VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysočanská radiála má dvouletý skluz

Praha 9 - Vysočany a Hloubětín přidušené desetitisíci vozy. Nešťastní jsou obyvatelé Prahy 9, ale také samotní řidiči. Všichni čekají, až bude hotova 5,6 km dlouhá Vysočanská radiála.

11.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Martin Divíšek

Po radiále se přitom mělo jezdit již v roce 2007, jenže vleklé spory dokončení stále oddalují.

Nyní se situace přece jen posunula a magistrát hlavního města slibuje zprovoznění radiály na severovýchodě Prahy do konce letošního roku. „Zatím stále platí, že bychom tento termín měli dodržet,“ sdělil mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Spor o pár desístek metrů

Důvodem velkého zpoždění byly podle magistrátu neshody s majitelem dvou pozemků, v jejichž blízkosti má silnice vést. „Faktem je, že stavba se zasekla jen z tohoto důvodu a ve sporu se jednalo v podstatě o pár desítek metrů. Jinak už by se po nové silnici zřejmě dávno jezdilo,“ řekl před časem zastupitel a místopředseda dopravního výboru na magistrátu Petr Zajíček.

V současné době ale mělo dojít k posunu v jednáních a dostavbě už by nemělo nic bránit.

Silnice je kromě jedné malé části téměř hotová. Postaven je například most s křižovatkou u Kbelské ulice, mimoúrovňová křižovatka s ulicí Budovatelskou či most přes železniční trať u Satalic. Prozatím ale stále platí, že obyvatelé Vysočan a Hloubětína musejí snášet více než 70 tisíc vozů denně, které projíždějí ulicemi Kbelská, Poděbradská, Chlumecká.

Dostavbu brzdí neochota prodat

Místo nejvíce zatěžují vozidla jedoucí z dálnice ve směru od Teplic a také množství kamionů. „Je to opravdu neúnosné. Chápu sice, že někdo chce na prodeji svých pozemků vydělat, ale když v podstatě kvůli jednomu člověku, který nechce pozemky prodat, trpí tisíce jiných lidí, je to hodně smutné. Doufám, že se už letos podaří stavbu dokončit, ale abych řekla pravdu, moc tomu nevěřím,“ doplnila Kamila Dvorská z Vysočan.

Radiála má v budoucnu propojit Vysočany, Hloubětín, Černý Most a Satalice. Nyní se buduje první etapa, která propojí průmyslový polookruh s Pražským okruhem a s komunikací R1. Později by měla Vysočanská radiála pokračovat směrem do centra, kde by se měla napojit na Městský okruh (v ulicích Čuprova a Sokolovská), který zde zatím ale ještě není hotov. Teď se staví 5,6 kilometru dlouhý úsek a délka dalšího má být 3,5 kilometru. Předpokládané náklady na stavbu prvního úseku činí více než 2,4 miliardy korun.

Jiné stavby čekají

V provozu jsou zatím čtyři radiály, a to Chuchelská na jihu, Chodovská na jihovýchodě, Štěrboholská na východě a Prosecká na severu města. Všechny urychlují cestu do centra Prahy a propojují či v budoucnu propojí Pražský okruh s městským, respektive se středem města.

Jen zčásti je hotová Radlická radiála, na stavbu dalšího úseku se zatím čeká. Dokončena je zhruba polovina komunikace, tedy přes pět kilometrů, jež vede od dálnice D5 do Stodůlek a je známá jako Rozvadovská spojka. Chybí ještě 5,5 kilometru ze Stodůlek do Zlíchova. „Po obdržení stanoviska od odboru životního prostředí magistrátu je očekáváno zpracování definitivního návrhu, jeho projednání a podání žádosti o územní rozhodnutí, a to do konce letošního roku. Získání stavebního povolení se plánuje v druhé polovině roku 2011. Předpoklad dokončení je v roce 2015,“ uvádí oficiální zpráva o stavu přípravy, kterou má Deník k dispozici.

V západní části Prahy by se měla ještě postavit bezmála sedmikilometrová Břevnovská radiála. Má spojit Městský a Pražský okruh se silnicí R6. Stavbu již v minulosti provázely spory o to, kudy má vést. Plán počítá s její výstavbou v letech 2011 až 2015. Náklady jsou odhadnuty na přibližně 12 miliard korun.

Propojení dálnic a okruhů s centrem je v nedohlednu

Okrajové části Prahy má propojit s centrem celkem sedm radiálních komunikací. Čtyři už jsou v provozu, a to Chuchelská, Chodovská, Štěrboholská a Prosecká.

Pražské radiály
Chuchelská

Chuchelská radiála je součástí Strakonické ulice. Vede koridorem mezi Vltavou a železniční tratí Praha–Plzeň a pak v těsné blízkosti chuchelského závodiště. Před Lahovickým mostem je mimoúrovňová křižovatka s ulicí Za Humny. Následuje Lahovický most a pak pokračuje podél Vltavy k plánované mimoúrovňové křižovatce s Pražským okruhem R1. Radiála plynule přechází v rychlostní silnici R4. Úsek Barrandovský most – Lahovice dlouhý 6,2 kilometru byl zprovozněn už v roce 1963.

Chodovská

Chodovská radiála je součástí dálnice D1 kromě úseku mezi Jižní spojkou a Spořilovem. Radiála je součástí ulic 5. května a Brněnské. Byla postavena v letech 1967 až 1971. Měří 11 kilometrů a jezdí se po ní od 12. července 1971.

Štěrboholská

Štěrbholská radiála odlehčila obyvatelům Zahradního Města a Hostivaře. Zklidnila provoz v ulicích Švehlova a Průmyslová. Zrychlila a zkrátila průjezd tranzitní dopravy Prahou. Nejpve byl postaven úsek Zahradní Město – Průmyslová ulice, který je součástí Městského okruhu. Pak byl vybudován úsek Průmyslová ulice – Pražský okruh R1. Radiála navazuje na Jižní Spojku u Zahradního Města za mostem přes Průběžnou ulici. Zavěšeným mostem překonává železniční trať Praha – Benešov a areál Českých drah. Pokračuje po jižním okraji sídliště Skalka a mostem nad tratí Malešice – Vršovice do oblasti Rybníčky. Dál směřuje nad Rabakovskou ulicí k Průmyslové, za níž končí. V provozu je od 27. srpna 1999.

Prosecká

Prosecká radiála začíná na silnici Pelc-Tyrolka u mostu Barikádníků. Městskou zástavbou vede jako ulice a končí na mimoúrovňové křižovatce Zdiby, kde plynule přechází v dálnici D8. Stavěla se po etapách. V letech 1966 až 1968 byl jako první postaven dvoukilometrový úsek Vychovatelna – Severní Město (Střelničná), tehdy jako součást II. severojižní magistrály. Další 2,7 km dlouhé pokračování Plynární – Pelc-Tyrolka – Vychovatelna vznikalo od října 1977 a bylo zprovozněno 9. května 1980. Prodloužení o necelý kilometr Severní město (Střeličná) – Letňany se Prosecká radiála dočkala v roce 1986. Poslední tři kilometry z Letňan do Zdib byly vybudovány v letech 1988 až 1992.

Autor: Lukáš Marek

11.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení