„Je to hlasování o přípustnosti či nepřípustnosti otázek,“ řekl těsně před rozhodnutím zastupitelů starosta Marek Ječmének (ODS). Z posudků ministerstva vnitra přitom podle něj vyplynulo, že v zadání referenda nejsou otázky správně formulovány. „Každý zastupitel bude rozhodovat podle své vůle tak, aby reflektoval vůli svých spoluobčanů a sousedů,“ doplnil.

Iniciátoři referenda výtky odmítají. „Co jste udělali pro to, aby vůle občana participovat na rozhodovacím procesu byla naplněna?“ zeptal se koaličních zastupitelů Jiří Hejnic z TOP 09. Zelení jsou přesvědčeni, že uspějí s odvoláním u soudu, který podle nich referendum vyhlásí. „Starosta by měl poté vyvodit politickou odpovědnost,“ uvedl zastupitel Ondřej Mirovský (SZ).

Na protest proti výsledku hlasování odešla z jednání zastupitelka Olga Sommerová (SZ). „Odcházím kvůli obstrukcím a demagogii,“ uvedla. Krátce po ní opustili jednací sál i zastupitelé za TOP 09.

Cílem referenda je, aby byly výdaje na novou radnici omezeny částkou 500 milionů korun, aby bylo vyhlášeno nové výběrové řízení a také řádná architektonická soutěž. Pořízení nové budovy prosazuje koalice ODS a ČSSD. Obává se konce nájemní smlouvy v nynější budově na nábřeží Kapitána Jaroše v roce 2015. Podle opozice ale koupě městskou část zadluží na dvacet až třicet let dopředu. Petici za vypsání referenda podepsalo zhruba 4000 občanů Prahy 7.

Způsob výběru radnice, který od začátku budí pochybnosti, posuzoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřad ve výsledku šetření nedávno uvedl, že nebyly shledány důvody pro zahájení správního řízení. Pokud bude ale městská část pokračovat v současném způsobu poptávkového řízení, může to vést k obcházení zákona, píše se ve vyjádření ÚOHS.

Čtěte také:

Nová šance pro Prahu 7: radnice v tržnici?

Miliardovému dluhu Prahy 7 má zabránit místní referendum