Na Pražský hrad přišlo 13 zástupců zlatého československého týmu včetně Antonína Panenky, Ivo Viktora, Karola Dobiáše, Jána Švehlíka, Ladislava Jurkemika nebo Josefa Čapkoviče. Nedostavil se naopak Zdeněk Nehoda. „Dovolte mi, abych vám ještě jednou, po tísíciprvé, blahopřál ke zlaté medaili z Bělehradu," řekl Zeman fotbalistům.

Prezident ocenil Panenku 

Zároveň popřál Panenkovi k jeho slavnému dloubáku, kterým senzačně rozhodl finálový penaltový rozstřel proti Německu. „Často jsem přemýšlel o tom, co by se stalo, kdyby ten dloubák nevyšel. Pan Panenka by byl ostrakizován, celý národ by ho nenáviděl. No a já bych vás přesto přijal a přesto bych vám poděkoval, protože ve sportu, stejně jako v politice, jsou vítězství i prohry," dodal prezident.

Za hráče mu poděkoval právě Panenka. Řekl, že přijetí na Pražském hradě berou jako ocenění toho, co ve fotbale dokázali. „Vždycky jsme se snažili hrát srdci a hlavou, doufám, že se nám to podařilo," poznamenal.

Speciální medaile 

Zemanovi pak předal jako dárek speciální medaili, která byla vydána ke 40. výročí vítězství na mistrovství, a vázu, na níž jsou symbolicky společně s číslicí 40 vyobrazeny hrady v Praze a Bratislavě.

Bělehradské finále se hrálo 20. června 1976. Část hráčů se sešla již v úterý večer v Hotelu Zámku Berchtold v Kunicích, kde u televize sledovali boj svých následovníků na ME proti Turecku.

Čtěte také: Zeman k reorganizaci policie navrhl schůzku s Babišem a Chovancem