VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákaz koupání přišel letos hned po zahájení kontrol

Praha – Sezona přírodního koupání je sice teprve na počátku, ale pražští hygienici již vydali první zákaz koupání. Kvůli přemnožení sinic se nyní nelze osvěžit v přírodním koupališti Šeberák. „Sinice mohou vážně ohrozit zdraví koupajících se," vysvětlil důvod zákazu ředitel Hygienické stanice hl. m. Prahy Jan Jarolímek. Zvlášť u citlivějších lidí by se mohly objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže – a sinice také mohou přivodit bolesti hlavy nebo střevní a žaludečními obtíže. Loni přitom šeberácká voda byla té nejlepší kvality až do konce června – a k omezování koupání nemuseli hygienici přistoupit po celé prázdniny (byť od 11. července zaznamenávali zhoršenou kvalitu).

5.6.2017
SDÍLEJ:

Sinice. Ilustrační foto. Foto: Archiv

Aktuální rozhodnutí neznamená konec koupací sezony – provozovatel však musí zintenzivnit sledování kvality vody a vzorky odebírat častěji. Dokud bude problém přetrvávat, musí také u vstupu viset viditelná informace pro veřejnost. Jinak se toho u přírodních koupališť příliš dělat nedá: v nádržích na povrchových vodách lze kvalitu vody ovlivnit jen obtížně.

Výborná kvalita vody je evidována v Motole, Divoké Šárce a Radotíně 

„Zhoršenou jakost vody v důsledku rozmnožení sinic vykazuje nyní také voda v Hostivaři. Voda vhodná ke koupání se zhoršenou průhledností je na Džbánu,“ připomněl aktuální zjištění z rozborů vorků odebraných na sklonku května Matěj Čermák z pražské hygienické stanice. „Výborná kvalita vody je naopak evidována na koupališti v Motole, v Divoké Šárce a v biotopu v Radotíně,“ konstatoval.

Čermák současně upozornil, že hygienická stanice zveřejňuje na svých webových stránkách pravidelně aktualizovaná data o kvalitě vody ve sledovaných přírodních koupalištích, aby veřejnost měla možnost vybírat si místa s odpovídající jakostí. Položku „Koupaliště“ není na www.hygpraha.cz zapotřebí dlouho hledat. Odběry zajišťují buď sami hygienici, nebo provozovatel přírodního koupaliště. Ten má povinnost kvalitu vody v pravidelných intervalech monitorovat prostřednictvím odborně způsobilých laboratoří a informace neprodleně předávat hygienikům.

„Kontrola jakosti vody byla letos zahájena na konci května a potrvá do září,“ uvedl Čermák. S dodatkem, že odběry na stanovení mikrobů se standardně provádějí s měsíční četností, v případě sinic každých čtrnáct dní.

Informace hygieniků o kvalitě vodyKoupaliště Šeberák (K Šeberáku, Praha 4-Kunratice) Zákaz koupání: přemnožené sinice
Koupaliště Hostivař (K Jezeru, Praha 10) Zhoršená jakost vody
Koupaliště Džbán (Nad Lávkou, Praha 6-Vokovice) Zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody
Rybník Motol (Zahradníčkova, Praha 5) Voda vhodná ke koupání
Koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín (Loučanská 9, Praha 5) Voda vhodná ke koupání
Betonová nádrž Divoká Šárka (v údolí Šáreckého potoka) Voda vhodná ke koupání

Zdroj: www.hygpraha.cz/koupaliste.aspx

Autor: Milan Holakovský

5.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

Re-use. Ilustrační foto.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Pusťte nás na ně, volají Piráti na svém vězeňském autobuse

Piráti dnes vyrazili do volební kampaně s “vězeňským autobusem“, který zvnějšku poukazuje na kauzy jejich politických protivníků. Autobus doplní pouť jejich solární pirátské lodi. Piráti s ním chtějí navštívit všechna okresní města, oznámil jejich volební manažer Štěpán Štrébl.

Pokračování problémů s divokými prasaty zatím nic nenasvědčuje

Praha – Pokud by si Praha nevěděla rady, mohla by najít poučení u zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Tule větu, která se týkala divokých prasat, zaslechl Deníku v metru v souvislosti s opatřeními proti šíření afrického moru prasat mezi divočáky právě na Zlínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení