VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židovské muzeum: Snažíme se vyhledávat potomky původních vlastníků

Praha - Židovské muzeum se mělo stát podle plánů nacistů takzvaným muzeem vyhynulé rasy. K tomu nakonec naštěstí nedošlo. Dodnes tu ale zůstalo mnoho vzácných předmětů po Židech deportovaných do ghett a koncentračních táborů. S kurátorkou muzea Michaelou Sidenbergovou jsme hovořily o tom, jak dochází k navrácení předmětů potomkům původních majitelů.

20.5.2017
SDÍLEJ:

Židovské muzeum v Praze. Ilustrační foto. Foto: DENÍK/ Ivan Babej

Jaké předměty má Židovské muzeum ve svých sbírkách po deportovaných Židech?

Židovské muzeum v Praze je výjimečné tím, že ve svých sbírkách schraňuje z větší části předměty, které do počátku okupace náležely židovským obcím a případně dalším spolkům na území dnešní České republiky, ovšem vyjma území odtržených po podpisu tzv. Mnichovské dohody. V menší míře se v jeho sbírkách nacházejí také umělecké předměty a knihy z majetku individuálních vlastníků, kteří byli v letech 1941-1945 deportováni do ghett v Lodži a Terezíně z Prahy a blízkého okolí.

Jaký zájem jste v muzeu zaznamenali ze strany potomků původních majitelů?

Zájem o restituce ze sbírek Židovského muzea v Praze od října 1994, kdy bylo muzeum státem navráceno židovské komunitě v ČR, je po mém soudu úměrný dvěma okolnostem: především je třeba mít na paměti, že první velká vlna restitucí individuálního majetku ze sbírek muzea proběhla již v období 1945-1948, za druhé je třeba vzít v úvahu dobu, která od chvíle, kdy byly předměty konfiskovány jejich původním majitelům, uplynula. Také je třeba zdůraznit, že Židovské muzeum v Praze navázalo na proces restitucí v letech 1948-1989 přerušený komunistickým režimem zcela samostatně ihned po svém odstátnění v roce 1994.

Snažíte se také potomky původních vlastníků vyhledávat a kontaktovat?

Ano, také toto v rámci možností a vlastních kapacit děláme. Jako příklad bych uvedla případ identifikace a navrácení 32 děl ze sbírky náležející pražskému advokátu a sběrateli české a francouzské moderny JUDr. Emila Freunda. Díla z této sbírky byla Freundovým dědicům žijícím v USA, jež muzeum z vlastní iniciativy a s pomocí dalších mezinárodních institucí a zahraničních přátel vypátralo, vrácena v roce 2008.

Autor: Andrea Karlíková

20.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
4

Ultimátum taxikářů vypršelo. Na příští týden chystají protestní jízdu

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení