V době jeho výstavby mu Pražané přezdívali všelijak. Nejčastěji rampa pro rakety. Kontroverzní stavbu žižkovského vysílače nyní čeká největší akce od jeho výstavby.

A opět ovlivní život obyvatel Žižkova. Už za měsíc na ně čekají přísná bezpečnostní opatření, a zřejmě také zákaz parkování v ulicích.

Manévry už v říjnu

Mluvčí Českých radiokomunikací Kamil Chalupa upřesnil, že výměna televizní antény v souvislosti s nástupem digitálního vysílání je naplánována na začátek října.

„V médiích se sice objevily informace, že by to mělo být šestého a sedmého, ale to nemůžu potvrdit,“ řekl Chalupa s tím, že vše musí být připraveno do detailu a rozsah omezení závisí na dohodě s magistrátem a městskou policií. „Zatím nás nikdo oficiálně nekontaktoval,“ přiznal včera náměstek šéfa městské policie Ludvík Klema.

Anténa odletí

Jisté je již teď jedno: prací se ujme vrtulník, protože pozemní jeřáby nejsou schopny s tak těžkým břemenem bezpečně manipulovat. Výměnu navíc komplikuje výška žižkovského vysílače, která je 216 metrů. „K vysílači vzlétne vrtulník ruské výroby Kamov KA-32, jenž je k přenášení těžkých předmětů uzpůsoben. V akci by měl být dva dny, záleží ale na počasí,“ řekl Chalupa.

Jak doplnil další ze zaměstnanců radiokomunikací, vrtulníky tohoto typu se běžně používají jako nosiče raket při válečných operacích. Nebezpečí bude představovat především nárazový vítr, pokud by se vznášedlo dostalo do problémů, muselo by náklad odhodit.

Podle mluvčího třetí městské části Jana Sotony budou místní o opatřeních včas informováni. Na příští týden je rovněž svoláno setkání zástupců Českých radiokomunikací s radními Prahy 3.

Zákaz vycházení nehrozí

Přestože zákaz vycházení v okolí vysílače nehrozí, mezi místními už se mluví o tom, že z lokality budou muset odvézt své vozy a zakázáno bude i otevírání oken. „Bude to nepříjemné, ale strach nemáme. Pokud se to plánuje takovou dobu, jistě je to vymyšlené tak, aby nebezpečí nehrozilo,“ řekla Deníku jedna z místních Dana Hrubešová. Na éru, kdy se o stavbě vysílače na Žižkově začalo uvažovat, si však nepamatuje.

O nutnosti vystavět nový televizní vysílač se rozhodlo na sklonku 70. let. Původně se vybíralo mezi desítkou míst, volba nakonec padla na Mahlerovy sady na rozhraní Vinohrad a Žižkova. Důvod? Místo zaručovalo nejlepší pokrytí hlavního města signálem a zároveň stálo mimo trasu letadel a splňovalo i požadavky urbanistů. Stavba přesto sklidila i kritiku. Někteří lidé požadovali zastavení stavby a dokonce její zbourání.

Vysílač v číslech

Věž:
Nadmořská výška: 474mn.m.
Výška věže: 216m
Hmotnost věže: 11 800 t
Nejvyšší přístupná místnost: 93m
Viditelnost z kabiny: až 100 km
Otevřena v roce: 1992

Anténa:
Výška: 23 metrů
Průměr: necelé 2 metry
Váha: přes 10 tun
Stáří: téměř 20 let