VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzácným zvířatům se v metropoli daří. A bude jich ještě víc

Praha - V metropoli žije celá řada ohrožených druhů a v posledních letech se objevují další. Podle odborníků budou přibývat i v budoucnu.

25.3.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Mlok skvrnitý. Foto: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Pro mnohé to bude možná překvapením, ale hlavní město je pro nejrůznější živočichy, včetně těch vzácných, oblíbeným místem k životu. Počet druhů se v Praze zvyšuje a přibývají i výskyty chráněných zvířat, ať už jde o savce, hmyz nebo obojživelníky. A pražský magistrát se spolu s občanskými spolky snaží jejich životní podmínky ještě zlepšovat.

Čtěte také: Břeh Botiče ve Vršovicích prokoukne. Rozhodli o tom občané


Podle Jiřího Roma z magistrátního odboru ochrany životního prostředí se řada zejména bezobratlých druhů do metropole vrací spolu s tím, jak se obnovují prostředí, ve kterých už v minulosti na území Prahy žily.

Do Prahy se vracejí i rosničky

Příkladem takových návratů jsou obojživelníci. „Každoročně se buduje mnoho tůní různých velikostí, tvarů, míry zastínění a podobně, protože každému druhu obojživelníka vyhovuje něco jiného. Do Prahy se tak vracejí kuňky, rosničky, mloci nebo čolci velcí,“ vysvětlil Jiří Rom.

To je případ i vzácného mloka skvrnitého, kterému se výborně daří v oblasti Podhořského potoka v Praze 7 a Praze 8, kde žije na tři sta jedinců. Neobejde se to bez pomoci člověka, kterou zajišťuje spolek Vědomý dotek spolu s dobrovolníky.

Na vzácné druhy lze narazit v centru Prahy 

„V předjaří, ještě než se oteplí, je důležité opravit asi 106 malých tůněk, do kterých mloci nakladou larvy,“ popsal Martin Režek ze spolku a doplnil, že na podzim je poté potřeba opravit přezimovací zídky, kde mloci odpočívají přes zimu. 

Na vzácné druhy mohou Pražané narazit i přímo v centru města. V okolí ulice Na Hřebenkách je možné potkat největšího českého brouka roháče obecného, který se nebojí zavítat ani do rušnějších částí Smíchova.

Čtěte také: S Prahou Neznámou pro tentokrát vyrazíme na vycházku po Letenských sadech

Praha je rozmanitá 

„Jednou zaletěl samec roháče až na nástupní ostrůvek tramvaje přímo u Anděla,“ prozradil Jan Farkač z České společnosti entomologické. Doplnil, že v Praze najdeme i druhého největšího brouka na našem území – tesaříka obrovského, který žije v oblasti Milíčovského lesa. V centru lze narazit i na kavku, rorýse nebo netopýry, kteří přežívají na půdách starých budov nebo kostelů.

Podle zoologa Miloše Anděry z Národního muzea je Praha velice rozmanitá, i pokud jde o savce. Na území metropole se jich vyskytuje přes 60 druhů, což jsou dvě třetiny všech druhů žijících v České republice. „Můžeme zde vidět třeba bobra evropského, sysla obecného, křečka polního i řadu vzácností mezi drobnými savci, zejména netopýry,“ vyjmenoval s tím, že bobři už v Podolí na Veslařském ostrově loni pokáceli několik stromů.

Čtěte také: Vědci v šoku. Polovina druhů motýlů poletuje u Milovic

Chráněným plchům se daří na Petříně 

Zajímavostí je podle Anděry i populace chráněného plcha velkého na Petříně. Malí stromoví hlodavci tam žijí dlouhodobě. „Ví se o nich už od 30. let minulého století, ale teprve loni se je
 podařilo zmapovat a přibližně spočítat, a to poměrně kuriózním způsobem – nočním posloucháním plchů, kteří jsou docela hluční,“ vysvětlil.

Výčet zajímavých zástupců pražské fauny tím samozřejmě nekončí a podle odborníků se dá očekávat, že se zde budou další druhy, včetně těch vzácných, zabydlovat i v budoucnu. Metropole nabízí díky své geografické poloze rozmanité přírodní podmínky, ať už jde o lesy, mokřady, skalní stepi nebo břehy Vltavy a její ostrovy. V Praze je navíc méně predátorů, i když tu také žijí, a dostatek potravy.

„Dopředu lze těžko vybrat nové druhy, které by se mohly do Prahy nastěhovat. Jisté je jedině to, že se tak dít bude, protože živočichové – přinejmenším někteří – se adaptují na změněné podmínky života v krajině s člověkem,“ zakončil Anděra.

Chráněná zvířata v Praze. Infografika.

Autor: Petr Schreib

25.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Bělobrádek.
AKTUALIZOVÁNO
7

Lidovci a STAN připravují po rozchodu rychlý restart kampaní

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Sobotka se sejde s Hermanem k bilanci v Klementinu

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes pokračuje v bilancování práce členů svého kabinetu setkáním s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Místem jejich setkání bude sídlo Národní knihovny v pražském Klementinu, navštíví také depozitáře instituce v Hostivaři. Mluvit budou o tom, zda se podařilo splnit úkoly, jež si Sobotkova vláda v kultuře stanovila i krocích, kterými by se v oblasti kultury měla zabývat nová vláda. Premiér se chce během sejít se všemi členy vlády, aby s nimi vyhodnotil plnění programového prohlášení vlády.

Soud znovu zastavil stíhání Krejčíře za únos podnikatele Konečného

Pražský městský soud dnes opět zastavil trestní stíhání Radovana Krejčíře za údajný únos podnikatele Jakuba Konečného. Případný uložený trest by totiž podle názoru soudního senátu neměl význam vedle dalších trestů, které již Krejčíř dostal.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Doprava se v Praze zahustila, ovlivňují ji nová omezení

Praha – Viditelně ucpanější než v jiných pracovních dnech, což je teď v době prázdnin neobvyklé. To byla Praha pondělního rána. Deníku si svorně postěžovali dva řidiči, kteří v zaměstnání v Jinonicích sedí u sousedních pracovních stolů – a jejich cesta se nečekaně protáhla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení