VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavba výtahu ze stanice metra Národní třída začne v září

Praha 1 - Bezbariérový výtah s kapacitou pro 60 osob by měl ústit v Lazarské. Možná ulehčí mnoha lidem život, možná jim kvůli tlačenicím ještě více znechutí cestování městskou hromadnou dopravou.

9.4.2009
SDÍLEJ:

Tak by měl vypadat vestibul metra Národní po dokončení Copa Centra.Foto: Vizualizace: archiv

Řeč je o bezbariérovém výtahu pro handicapované, matky s dětmi a další cestující, který by měl být uveden do provozu ve stanici metra Národní třída nejpozději během podzimu 2010. Alespoň podle radnice první městské části. Předpokládaný začátek výstavby, která je plánována do ulice M. D. Rettigové, uvádí Praha 1 v září, termín však vůbec není jistý.

„Po prozkoumání všech variant jižního výstupu z metra Národní se tato varianta ukázala jako optimální a v souladu s potřebami obyvatel, kteří si vznik právě takto umístěného výstupu přáli,“ uvedl Filip Dvořák (ODS), radní pro územní rozvoj Prahy 1. Podle jeho slov ostatní varianty narazily na nesouhlas vlastníků domů, které by výstavba klasického výstupu zasáhla, a navíc byly extrémně drahé. Nyní je pro výslednou variantu zpracovávána dokumentace pro územní řízení.

„Stanice Národní třída bude obsloužena čtveřicí výtahů s kapacitou 15 osob vždy dva a dva nad sebou. Výtahy s celkovou přepravní výškou 39 metrů budou z technických i bezpečnostních důvodů rozděleny na dva úseky, při cestě nahoru i dolů tedy budou muset cestující přestoupit,“ vysvětlil Dvořák. Do výtahů se najednou vejde 60 osob, což ale nemusí, například v dopravní špičce, zdaleka stačit. Tramvajová zastávka Lazarská je dopravním uzlem, který bude určitě využívat množství lidí.

Myslí na handicapované

„Riziko tlačení se je tu vždy, jsme ale rádi, že se na handicapované myslí a budou moci výtah využívat,“ řekl Michal Prager, koordinátor skupiny Pro Prahu bezbariérovou a otevřenou. Rada Prahy 1 vydala v minulých dnech coby správce svěřeného pozemku v ulici M.D. Rettigové souhlas s výstavbou, ale zároveň přišla s několika podmínkami.

„Trváme na tom, aby nadzemní část výtahu svým vzhledem co nejméně narušovala zadní část sousedícího kostela Nejsvětější Trojice a aby na stěnách objektu nebyly žádné reklamní nosiče,“ sdělil Dvořák a současně zdůraznil, že se rada Prahy 1 obrací na hlavní město s podnětem na úpravu okolních komunikací přiléhajících k budoucímu bezbariérovému výstupu nejen v ulici M. D. Rettigové, ale také ve Spálené a Lazarské. Výstup z výtahu je totiž v těsném kontaktu s důležitými tramvajovými linkami. „Proto jsme v návaznosti na diskusi se zástupci handicapovaných požádali hlavní město, aby i povrch v okolí zastávek tramvají byl upraven jako bezbariérový,“ doplnil Dvořák.

„Samozřejmě uvítáme i změnu povrchů komunikací, tramvajová zastávka v Lazarské ulici by měla být změněna na zastávku vídeňského typu, u které je vozovka u nástupiště zvýšena, aby mohli vozíčkáři, ale třeba i matky s kočárky, pohodlněji nastupovat do nízkopodlažních tramvají. I nadále budeme jednat s magistrátem a dopravním podnikem, aby přes Lazarskou jezdilo co nejvíc těchto nízkopodlažních tramvají,“ reagoval Prager.

„Stavba výtahu je ale těsně spjata s výstavbou Copa centra nad stávající stanicí metra. Bez uzavření stanice nebude možné výtah dokončit, respektive napojit na nástupiště. A jelikož stále neznáme termín zahájení stavby, je i termín výstavby výtahu zatím pouze orientační,“ sdělil Ondřej Pečený, mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy, jenž bude investorem výtahu.

„Navíc po uzavření stanice metra bude tramvajová zastávka Lazarská nesmírně významnou dopravní tepnou, proto její přestavba přijde na řadu až posléze,“ doplnil Pečený. Náklady na realizaci projektu jsou odhadovány na 170 milionů korun. Další výtahy u stanic metra se podle Pragera plánují v nejbližší době například ve stanicích

Můstek, I. P. Pavlova, Háje a Chodov, kde stávající schodolez příliš nevyhovuje. Vše ale záleží na financích.

Autor: Jan Piroch

9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení