VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahraniční sousedé poznávají české umění a české sklo

Praha – Propagace českých výrobků, českých umělců a výtvarníků nebo české kultury na mezinárodním poli. Na šíření věhlasu České republiky v zahraničí mají zásluhu Česká centra, agentura spadající pod Ministerstvo zahraničních věcí. V současnosti představuje české produkty u našich sousedů v Rakousku a v Německu. V uplynulém týdnu představila Česká centra ochutnávku ze svých výstav také v Praze.

14.2.2013 1
SDÍLEJ:

Výstavu Brilliant By Design představila Česká centra v Praze, nyní poputuje do Frankfurtu nad Mohanem Foto: Česká centra

České sklo a porcelán patří už od poloviny 19. století k tradici a také k nejúspěšnějšímu vývoznímu zboží našeho státu. Současné i historické výrobky ze skla a porcelánu budou čeští designéři prezentovat od 15. února na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. Expozice nese název „Brilliant By Design".

„Současní výrobci na veletrhu představují kontinuitu tradičních sklářských a porcelánových výrob v České republice. Moderní výrobky v Německu prezentují ve vazbě na historii těchto oborů a návštěvníci tak získají možnost prohlédnout si každý ze současných exponátů zasazený do kontextu vývoje českého skla a porcelánu," sdělila generální ředitelka Českých center Vilma Anýžová. Podle jejích slov je typickým příkladem například moderní český porcelán vystavený společně s historickým cibulákem, který je v českých domácnostech stále velmi oblíbený.

„Trhákem" výstavy Česká koláž je sbírka Jiřího Koláře

O české produkty projevila vedle německého Frankfurtu zájem také rakouská metropole Vídeň. Česká centra představí v prostorách kláštera v Klosterneuburgu, který se nachází nedaleko Vídně, netradiční sbírku koláží předních českých autorů. Vernisáž výstavy se koná 21. února, k vidění pak bude až do června. „Expozice obsahuje více než 80 děl předních českých výtvarníků 20. a 21. století, mimo jiné například díla Toyen, Jindřicha Štyrského, Jiřího Koláře nebo Jan Švankmajera," říká kurátor výstavy Jiří Machalický.

Podle jeho slov je na sbírce unikátní fakt, že zahrnuje díla širokého časového rozsahu, od koláží, které byly vytvořené v době surrealismu nebo poetismu přes vrcholné období koláže v 60. letech až po současnost. „Perličkou výstavy je soubor koláží Jiřího Koláře s názvem Dvanáct ročních období. Jiří Kolář je dnes suverénně nejslavnější postavou dějin české koláže, kterou v 60. letech pozvedl k novým výšinám," upozorňuje Machalický.

Dvě otázky pro kurátora výstavy Brilliant By Design, která propaguje české výrobky ze skla a porcelánu na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem:

Petr Nový, ředitel Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, říká:  

Tradiční obory se schovávají za pojem produktový design

Sklářská a porcelánová výroba má v Čechách hlubokou tradici. Je to i dnes obor, který táhne mladé studenty?

O propagaci těchto oborů se u nás za posledních 20 let skoro nikdo nestaral. I přesto ta tradice stále trvá, nejsme ničí výrobna a české sklo má v zahraničí velké jméno. Na to, jak jsme malá země, máme stále velké množství sklářů, například jenom na Novoborsku je kolem 300 sklářských dílen a ateliérů, to není málo… Je to ale samozřejmě sklářská lokalita, studenty z Prahy nebo jiných oblastí tamní školy moc netáhnou. Na druhou stranu tradiční obory jako sklářství nebo rytectví se dnes šikovně schovávají za pojem produktový design a tento obor už je určitě pro studenty atraktivnější. I když při jeho studiu občas postrádají praktické dovednosti…

Kdybyste měl vybrat nejzajímavější kousek, který představíte na výstavě „Brilliant By Design", co by to bylo?

Pro mě osobně je to jeden velmi povedený časový oblouk od jediného návrháře, který má úžasné světové renomé. Dali jsme dohromady dvojici moderního a historického artefaktu, která navrhl René Roubíček. První je užitkový předmět, který navrhl v roce 1952 a druhá solitérní váza, kterou navrhl v posledních letech.

Brilliant By Design

- Nová výstava českého skla a porcelánu, se kterou se Česká republika představí na letošním festivalu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem od 15. do 19. února, poté poputuje do dalších měst celého světa

- Vznik výstavy iniciovala agentura Česká centra

- Představuje moderní designérské kousky, které jsou zasazeny do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje tak na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu

- Autory výrobků jsou současní čeští výrobci – například František Vízner, Jiří Pelcl, Jiří Laštovička, Viktor Chalepa, Olgoj Chorchoj, Martin Žampach nebo Vanda Mocová

Česká koláž

- Sbírka koláží českých autorů

- Zahrnuje více než 80 děl předních českých výtvarníků 20. a 21. století, mj. koláže Adolfa Hoffmeistera, Libora Fáry, Vladimíra Fuky, Jana Švankmajera nebo Jiřího Koláře

- Společnost Česká centra expozici poprvé představí na výstavě Rakousku – v prostředí kláštera v Klosterneuburgu severně od Vídně – uskuteční se zde od 22. února do 26. června

Michaela Rozšafná

Autor: Redakce

14.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení