VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Císařského ostrova rovnou do zoo

Praha - Hlavní město řeší podobu Císařského ostrova po dostavbě nové čističky. Už na konci listopadu by měli radní schválit, jak bude nový park vypadat. Neměla by chybět lávka do zoo nebo lepší stezky pro chodce a cyklisty.

12.11.2016
SDÍLEJ:

Nová podoba Císařského ostrova od Studia PelčákFoto: Pelčák a partner

Už rok se kvůli výstavbě nové čistírny odpadních vod mění celý Císařský ostrov k nepoznání. Místo položené v záplavovém území bylo dříve plné divoce rostoucí zeleně. Dnes je zde staveniště s množstvím těžké techniky. Praha však slibuje, že kromě nové čističky vznikne v okolí i rozlehlý městský park.

Už minulý rok byl uspořádán soutěžní workshop, který měl zodpovědět otázku architektonického řešení celé lokality kolem nové čističky. Jeho vítězem se stalo Studio Pelčák a partner.

Praha s postupnou přestavbou počítá 

Návrh například počítá s novou lávkou, která by překlenula Vltavu z ostrova přímo k jižnímu vstupu do zoo, nebo se vznikem nového ramena Vltavy vedoucího napříč ostrovem. Projekt pak obsahuje i dopravní řešení celé lokality, kde by se měla zvýšit propojenost a prostupnost území pro chodce a cyklisty.

Vítězný návrh sice není závazný, Praha s postupnou přestavbou přesto počítá. „Snažíme se řešit celou Trojskou kotlinu. Následně dojde k rozdělení na jednotlivé projekty, kde se řekne, kdo bude za co zodpovědný a v jakém časovém horizontu dojde k samotné přestavbě," vysvětluje radní Jana Plamínková.

Část pozemků nepatří Praze 

Výstavba parku je zatím v nedohlednu. Problémy jsou například s pozemky. Ty totiž z velké části hlavnímu městu nepatří. Vlastní je převážně soukromé subjekty a státní podnik Povodí Vltavy.

„Bude hodně záležet na tom, co se podaří získat do majetku Prahy. Už v červnu jsem se snažila koupit pozemky v jižní části ostrova od TJ Žižka Praha, ale zastupitelstvo to bohužel neschválilo," přiznává Plamínková.

IPR dokončuje koncepci 

Podle mluvčího Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) Marka Váchy by to však takový problém být nemusel. Tvrdí, že bude stačit, aby se všichni majitelé společně dohodli na správě území.

IPR zároveň dokončuje Koncepci celkového řešení Císařského ostrova a jeho okolí, která by měla určit budoucí podobu parku. Na konci listopadu by ji pak měli dostat pražští radní ke schválení.

Probíhá stavba železobetonových konstrukcí 

Zároveň pokračují i práce na samotné čističce. „Tím, že jsme začali později, očekáváme, že bude čistička dokončená asi s půlročním zpožděním," prohlásila Plamínková s tím, že předpokládaný termín dokončení je na jaře 2018.

Aktuálně probíhá stavba železobetonových konstrukcí a nově se začíná i s technologickou částí. Postupně tak budou dodávána jednotlivá technologická zařízení.

Součástí plánu je i čistička 

Stavba nové čističky vyjde na 5,8 miliardy korun, dalších 200 milionů stojí zkušební provoz v prvním roce jejího fungování. Investorem jsou Praha a Pražská vodohospodářská společnost. Veškeré náklady půjdou z městské pokladny. Evropské peníze se magistrátu získat nepodařilo.

Stavba je součástí plánu na přestavbu celé Ústřední čistírny odpadních vod, která by v součtu měla stát přes deset miliard korun. Důvodem pro takto velkou investici je fakt, že současný pražský systém čištění odpadních vod nesplňuje ekologické limity, ke kterým se Česká republika v minulosti zavázala u Evropské unie.

600 stromů pro PrahuV rámci stavby nové čističky byly na Císařském ostrově pokáceny stovky dřevin. Hlavní město proto přislíbilo vysázet po Praze do konce listopadu 600 nových stromů jako náhradu. Od konce října už stojí desítky z nich například v Praze 7 a další přibývají například i v Troji. Mimoto se od začátku listopadu sází v severním svahu pod Královským letohrádkem ve Stromovce dalších 500 tisů.

Čtěte také: Holešovický břeh bude přístupný až k řece

Autor: Matěj Ludvík

12.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení