělené dotace navíc resort málo kontroloval. V dnes zveřejněné zprávě to uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva jsou zjištěné problémy důsledkem špatně nastavených pravidel pro financování sportu u předchozích vedení úřadu.

Zeman při setkání vyjádřil Valachové podporu, ta trvá na demisi

Prezident Miloš Zeman na dnešní schůzce v Brně seznámil odcházející ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) s podporou, které se jí dostává od učitelů a sportovců. Jak však uvedla následně ministryně novinářům, očekává, že prezident bude postupovat dle ústavy.

Pro ČR není alternativa k EU, řekli europoslanci na sjezdu KDU-ČSL

Praha - Evropská unie prochází nejhorší krizí ve své historii. Pro Česko ale členství v unii nemá žádnou alternativu, a proto musí země hledat cestu, jak unii pomoci. Na sjezdu KDU-ČSL se na tom shodli lidovečtí europoslanci. Europoslanec Pavel svoboda přitom podotkl, že se Česko musí snažit stát součástí integračního jádra EU.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies