VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Praze zemřel architekt Jan Kaplický. Zradilo ho srdce

Praha - Ve středu ve večerních hodinách zemřel světoznámý architekt Jan Kaplický. Ve stejný den, kdy se mu narodila dcera.

14.1.2009
SDÍLEJ:

Jan KaplickýFoto: DENÍK/Ivan Babej

Obrovský zármutek prožívá v těchto chvílích rodina architekta Kaplického, který ve středu zemřel jen několik hodin po porodu své dcery Johanky.

Průběh záchrany života známého architekta Jana Kaplického popsal Deníku ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. „Záchranná služba byla vyslána k muži krátce po osmé večerní. V době našeho příjezdu byl již resuscitován strážníky. Bohužel bez výsledku. Lékařka tak jen mohla v 20:50, po 35 minutáchresuscitace, konstatovat smrt.“

Podle Zdeňka Schwarze bylo příčinou úmrtí s největší pravděpodobností selhání srdce. V nejbližších dnech by také měla být provedena pitva, která by tuto domněnku měla buď potvrdit, nebo vyvrátit. „Pitva se provádí ze zákona u každého ne zcela průkazného úmrtí,“ uzavírá Schwarz.¨

Embargo uvalila na celý případ jak policie, tak Ústav pro matku a dítě v Podolí, kde je po porodu hospitalizována manželka Jana Kaplického Eliška i se svou novorozenou dcerou Johankou. Ta se narodila ve dvě hodiny odpoledne. Podle slov jejího nejbližšího okolí nese ztrátu svého manžela velmi těžce.

Tiskové prohlášení rodiny Kaplických

Náhlým tragickým odchodem námi všemi milovaného Jana jsme hluboce otřeseni. Jak pro nás, jeho nejbližší, tak pro široký okruh jeho přátel a příznivců jeho tvorby, je to nesmírná ztráta.

Jan nás opustil v jednom z nejšťastnějších okamžiků jeho života, v den kdy se radoval z narození své dcery. Jeho srdce jej zradilo ve chvíli, kdy chtěl tuto radostnou událost oslavit.

Je jistě pochopitelné, že v těchto smutných dnech potřebujeme co nejvíce klidu a soukromí, abychom se s jeho skonem mohli vyrovnat. Proto prosíme, aby se na nás v současné době veřejnost a především média neobracela s žádostmi o rozhovory či stanoviska. Věříme, že zástupci médií náš postoj pochopí a vyčkají chvíle, kdy budeme schopni jim být k dispozici.

Za rodinu Jana Kaplického

Eliška Kaplicky Fuchsová

Hluboký zármutekprožívá nad ztrátou přítele i bývalý pražský primátor Prahy a architekt Jan Kasl. „Je to pro mě velká ztráta a obrovská tragédie. Ve 14 hodin se mu narodila dcera a o půl desáté večer vstoupil Jan do dvorany architektonické slávy. Obrovský zármutek v těchto chvílích prožívá nejen Eliška, ale také jeho patnáctiletý syn Pepík, který žije v Anglii.Ztráta Jana je těžká také proto, že jsme v těchto dnech registrovali nadační fond na podporu knihovnu. Zahájit veřejnou sbírku bez jejího autora bude velmi těžké, nicméně jsme si včera s Olgou Sommerovou a Ivo Mathém vyměnili maily a dohodli se, že bychom to chtěli dokázat. Myslím, že by se knihovna měla postavit in memoriam jako doklad Janových schopností.“

Odchodem Jana Kaplického je hluboce zarmoucena i fotografka Alžběta Jungrová, která fotila jeho svatbu s manželkou Eliškou. „Je to pro mě bolestná intimní záležitost, kterou nechci nijak komentovat. Elišku se ale budu snažit v její nelehké situaci maximálně podpořit.“

„Mohu v této chvíli vyjádřit pouze hlubokou lítost a upřímnou soustrast paní Elišce, rodině a příbuzným. Vše ostatní mně v tuto chvíli přijde nemístné," napsal Deníkupražský primátor Pavel Bém, který v poslední době nepatřil mezi příznivce návrhu nové knihovny.

JANA KOČVAROVÁ

Jan Kaplický žil od své emigrace v roce 1968 ve Velké Británii, kde také většinu svého života působil. Prvním velkým projektem v České republice měla být Národní knihovna v Praze.

Jan Kaplický vystudoval VŠUP v Praze. První architektonickou kanceláří, ve které působil, byla v letech 1969–1971 Denys Lasdun and Partners. Poté byl zaměstnán v ateliéru Renza Piana a Richarda Rogerse, kde se podílel na projektu pařížského Centre Georges Pompidou.

V roce 1979 založil společně s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems, ve kterém působil až do své smrti.

Architekt zaujal světovou veřejnost především stavbou obchodního domu Selfridges building v Birminghamu, za kterou získal mnohá významná ocenění.

Spolu s Amandou Levete byli na sklonku 80. let jedinými zástupci britských společností, které pracovaly pro NASA. Je představitelem high-tech architektury, v posledních letech experimentoval s organickou architekturou.

Ocenění

Kaplický je držitelem nejprestižnější britské ceny za architekturu Stirling Prize udělenou za stavbu Lodrd´s Media Centra na londýnském kriketovém stadionu.

V říjnu 2008 architekt odmítl cenu za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury, kterou mu navrhl udělit ministr kultury Václav Jehlička.

Stal se tak vůbec prvním umělcem, jenž státní ocenění nepřijal. Kaplický měl cenu dostat za mimořádné architektonické dílo, jímž proslavil českou architekturu doma i v zahraničí.

Poslední Kaplického návrhy

 • Národní knihovna na Letné v Praze
 • Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích
 • Naples Subway University 2003
 • Projekt Zed London
 • Green Bird London


  (red)

 • Kaplického rejnok osaměl

  České Budějovice -Projekt Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích potkala nečekaná rána. Náhle zesnul autor architektonického návrhu Jan Kaplický.

  Jihočeská společnost přátel hudby, která chce nové koncertní a kongresové centrum vybudovat, však doufá, že se celý záměr podaří dovést do úspěšného konce i přes tragický Kaplického odchod.

  „Pro mě je to velká osobní tragédie. Velmi dobře jsem ho znal,“ řekl Antonín Kazil, předseda představenstva Jihočeské společnosti přátel hudby. Za dobu příprav nového projektu považoval Kazil Kaplického za svého přítele. „Měli jsme se dokonce zítra sejít, kvůli dalšímu postupu, což už se tedy neuskuteční,“ zmínil Kazil.

  „Když jsme se byli společně naposledy podívat v Berlínské opeře, abychom zjistili akustické možnosti, říkal, že je projekt pro České Budějovice jeho zásadní práce a že zřejmě už nic lepšího nevytvoří. Bohužel, měl pravdu,“ uvedl včera Kazil, který je zároveň ředitelem Festivalové kanceláře Hudebních slavností Emy Destinnové.

  Nové centrum má mimo jiné sloužit pro pořádání slavností. „Kompletní studie včetně projektu je hotová. Uděláme vše, aby se rejnok postavil, už jen kvůli Kaplickému,“ dodal Kazil, který patří k otcům myšlenky na nové velké koncertní centrum.

  Navržený model budovy připomíná vlnu nebo rejnoka a jako rejnok také bývá nové centrum nazýváno.

  „Nejsme z krabic. Melodie také není čtverhranná. Je v tom lidské tělo, je v tom příroda. Je v tom i žena. Je to organický tvar,“ řekl Jan Kaplický o svém návrhu, když jej před několika měsíci představoval v Českých Budějovicích.

  Střechu navrhl architekt černou ze skleněných dlaždic, dva sály pro tisíc a čtyři sta posluchačů zase v oranžové a žluté barvě. Další barvou interiéru je modrá.

  Současný rozpočet na neobyčejnou stavbu dosáhl podle Kazila výše dvě miliardy korun, ale v polovině února čeká společnost jednání se seriózním investorem. Pro stavbu centra se uvažuje o pozemcích v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech.

  OTTA EDWIN

  Autor: Redakce

  14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:
  Požár haly na Praze 10.
  29

  Nad Vršovskou horou v Praze 10 hořela hala. Zasahovalo deset jednotek hasičů

  Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
  6

  DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

  Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

  Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

  AKTUALIZOVÁNO

  Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

  Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

  Vysněné dětské postele

  Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

  KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

  Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

  Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
  Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
  Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
  VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
  Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení