VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zápach upozornil na mrtvé kočky pohřbené na Olšanech

Praha - Šokující nález mrtvých těl na hřbitově řeší od úterního večera pražská policie. Nejde přitom o nějaký morbidní fór, ale o skutečný případ – byť jeho pozadí je zatím značně nejasné. Na Olšanských hřbitovech se ale skutečně našly nepietně uložené ostatky. Nikoli ovšem lidské, ale zvířecí.

30.5.2012
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Šokující nález mrtvých těl na hřbitově řeší od úterního večera pražská policie. Nejde přitom o nějaký morbidní fór, ale o skutečný případ – byť jeho pozadí je zatím značně nejasné. Na Olšanských hřbitovech se ale skutečně našly nepietně uložené ostatky. NFoto: Deník/Milan Holakovský

Z desítky let opuštěné hrobky, která podle slov správce hřbitova Miroslava Krumpla není ničím výjimečná, policisté vyzvedli celkem 64 pytlů s rozkládajícími se těly mrtvých koček. Někdy i s pelíšky dekami.

Je alespoň pravděpodobné, že by se mělo jednat o kočky. Zástupce vedoucího městské veterinární správy Karel Dvořák ale pro Deník připustil, že ne ve všech případech to lze vzhledem ke stavu těl říci se stoprocentní jistotou. „Mohly by tam být i fretky," řekl přímo nad otevřeným hrobem. Jisté prý je, že jde o malá, doma chovaná zvířata. A podle Dvořákových slov je pravděpodobné, že pečlivě zabalená těla házel někdo do hrobu zhruba od loňska – a postupně přidával další a další. Nasvědčuje tomu alespoň různá úroveň postupu hnilobných procesů. Dovnitř je pachatel bezpochyby házel otvorem u obrubníku. S několik tun vážící krycí deskou dozajista nehýbal – její uložení bylo neporušené a desku, stejně jako pomník s již nečitelnými jmény, zarůstal břečťan, který pracovníci hřbitova museli odstranit. V okolí je více hrobů, do nichž by se různými otvory dalo něco vhodit – podle správce Krumpla je ale pracovníci hřbitova zkontrolovali a nespatřili nic jiného než rakve.

Na zápach linoucí se z hrobky v nejstarší části hřbitova, kde se nepohřbívá od konce 19. století, upozornil v úterý navečer telefonát náhodného návštěvníka hřbitova. Šestnáct vaků s kadavery, které ležely navrchu, se policistům podařilo vyzvednout ještě večer, dalších 48 vyzvedli policisté a strážníci z dvoumetrové hloubky ve středu dopoledne. Benešovská asanační firma je odvezla do kafilerie, kde se podle Dvořákových slov u vybraných kusů provede i ohledání a pitva. „To už je v režii policie, ale nejspíš to bude dělat asanační podnik Biřkov v okrese Klatovy, pod který Praha spadá," připomněl zkušený veterinář.

Jeho slova potvrzuje i Jana Rösslerová z ředitelství pražské policie. „Část nálezu putovala do kafilerie a část se podrobí odbornému zkoumání, aby se zjistila příčina úmrtí zvířat," konstatovala s tím, že policisté také pátrají po osobě, která kočky v hrobě ukryla. „Prozatím případ řeší jako přestupek proti veřejnému pořádku, nicméně právní kvalifikace se může ještě změnit podle případných nově zjištěných skutečností," konstatovala Rösslerová.

Veterinář Dvořák doplnil, že pachateli, pokud se ho podaří dopadnout, může za porušení veterinárního zákona hrozit dvousettisícová pokuta – a zřejmě i další sankce. „Minimálně zde došlo k porušení zákona o pohřebnictví," míní zvěrolékař, který se specializuje na ochranu a pohodu zvířat.

Zběžná obhlídka přímo na místě neukázala na nic, co by svědčilo například o tom, že zvířata mohla být například obětí týrání. Spíš se zdá, že se někdo opravdu snažil o takzvaně důstojné uložení uhynulých domácích mazlíčků k poslednímu odpočinku. K objasnění, jak a kdy se podivný obsah v hrobce ocitl, se policisté pokusí využít i záznamy bezpečnostních kamer, které dění na hřbitově monitorují.

Ono to nepřestane…

Karel Dvořák z pražské veterinární správy se s podobným případem nesetkal. A netroufá si odhadnout, zda je házení koček do hrobu dílem jednotlivce – třeba podnikavce nabízejícího pohřby domácích mazlíčků – nebo za tím stojí více osob. „Lidé, kteří chovají zvířata, jsou v kontaktu; scházejí se na společenských akcích a mohli si říci, že je zde vhodné místo," míní. Jasno má ale v jednom: ať to dělal kdokoli, zřejmě nepřestane a najde jiné místo. Praze chybí zvířecí hřbitov i krematorium – a tak se našly už hrobečky v parcích… Správný postup v případě úhynu zvířete je přitom jasný: majitel má oslovit asanační službu a ta musí do 24 hodin přijet a za úplatu tělo odvézt.

Autor: Milan Holakovský

30.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení