VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zbourá se Libeňský most? Město o tom rozhodne ještě v lednu

Praha - Dvě špatná řešení, co s Libeňským mostem, má před sebou hlavní město. Řekl to náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Podle analýzy, kterou provedli odborníci z Kloknerova ústavu ČVUT, je lepší zbourat historický most a postavit na jeho základech nový, než ho opravit. Rozhodnout by měli podle náměstka pražští zastupitelé.

13.1.2016
SDÍLEJ:

Libeňský most v Praze.Foto: archiv VLP

Pokud by schválili výstavbu nového mostu, práce na něm by měly začít ještě tento rok. Z analýzy, kterou si nechala zpracovat Technická správa komunikací (TSK), podle Dolínka vyplývá, že most je v havarijním stavu a hrozí dopravní uzávěra. Most by totiž nemusel naráz unést tramvaje i provoz automobilů. „Do Libeňského mostu se desítky let neinvestovalo, neprobíhaly žádné průběžné opravy a dnes jsme v naprosto nekomfortní situaci," řekl.

Kvůli špatnému stavu mostu uvažuje občanská iniciativa Libeňský most nebourat, nerozšiřovat, podat žalobu na TSK za zanedbání údržby a poškození majetku, jenž spravuje. Stejně jako třeba Česká komora architektů či Praha 7 je proti demolici mostu a nahrazením širším. Na něm měly původně přibýt dva jízdní pruhy, nakonec se s tím nepočítá. Podoba návrhu most se však měnit nemá.

Budoucnost Libeňského mostu má dvě podoby. Žádná z nich však podle náměstka primátorky Petra Dolínka není šťastná. „Máme dvě špatná řešení. Při rekonstrukci nemáme jistotu, kolik nakonec bude stavba stát, a zároveň nejde určit životnost," řekl politik s tím, že životnost opraveného mostu by byla třetinová oproti 80 až 100 letům, které by měla vydržet nová stavba.

Ta však také nese negativa. Její výstavba znamená konec pro kubistický most postavený v roce 1928, ve kterém vidí odborníci architektonický potenciál a lidé ho zase mají rádi a jsou na něj zvyklí. Oproti rekonstrukci mostu by stavba nového přinesla dopravní omezení.

Už nyní na most nesmí vozidla těžší než 7,5 tuny a tramvaje po mostě mohou jezdit rychlostí dosahující nanejvýš 20 kilometrů za hodinu. Zatímco při rekonstrukci stávajícího mostu by se tramvajová doprava z Holešovic do Libně nejspíš nepřerušila, při stavbě nové spojnice sedmé a osmé městské části by došlo k úplnému přerušení dopravy v daném úseku. Byl by vybudován přívoz, popřípadě by k cestě přes řeku lidé používali metro, čímž by se jejich cestování prodloužilo o desítky minut.

Důvod pro rozšíření je zastaralý

Odpůrcům výstavby nového mostu, jehož vybudování by mělo stát přes 1,7 miliardy korun, také vadí, že by byl o pět metrů širší než stávající. Z 21 metrů na šířku by se rozrostl na 26 metrů. Dolínkovi, stejně jako kritikům, přijde rozšíření zbytečné.

„Z hlediska dopravy je nejméně využívaným mostem v rámci Prahy," uvedl Dolínek. Přitom právě kvůli dopravě je návrh nové stavby širší. Při jeho vytváření se předpokládalo, že bude stoupat počet automobilů, které budou přes Libeňský most jezdit. Jenže k tomu nedošlo, a tak nejsou třeba další dva jízdní pruhy, které měly vzniknout.

S těmi se podle náměstka proto ani nepočítá. Přesto se nebude projekt přepracovávat, protože už má všechna potřebná povolení. Úprava a zisk povolení pro novou podobu by zabrala několik let, což prý není vhodné s ohledem na havarijní stav mostu.

„Když se most postaví široký, tak se na něj mohou kdykoli dva pruhy domalovat," obává se Lenka Burgerová (Praha 7 sobě), radní Prahy 7 pro územní rozvoj. A pokud by k tomu nemělo dojít, a měl by být pruh jen jeden, tak nemá z jejího pohledu rozšíření žádnou relevanci.

Odmítání zániku historického mostu

Nejde však jen o Burgerovou, kdo z vedení Prahy 7 odmítá zánik historického mostu. Takový postoj má celé vedení sedmé městské části, které s novým a širokým mostem dlouhodobě nesouhlasí. Minulý týden vydala radnice sedmičky negativní stanovisko k prodloužení stavebního povolení, podle kterého by se měl nový most stavět. O prodloužení žádala TSK magistrát na konci roku 2015.

Ani Prahu 8 nenechává Libeňský most zcela klidnou. Starosta osmičky Roman Petrus (ČSSD) už dříve uvedl, že není proti dokončení projektu nového mostu. Včera však vyzval pražský magistrát, aby buď zpochybnil představené studie, podle kterých je most ve špatném stavu, nebo aby se přistoupilo k zabezpečení stavby.

Zpochybnit výsledek analýzy chce Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ). Zastupitel hlavního města a bývalý náměstek primátorky si nechává vypracovávat vlastní znalecký posudek stavu Libeňského mostu, podle kterého je oprava možná a nebude ani tak finančně náročná. „Existují dílčí projekty, jak most po částech rekonstruovat," tvrdí s tím, že oprava by tak měla vyjít na 40 procent nákladů, které obnáší výstavba nového mostu. Dokázat tvrzení chce posudkem, který by měl být hotov do 14 dnů.

Stavět by se mohlo už letos

Stropnický chce svůj posudek použít pro přesvědčení nové magistrátní koalice, aby nesouhlasila s výstavbou nového Libeňského mostu. Trojkoalice by měla spolu s TOP 09, ODS, Piráty a nezávislými zastupiteli okolo exprimátora Tomáše Hudečka vytvořit novou magistrátní koalici.

Právě studií chce Stropnický změnit smýšlení některých koaličních stran. Kupříkladu TOP 09, jejíž kandidát na primátora Jiří Nouza v minulém volebním období coby náměstek prosazoval stejnou variantu jako nyní Dolínek.

Současný náměstek primátorky Dolínek, jenž tvrdí, že sám není z varianty nového mostu nadšený, ještě v lednu navrhne radě hlavního města, aby souhlasila s řešením, které navrhuje analýza Kloknerova ústavu. Zároveň včera uvedl, že požádá radu, aby o volbě řešení mohli na lednovém jednání rozhodnout zastupitelé. Pokud by nahrazení starého mostu novým odsouhlasili, práce by mohly začít ještě letos.

TSK už vypsalo soutěž na firmu, která případnou opravu provede. Podle Burgerové však město, jehož je TSK příspěvkovou organizací, nemá úplnou kontrolu nad tím, zda by případně vybralo nejlepší nabídku.

„Zhotovitel má říci, za kolik peněz most postaví. Je otázka, zda má nad tím město dobrou kontrolu, protože to soutěží na základě dokumentace pro stavební povolení, a nikoliv na základě prováděcí dokumentace. Když nemáte prováděcí dokumentaci, nemáte podrobný rozpočet. Můžete rozhodnou, která z firem vám nabízí méně, ale kontrolu nemáte," míní radní Prahy 7, jež je vystudovaná architektka.

Ministerstvo rozhodne o ochraně

Most architekta Pavla Janáka je jediným kubistickým mostem na světě. Do havarijního stavu se dostal kvůli tomu, že od svého vzniku ve 20. letech minulého století nebyl nikdy kompletně zrekonstruován, spíše se za minulého a současného režimu příliš neudržoval.

Zabránit jeho demolici má památková ochrana, jejíž návrh podali minulý týden na ministerstvo kultury místní lidé. To se k návrhu vyjádří do dvou měsíců. Ministerstvo už před lety památkovou ochranu mostu odmítlo. Podle lidí okolo iniciativy Libeňský most nebourat, nerozšiřovat však nemělo zcela přesné podklady.

Čtěte také: Na místě Libeňského mostu v Praze nebude čtyřproudá silnice

Autor: Benedikt Lederer

13.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministerstvo zahraničních věcí. Ilustrační foto.

Ministerstvo znovu vyhlásilo konkurz na ředitele Českých center

Zajímavé klasické škodovky, které zrovna hledají nové majitele.
AUTOMIX.CZ
30

Toužíte po klasické škodovce? Na prodej jich je řada. Tyhle jsou nejzajímavější

Sobotka bude bilancovat s ministrem kultury Hermanem

Premiér Bohuslav Sobotka bude příští týden pokračovat v bilančních schůzkách, na kterých hodnotí splněné závazky z programového prohlášení vlády. Po úvodním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ho ve středu čeká v Národní knihovně setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem.

Senát: kožešinové farmy zmizí do ledna 2019

Senát schválil zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 beze změn. Období pro jejich likvidaci neprodloužil, nezvýšil ani výši kompenzace chovatelům, jak to část senátorů požadovala. Zákaz má přinést novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou dnes Senát přijal po dvouhodinové debatě. Normu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

AKTUALIZOVÁNO

Dopravní podnik hledá partnera pro úpravy tváře okolí stanic metra D

Praha – Maximalizace využití potenciálu rozvoje území navazujícího na stanice prvního provozního úseku budoucí trasy metra D. Poněkud krkolomně je pojmenován cíl vymyslet a připravit co nejlepší podobu nejbližšího okolí stanic budovaných v rámci první etapy výstavby budoucí nové linky metra – a následně plány také společně uskutečnit. K naplnění ve čtvrtek udělal pražský dopravní podnik konkrétní krok. Na základě čerstvého usnesení pražských radních vyhlásil soutěž na výběr strategického partnera do budoucího společného podniku.

Babiš a Přibil dorazí před sněmovní komisi. Již příští úterý

Před sněmovní komisí k únikům informací z vyšetřovacích spisů by měli v úterý vypovídat bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a novinář jeho bývalého deníku Marek Přibil. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) dnes sdělil, že oba potvrdili účast. Právě aféra kolem Babiše a Přibila vznik komise podnítila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení