VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo Prahy 8 schválilo prodej poloviny obecních bytů

BOHNICE - Městská část Praha 8 prodá téměř polovinu ze svého bytového fondu. Zastupitelé včera odsouhlasili zásady prodeje a seznam domů, jejichž byty bude možné odkoupit přes bytová družstva. Na zasedání do bohnického Kulturního domu Krakov proto kvůli prodeji dorazily desítky obyvatel.

19.9.2007
SDÍLEJ:

Zastupitelstvo Prahy 8, 19.zaři v kulturnim domu Krakov v Praze Bohnicich hlasovalo o podminkach prodeje a seznamů domu se 4267 byty, ktere radnice chce prodat.Foto: Deník/Grzegorz Klatka

Rozhodnutí zastupitelé se dotkne celkem 4267 obecních bytů. Část ztěch, kterých se prodej dotkne, netrpělivě čekala před kulturním domem již před 14. hodinou, kdy jednání zastupitelů mělo začít. Oba body, které se týkaly prodeje, proto byly projednávány jako první. Přesto se khlasování zastupitelé dostali až po dvou a půl hodinách. Celou dobu jednání provázela nervozita a zmatenost obyvatel, kterým vadil nedostatek informací o jejich bydlení. „O byt máme zájem, bude ale záležet na podmínkách prodeje. Především ceně. Zatím však vůbec nevím, jaká bude,“ uvedla Irena Lesáková z Radomské ulice. Podobně na tom byla i většina, a tak někteří lidé odcházeli naštvaně ještě před hlasováním.

Lidé dostanou dopisy

Podle místostarosty Martina Roubíčka se lidé podrobnosti dovědí až během následujících měsíců, kdy již budou stanoveny odhadní ceny domů. „Lidé obdrží poštou výzvu kprojevení předběžného zájmu, vníž budou uvedeny také podmínky prodeje a samozřejmě i kupní cena,“ sdělil Roubíček.
Většina oslovených obyvatel obecních bytů, které půjdou kprodeji, se však shoduje na tom, že si byt zakoupí. „Byt si chci určitě koupit,“ potvrdila například Petra Žáková zŘešovské ulice.

Podle některých však koupě přišla příliš pozdě. O byty lidé žádali již před deseti lety, nyní se bojí vysoké ceny. „Byt si nebudu moci dovolit. Je mi sedmdesát a půjčku už si vzít nemůžu kvůli desetiletým splátkám,“ sdělil jeden zobyvatel ulice Poznaňská.

Podle starosty Prahy 8 Josefa Noska chce radnice byty prodávat za odhadní, nikoliv tržní cenu. Ta by se mohla pohybovat kolem 10 tisíc za metr čtvereční. Zpoždění je pak dáno tím, že dříve prodej bytů nebylo možné vzastupitelstvu prosadit kvůli rozložení politických sil.

Prodej začne příští rok

Prodej 4267 bytů by měl být zahájen vpříštím roce a dotkne se především nájemníků zobecních bytů na území Kobylis, Bohnic, horní části Libně a části Tróje. Podmínkou je, že minimálně polovina nájemníků domu musí založit družstvo či jinou právnickou osobu a musí zakoupit kromě domu také sním spjaté pozemky. „Nabídku kodkupu pak obdrží jen ti nájemníci, kteří nedluží na nájemném nebo službách,“ dodal starosta Nosek. Byt dlužníka by si tak mohlo odkoupit družstvo. Podle radnice bude na jeho rozhodnutí, zda nájemníka vystěhuje nebo mu umožní splácení dluhu a ceny bytu.

Městské části by prodej mohl prozatímním hrubým odhadem přinést dvě miliardy korun. „Získané prostředky budou reinvestovány do majetku, a to jak zbývajících bytových domů, tak do školských a zdravotnických zařízení,“ uvedl zástupce starosty Michal Kindl.

19.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení