VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrady Pražského hradu nabízejí novinky

Hradčany – Do letošní turistické sezony vstupují Palácové zahrady pod Pražským hradem s novým správcem. Poprvé po deseti letech od zpřístupnění zahrad je jejich vlastník – Národní památkový ústav (NPÚ) – nepronajme soukromé firmě, ale bude je provozovat sám. Zahrady by si tak podle památkářů mohly konečně vydělat na rekonstrukci.

13.4.2011
SDÍLEJ:

Pohled z Ledeburské zahrady, která je součástí Palácových zahrad pod Pražským hradem, na malostranské střechy a Prahu.Foto: Ivan Babej

Deset let pronajímal NPÚ palácové zahrady soukromým firmám. Smlouvy byly pro památkáře nevýhodné, protože roční nájem v řádu statisíců korun nestačil ani na opravy. Firmy přitom vydělávaly na krátkodobých pronájmech za svatby a společenské akce miliony. Nové vedení památkového ústavu proto smlouvy ukončilo.

„Porostou nám sice náklady na údržbu, ale budeme mít čtyři až pět milionů korun z pronájmu,“ říká ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. Stejně jako je tomu u hradů a zámků, i pražské zahrady teď budou nově v péči kastelána. Tuto funkci převzala Helena Doubková, podle níž budou k pořádání oslav a večírků zvány soukromé subjekty.

V zahradách se ale uskuteční i řada akcí pro širokou veřejnost, vedle výstav a ochutnávek vína z místních vinic to budou hlavně koncerty. NPÚ chce k pořádání hudebních produkcí oslovit zavedená hudební tělesa i studenty konzervatoře. Pro večerní program bude sloužit Ledeburská zahrada, kam se vejde na 250 sedících diváků. V létě bude program patřit oslavám barokní hudby a opery. V zahradách by se také mělo podávat občerstvení.

Zelená historie

Zahrady byly vybudovány v renesančním slohu v 16. století, kdy postupně ztratily svou obrannou funkci hradby na jižním svahu hradčanského vrchu, a proto byly částečně zbourány. Malé užitkové zahrady postupně zanikly a na jejich místě začaly vznikat zahrady velké. V roce 1580 tak vznikla Malá Fürstenberská zahrada, dalšími byly Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská a Kolowratská. Po zpustošení Švédy v roce 1648 byly obnoveny již v barokním slohu, s terasami, plastikami, monumentálními schodišti, kašnami a vodotrysky.

Vstupné do Palácových zahrad pod Hradem činí letos 80 korun, což je méně, než před deseti lety. Zato bude prodloužena otevírací doba a v letních měsících bude otevřeno až do 21 hodin. Zahrady jsou oázou klidu uprostřed velkoměsta a jejich terasy nabízejí překrásný výhled na malostranské střechy a panorama celého města.

Čtěte také: Zahrady Pražského hradu si přišly prohlédnout tisíce lidí

Autor: Jan Horák

13.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Opravář. Ilustrační foto.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení