VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákaz pití alkoholu? V Praze bude platit na mnohem víc místech

Praha – Přístřešky hromadné dopravy, okolí Národního divadla nebo sto metrů kolem dětských hřišť. Tam všude v Praze bude nově, od 3. října, platit vyhláška zakazující pití alkoholu. Za porušení vyhlášky mohou strážníci dávat až tisícikorunovou pokutu, v prvních dnech ale budou lidi porušující vyhlášku pouze napomínat.

21.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Šimánek Vít

Novelu vyhlášky schválili na čtvrtečním jednání zastupitelé hlavního města. Počet míst, kde je zakázáno pít, se zvedl z 459 na 837.

„Předpokládám, že v prvním týdnu, dvou, budeme lidem porušujícím vyhlášku pouze domlouvat. Na místě můžeme za porušení vyhlášky uložit pokutu 1000 korun, ve správním řízení na úřadě to může být až 15.000 korun," říká náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

Pokuty ale podle Klemy strážníci pravděpodobně stejně moc rozdávat nebudou. Jednak nebudou postihovat lidi, kteří si cestou na ulici otevřou plechovku piva, a v případě bezdomovců to pak nemá v podstatě smysl.

„Důležité je, že máme nástroj, jak je z veřejného prostranství vykázat. Pokud jim dáme pokutu, oni ji stejně nezaplatí a pouze se tím zatíží úřední aparát," popsal zkušenosti strážníků Klema.

Skupinky popíjejících u národního

Podle novely vyhlášky se počet míst se zákazem téměř zdvojnásobil. Nově přibyla místa například v centru Prahy, kde byly problémy v okolí Národního divadla, kde se scházely skupiny popíjejících. „Vznikaly tady potom problémy. To se týká třeba Žofína nebo prostoru u Nové scény," řekl Klema.

Největší počet míst, kde zákaz platí, je nyní v Praze 8, celkem 162. Způsobeno je to tím, že ve vyhlášce jsou vyjmenovány desítky konkrétních provozoven a prodejen, před kterými jsou problémy. Druhý nejvyšší počet je na Praze 4, přesně 82, a na pomyslném třetím místě je Praha 1 s 53 místy. Oproti tomu Praha-Újezd nezaslal magistrátu ani jeden návrh.

Původně chtěla městská policie zakázat konzumaci alkoholu od 22:00 do 06:00 na celém území Prahy 1 či Pražské památkové rezervace. To se ale nakonec magistrátu nelíbilo.

„Navrhované doplnění by znamenalo neúměrné paušální rozšiřování oblastí se zákazem požívání alkoholických nápojů, nemožnost jejich dostatečně účinné kontroly a dopadalo by pak i na turistický ruch, respektive občany, kteří přiměřenou konzumací alkoholu na veřejnosti nemohou způsobit rušení veřejného pořádku," píše se ve zdůvodnění materiálu, který zastupitelé schválili.

Naopak Praha přijala návrh radnice Prahy 1, aby zákaz platil nejen v prostoru dětských hřišť, ale i v okruhu 100 metrů od nich, stejně jako je tomu například v případě škol.

Zahrádek se zákaz netýká

Zákaz se ale netýká restauračních zahrádek, které sousedí s dětskými hřišti. „Za dobu, co vyhláška platí, se nestalo, aby na zahrádkách byly problémy. Sami restauratéři si pochopitelně hlídají, aby jim na nich neseděl bezdomovec s krabicí vína," uvedl Klema.

Vyhláška se nevztahuje kromě zahrádek ani na prostory kolem stánku s občerstvením a na místa, kde se konají jednorázové akce, zákaz tedy neplatí například po dobu konání trhu či vinobraní. Do vyhlášky se dostal rovněž návrh, aby zákaz zahrnoval i přístřešky MHD, které nejsou přímo na zastávkách či tramvajových ostrůvcích. Bezdomovci si totiž často sedli na lavičku pod stříškou, kde popíjeli a cestující se neměli před deštěm kam schovat.

První vyhláška proti popíjení alkoholu na veřejných místech v Praze začala platit  v roce 2008. Pět let poté tedy hlavní město podmínky zpřísňuje.

Autor: ČTK, Ondřej Leinert

21.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení