VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájem Pražanů o psychologické poradenství stoupá

Praha - Zatímco dříve převládali klienti s ryze osobními problémy, nyní jsou to spíše partnerské a rodinné vztahy.

13.1.2009
SDÍLEJ:

NÁSILÍ PŘESTÁVÁ BÝT TABU. Počet konzultací týkajících se domácího násilí se loni zdvojnásobil. Pomáhají tomu i akce jako byla výstava Tiché svědkyně. Na Jungmannově náměstí se lidé mohli seznámit s osudy žen, jejichž život skončil rukou manžela. partnera.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Každý sedmý Pražan má zkušenost s Poradnou pro rodinu a mezilidské vztahy Centra sociálních služeb. A počet zájemců stoupá.

„Během loňského roku poskytla poradna bezmála 15 tisíc konzultací,“ uvedl městský radní pro bytovou a sociální oblast Jiří Janeček (ODS).

Domácí násilí už není tabu

Zatímco počet klientů roste, jejich problémy se časem mění. Jestliže v roce 2007 převládali klienti s ryze osobními problémy, loni to byli převážně lidé, které trápí partnerské a rodinné vztahy. Jejich počet se zvýšil zhruba o pětinu.

„Dramaticky, téměř dvaapůlkrát se také zvýšilo množství konzultací spojených s problematikou domácího násilí. Je zřejmé, že toto téma už konečně přestává být pro veřejnost tabu,“ řekl radní Janeček. Zatímco od ledna do listopadu v roce 2007 zaznamenali pracovníci poradny na 130 konzultací týkajících se domácího násilí, loni jich za stejné období poskytli už přibližně 300.

I jeden hodně zmůže

Návštěvu poradny by ale podle odborníků rozhodně neměli odkládat ani lidé, kteří mají partnerské problémy, ale jsou přesvědčeni, že svého partnera by na konzultaci nikdy nedostali.

„Přítomnost druhého z dvojice totiž mnohdy ani není třeba. Změní-li se vaše jednání, změní se i fungování celého rodinného systému. Usoudíme- li, že by přesto bylo vhodné kontaktovat i druhého z partnerů, pak se nám to v 82 procentech případů nakonec zdaří,“ uvedl psycholog Petr Šmolka, který pražské rodinné poradny patřící pod Centrum sociálních služeb vede.

Pomáhají již 40 let

Poradna v současnosti poskytuje své služby na osmi místech v Praze. Nyní má přibýt další, a to v Mánesově ulici v Praze 2. Poradna pro rodinu a mezilidské vztahy slouží již 40 let.

Patří mezi nízkoprahová zařízení, k jejichž návštěvě není třeba žádné doporučení. Tyto služby jsou ze zákona bezplatné, pracovníci poradny jsou vázáni povinnou mlčenlivostí, klienti mají právo vystupovat anonymně.

Kde nalézt v metropoli Poradnu pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy:

 • Rytířská 10, Praha 1, telefon: 731 O63 283
 • Chelčického 39, Praha 3, telefon: 774 927 553
 • Klicperova 7, Praha 5, telefon: 731 056 190
 • Thákurova 3, Praha 6, telefon: 731 056 726
 • Trojská 8/46, Praha 8, telefon: 731 056 692
 • Nad Opatovem 2140, Praha 11, telefon: 731 056 736
 • Jordana Jovkova 3253/5, Praha 12, telefon: 420 731 056 728
 • Šromova 861, Praha 14, telefon: 731 056 735
 • Autor: Jana Kočvarová

  13.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
  SDÍLEJ:

  DOPORUČENÉ ČLÁNKY

  Tipy Deníku

  Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

  Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
  AUTOMIX.CZ
  54

  GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

  O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

  Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

  Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

  Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

  Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

  Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

  Pěstujeme olivy

  I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

  Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
  Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
  Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
  VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
  Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení