VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z nemocnice si tříletý Kubík odveze bublinožrouta

Bulovka /Pražské neziskovky/ – Stojím přede dveřmi na oddělení dětské ortopedie Nemocnice Na Bulovce.  A na nich mě vítá rozesmátý obrázek zajíce s mrkví v ruce.  A velká devítka – číslo pokoje, kde po operaci odpočívá tříletý Kubík Hauser.

19.10.2013
SDÍLEJ:

Heč, já mám také klaunský nos! Tříletý Kubík Hauser dostal od dvou klaunů – sestry Svíčkové (Mirka Vydrová) a doktora Pivoňky (Josef Rosen) nejen klaunský nos, ale také fialového „bublinožrouta“. Na snímku s maminkou Markétou SvobodovouFoto: Deník/Veronika Cézová

Tedy „odpočívá"… To asi není úplně to správné slovo, jak mi za chvilku vysvětlí jeho maminka Markéta Svobodová. „Kubík? To je divoch. Ale jsem ráda, že to není dítě, které by mi sedělo doma v koutě," směje se maminka Markéta.  „Když jsme přišli na oddělení, tak ho tu bylo plno. Všechny dětičky byly zavřené na pokojích a on tu lítal. Po operaci byl samozřejmě klidný, to poctivě ležel, ale dnes je zase rozjetý jako tank. Jen ta sádra ho naštěstí brzdí."

Pohled mi padne na sádru na Kubíkově pravé noze, ze které čouhají jen malé prstíky.

A ač by se na první pohled mohlo zdát, že malých divoch někde skákal a nohu si poranil, pravda je jiná. Kubík se do nemocnice dostal kvůli stočené nožičce.

„Nárt Kubíkovi nešel rovně, ale dovnitř. Měl to, už když byl v bříšku. Nebylo to genetické, nebylo to vrozené. Stalo se to polohou Kubíka v bříšku," vysvětlila mi maminka Markéta. Operace tak byla nevyhnutelná.

Stejně jako pro Kubíka, i pro jeho maminku to byly stresující okamžiky. I když mamince vše docházelo později…  „Bála jsem se, ale vlastně až zpětně. Já mám obecně pozdější reakce, mně to docházelo, že jde na operaci, až když se za ním na sálu zavřely dveře a já si šla dát dolů kafe. Nebyla jsem tedy asi ta klasická, rozklepaná řvoucí maminka. To v sobě nemám zakódované. Ty šoky mě čekaly až potom. Říkala jsem si, ty brďo, vždyť Kubík je tady na operaci…"

Klauni v bílých pláštích

Najednou někdo ťuká na dveře. Kubík zpozorní, vzpřímí se, nastraží uši. Že by další návštěva? A jaká! Do dveří se hrnou dva roztomilí klauni – sestra Svíčková a doktor Pivoňka. Oba v bílých pláštích, sestra Svíčková  s malým čepečkem, doktor Pivoňka se šviháckou koženou čapkou. A oba s typickými červenými klaunskými nosy.

Kubík najednou zapomíná na bolavou nožičku, stejně tak na sádru. A nadšeně přihlíží klaunskému vystoupení.

Po chvíli se sám aktivně zapojuje do chytání bublin a jeho maminka má co dělat, aby ho udržela.

Kubík se směje, nadšeně tleská a člověk, který by v tu chvíli stál před těmi dveřmi  s velkým zajícem, by snad ani nevěřil, že je v nemocnici.

Představení končí, klauni se loučí. A ještě než se i já rozloučím s Kubíkem, stačí se mi pochlubit, že na statku, kde bydlí, má spoustu zvířátek.  „Máme kočky, kravičky, bejky, jalovičky… jo a taky křečka, který mě kousnul," postěžuje si mi. „Protože ho zlobíš, viď?" škádlí ho maminka. „Neeee," brání se se smíchem Kubík.

Když odcházím, volá na mě: „čauuuuu!" Odpovídám mu stejně. Ale to už si mě moc nevšímá. Chápu ho. Hraje si totiž s novou hračkou, balónkem „bublinožroutem", kterého dostal od zdravotních klaunů…

Zažila jsem i chvíle, kdy dítě nechtělo z nemocnice, dokud neuvidí klauna

Nejlepší motivace, proč se těšit druhý den opět do práce? Pro Danielu Melíškovou, která má v organizaci Zdravotní klaun na starosti komunikaci, jsou to ohlasy od rodičů, kteří posílají spontánně fotky z klauniád s poděkováním.

Jaký máte vztah ke klaunům?

Pro mnoho lidí je klaun postava z cirkusu. Silný make-up a barevná paruka v nás mnohdy budí rozpaky nebo i strach. Když jsem před osmi lety přišla ke zdravotním klaunům, netušila jsem, co si mám představit. Chtěla jsem dělat něco, co má smysl a co ostatním pomáhá. Když jsem se pak s prvními zdravotními klauny setkala v nemocnici, byla jsem mile překvapená jejich civilností a velmi chytrým humorem. Dnes před zdravotními klauny smekám.

Co se změnilo v nemocnicích s příchodem zdravotních klaunů?

Kdo se ocitl jako malý v dřívější době v nemocnici, jistě si dodnes pamatuje šeď a nevlídnost prostředí. Nikdo se tenkrát moc nezajímal, co se děje s dětskou duší, která je vyděšená z neznámého prostředí a které se stýská po rodičích a kamarádech. V mnohých z nás to zanechalo hlubokou ránu. Jsem ráda, že se situace, i díky zdravotním klaunům, proměnila. Dokonce jsem zažila i chvíle, kdy dítě nechtělo jít z nemocnice domů, protože čekalo na zdravotního klauna.

Na co jste ve Zdravotním klaunovi nejvíce hrdá?

Největší odměnou je dětský úsměv nebo hezký dopis od maminky nemocného dítěte, které jsme potěšili. To je opravdu ta nejlepší motivace těšit se zase druhý den do práce.

Zdravotní klaun ve zkratce:

Zdravotní klaun je nezisková organizace s celostátní působností, která přináší humor a radost hospitalizovaným dětem, geriatrickým pacientům  a dalším potřebným v oblasti zdravotnictví.

V Praze klauni pravidelně navštěvují dětská oddělení čtyř nemocnic: FN Motol, Thomayerovy nemocnice, Nemocnice Na Bulovce a Všeobecné fakultní nemocnice.

Vystoupení klaunů přispívá ke zlepšení psychického a tím i celkového zdravotního stavu malých pacientů.

Pro organizaci pracuje šest lidí přímo a 83 zdravotních klaunů, kteří jsou profesionálové a pracují na smlouvu.

Zdravotní klauni mají většinou dramatické vzdělání (JAMU, DAMU atd.), ale je mezi nimi také např. učitelka z mateřské školy, farář nebo středoškolský učitel.

Důležitá je u klaunů především schopnost improvizace a empatie. Zdravotní klauni jsou speciálně vyškoleni pro tuto činnost nejen po stránce umělecké, ale také mají supervize s psychologem nebo školení od lékařů.

Hlavní činností zdravotních klaunů jsou pravidelné návštěvy v nemocnicích. Tyto návštěvy jsou pro nemocnice zdarma a jsou financovány hlavně individuálními drobnými dárci.

Autor: Veronika Cézová

19.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení