VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava ukazuje meziválečnou emigraci z Ruska do Československa

Praha - Tématu migrace a zkušeností lidí prchajících před sto lety z tehdejšího ruského impéria se týká výstava Zkušenost exilu, která ve čtvrtek začíná v letohrádku Hvězda. Československo se stalo jednou ze zemí, kde tehdejší uprchlíci hledali azyl. Výstava ukazuje nejen tvorbu slavných emigrantů umělců, jako byli básnířka Marina Cvetajevová či malíř Grigorij Musatov, ale představuje také práci a životními příběhy techniků a vědců, kteří zanechali v Československu výraznou stopu v mnoha oborech.

15.6.2017
SDÍLEJ:

Letohrádek Hvězda. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Výstava je největším letošním projektem Památníku národního písemnictví a spolupracovalo na ní mnoho tuzemských muzejních, archivních a akademických institucí. Podobně jako v případě jiných migračních vln 20. a 21. století stál i za porevolučním exilem z bývalého carského Ruska rozvrat dosavadních sociálních struktur, existenciální nutnost úniku z jinak bezvýchodné situace, ale také přímá represe ze strany nastupujícího režimu, uvádějí pořadatelé výstavy.

Postoj mladé Československé republiky se jeví jako inspirativní 

Po první světové válce, únorové a říjnové revoluci a následné občanské válce nastal v zemi hospodářský a politický chaos. Odchod asi dvou milionů obyvatel zemi připravil o velkou část organizačních, vědeckých a uměleckých kapacit.

„Mnohonárodnostní exil z území rozvráceného impéria zároveň znamenal nesporné kulturní a intelektuální obohacení hostitelských zemí. Postoj mladé Československé republiky se jeví jako mimořádně inspirativní," říkají autoři výstavy. V pomoci meziválečné emigraci lze podle nich spatřovat jeden z čestných momentů československých dějin, svědčící o schopnosti solidarity a empatie.

Základ výstavy tvoří exponáty ze sbírek PNP

Vedle nejznámějších exulantů výstava představuje také mnohé osobnosti, které poznamenaly vývoj československého stavitelství, chemického průmyslu a dalších technických a vědních oborů. Zastoupeni jsou také představitelé společenských věd a divadelní a filmoví umělci.

Základ výstavy tvoří exponáty ze sbírek PNP, které obsahují největší kolekci osobních fondů emigrantů. Výtvarná díla, fotografie, předměty každodenního života, originály rukopisů a korespondence, ukázky dobové knižní, časopisecké, ale také filmové produkce jsou představeny v šesti tematických okruzích výstavy: Příběh emigrace, Nový domov, Ruský Oxford, Obrazy exilu mezi tradicí a modernismem, Paměť exilu: knihy a literatura a Na jevišti a před kamerou.

Autor: ČTK

15.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies