VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelům se nelíbí pražský policejní šéf Červíček

Praha - Žďárský: Způsob zvolení Červíčka je nevhodný.Červíček: To, že nejsem z Prahy, považuji za pozitivní.

20.10.2008 3
SDÍLEJ:

KOMU VADÍ? Martin Červíček je v nové funkci teprve od začátku října a už se na něj snesla kritika pražských zastupitelů.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Vedení metropole se bouří. Centrem kritiky se stala postava nového pražského policejního ředitele Martina Červíčka, který od začátku října nahradil Petra Želáska.

I když městští politikové nemají zákonnou pravomoc jakkoli ovlivňovat vedení pražské policejní správy, zastupitelé za ODS vyjádřili pochyby o způsobu volby nového ředitele i jeho schopnostech řídit pražskou policejní správu.

Není z Prahy

„Přišel odněkud z Náchoda a osm měsíců dělal šéfa dopravní policie. Jeho kariérní postup je divný. A velmi nevhodné je i to, že o Červíčkově zvolení policejní prezident neinformoval primátora,“ sdělil šéf výboru pro bezpečnost Pavel Žďárský (ODS).

Nad novou postavou ve vedení pražské policie se pozastavil i Rudolf Blažek (ODS), primátorův náměstek pro bezpečnost. „Nikdo nám nevysvětlil Želáskovo odvolání. Pan Červíček je mimopražský policista, je tedy otázkou, jak funkci zvládne,“ namítal Blažek.

Podle policejního prezidenta Oldřicha Martinů nemá vedení Prahy pravdu v tom, že by o záměru jmenovat nového ředitele pražské policie nebyl primátor informován.

„S panem primátorem jsem se sešel v pondělí před tím, než jsem ve středu 1. října uvedl Červíčka do funkce. Ohledně způsobu volby jsem postupoval podle zákona o služebním poměru. Nedovoluje mi vypsat klasické výběrové řízení. Kritériem pro to stát se ředitelem je, že uchazeč musí mít vysokoškolské vzdělání a dostatečnou řídící praxi. Plukovník Červíček prošel psychologickými pohovory, představil novou koncepci a priority. U policie slouží 17 let,“zdůvodnil zastupitelům policejní prezident Martinů s tím, že Červíček je mladý, v Praze nový, a není tudíž zatížen pražským prostředím.

Může to být výhoda

Podle zastupitelky Petry Kolínské (SZ) městským politikům nejvíce vadí právě fakt, že Červíček je v Praze „nový“. „Klást důraz na výběrové řízení mi přijde účelové zvláště, když město léta instaluje bez výběrového řízení šéfa dopravního podniku. Praha navíc nemá pravomoc zasahovat do výběru policejního šéfa a dopředu říkat, že výběr byl špatný, je podivné. Skoro jako by se Červíčka Praha bála,“ pronesla Kolínská.

Podle Pavla Ždárského bylo ale její prohlášení politické a na bezpečnostní výbor takové vstupy nepatří.

Nový šéf chce stabilizovat stav

Červíčkovou prioritou ve vedení pražské policejní správy bude pro město získat tisícovku chybějících policistů. „Chci zastavit odchody, stabilizovat podmínky pro mimopražské policisty sloužící v Praze a všem zajistit platby přesčasů,“ shrnul nový ředitel, který se byl v pondělípoprvé představit na pražském magistrátu.

Nový šéf pražské policie Martin Červíček říká:

Považují za pozitivní, že nejsem Pražák

Martin Červíček od října řídí pražskou policejní správu. Metropolitním politikům se to ale nelíbí. Kritizují, že nebyl pražským policistou a že nemůže mít odpovídající zkušenosti. On v tom, že je „Nepražák“, vidí spíše svoji výhodu. V pondělí se poprvé představil na jednání bezpečnostního výboru pražského zastupitelstva.

Jak byste jednání bezpečnostního výboru charakterizoval?

Bylo naprosto pracovní jednání a myslím, že jsme si vyjasnili postoje, kam směřuje pražská policie pod novým vedením.

Atmosféra na výboru byla proti vám nepřátelská. Dovedete si představit spolupráci s hlavním městem?

Nebyla snad tak nepřátelská. Toto je první krok ke spolupráci a já považuji partnerství s městskou policií, magistrátem a ostatními subjekty za nesmírně důležité pro fungování pražské policie.

Netušíte, co proti vám zastupitelé měli?

Nepřísluší mně komentovat postoje bezpečnostního výboru. Jsem rád, že jsme si řekli jednoznačná stanoviska, co pražská policie v nejbližších dnech považuje za priority a co bude dělat nejen po pracovní, ale i organizační stránce.

Jaké jsou vaše priority?

Vynasnažím se o změnu personálního stavu, který teď je. A to nejen deklarovaným motivačním program, který nespočívá jen ve finančním ohodnocení policistů, ale i ve vytvoření sociálního zázemí pro ně. Správa bude od 1. ledna ekonomicky samostatná, a to dává mnoho možností, jak vybavit pražskou policii, lépe s finančními prostředky nakládat a dát je například do ohodnocení policistů.

Zastupitelům se nelíbilo, že nejste z Prahy.

Já to považují za pozitivní, že nejsem pražský policista. A chtěl bych zdůraznit, že tým ve vedení pražské policie je složen z odborníků a z pražských policistů.

Co si myslíte o projektu Metropolitní policie?

To je téma na delší diskuzi. Teď jsme ve fázi, kdy chceme nejvíce spolupracovat právě s městskou policií.

Proč se Červíček nelíbí?

GLOSA - Jednání bezpečnostního výboru se podobalo frašce. Dvě hodiny se v ní diskutovalo o tom, jestli se nový policejní šéf Prahy Martin Červíček představitelům města líbí, nebo ne.

Co na tom, že podobné hodnocení a výběr policejního kandidáta vůbec nespadá do jejich kompetence? A co vlastně proti novému řediteli, kterého předseda bezpečnostního výboru Pavel Žďárský několikrát nazval velitelem, vlastně mají?

Vadí jim, že není z Prahy a že nemůže znát pražské prostředí. Pravda asi bude trochu jinde. Červíček je totiž v policejních kruzích znám tím, že se při vyšetřování jakékoli kauzy nenechá nikým ovlivňovat. Znepokojivý vzkaz pro městské politiky z modré ODS. Věřme tedy, že Červíčkovi tato pověst v nové funkci dlouho vydrží.

Autor: Jitka Eisenhammerová

20.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení