VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrah nemohl skonat, dokud se nesmířil s Bohem

Hradčany - /TAJEMNÉ TOULKY PRAHOU/ V domě patřícím abatyši kláštera svatého Jiří strašil duch vysokého písaře. Dokud neobjevili jeho mrtvolu.

31.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Okolo cesty směřující z Pohořelce ke Hradu založil purkrabí Berka z Dubé na počátku 14. století třetí město pražské Hradčany.

Bylo to městečko poddanské a bylo nevelké, protože sahalo jen k dnešní ulici U Kasáren, kde byla hradba s dvěma branami. Ale i tak malé město muselo mít svůj kostel. Pravděpodobně byl zbudován krátce po založení Hradčan. Byl zasvěcen sv. Benediktu, což česky znamená ,,požehnaný“ a písemně je poprvé zmiňován v roce 1353. Vystavěn byl v gotickém slohu, stál na volném prostranství obklopen hřbitovem a ještě v 16. století byl Na Hradčanech jediným kostelem.

Rakev voněla po fialkách

Historie kostela je velmi zajímavá a stojí za to se s ní seznámit. Kostel sv. Benedikta vstoupil do vědomí lidí, když řádové sestry karmelitky z přilehlého kláštera pro něj získaly uctívanou mumii první převorky Elekty a Jesu. Zachovala se pověst, jakým způsobem dala Elekta svým družkám zprávu o svém skonu. Jedna z řádových sester prý šla do zákristie kostela pro ciborium. Ale byla tam taková tma, že je nemohla najít. Už se chtěla vrátit pro lucernu, když se celý prostor chrámu včetně zákristie zalil oslňujícím světlem. Tak se prý sestry dověděly, že Bůh si vzal svou věrnou služebnici na nebesa.

Když Elektu uložili do rakve, linula se z ní silná vůně fialek a věřilo se, že kdo se rakve dotkne, toho přestane bolet hlava. Mumii ctihodné Elekty a Jesu je možné spatřit v zaskleném prostoru, sedící v dřevěném křesle. Je oblečena v řádovém rouchu a v ruce drží kříž a růženec.
V hustých lesích, které kdysi obklopovaly Prahu, nebývalo bezpečno, protože v nich sídlili loupežníci. Na začátku 16. století se tomuto hanebnému řemeslu oddávali i někteří přislušníci rytířského stavu, kteří se skrývali ve strahovských lomech, přepadávali nic netušící kupce a pocestné. Tím se krajina v nejbližším sousedství královského hradu stala nebezpečnou.

Strašlivá smrt

Zejména dva lapkové byli vrahy, ale po svém dvouletém ,,působení“ byli jati, odsouzeni a na Pohořelci vraženi na kůly. Jeden zlosyn zemřel hned po provedené exekuci, ale druhý zůstal naživu, protože kůl nezasáhl jeho životně důležité orgány.

Nastala noc, zločinec strašně trpěl, ale pojednou ucítil, že kůl se pod váhou jeho těla láme a lapka po chvíli s částí kůlu v těle spadl na zem a ztratil vědomí. Když se probral, uvědomil si svůj stav a z posledních sil se doplazil ke kostelu sv. Benedikta. Tam ho nalezl náhodný chodec a Chlívec, jak se lapka jmenoval, ho pro boha prosil, aby mu přivolal kněze. K umírajícímu přispěchal kněz od sv. Víta a loupeživý rytíř Chlívec se mu vyznal, že po celý svůj hříšný život se modlil ke sv. Barboře, aby nezemřel neusmířen s Bohem. Pak skonal. Na místě, kde zemřel, byla později postavena kaplička ke cti sv. Barbory, patronky šťastné smrti. Stojí v Loretánské ulici a je v ní obraz od mistra V. Rainera, představující tuto podivnou událost.

Neškodné strašidlo zmizelo v roce 1775

V jednopatrovém domě patřícím abatyši kláštera sv. Jiří se zjevoval prazvláštní malý mužík v černém šatě španělského šlechtice. Za bílého dne vycházel z abatyšiny ložnice, v předpokoji zasedl za její stůl a vypadalo to, že cosi spisuje. Po chvíli psaní přerušil a vrátil se do ložnice. Abatyše i lidé okolo ní byli z tohoto zjevení nemálo vzrušeni, ale když to trvalo delší dobu, na strašidlo si pomalu zvykli a protože bylo neškodné, nevěnovali mu pozornost. Čas běžel a v roce 1775 došlo k rekonstrukci abatyšiny ložnice. Když dělníci odstranili podlahu, nalezli kostru nějakého dlouhána. Snad patřila zemskému písaři, který kdysi záhadně zmizel a šla fáma, že byl úkladně zavražděn. Jeho mrtvola se ale nikdy nenašla. Lidé nalezenou kostru křesťansky pochovali a tajemné strašidlo se od té doby už nikdy neobjevilo.

JAROSLAV WIMMER

31.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Koncert Robbieho Williamse, Letňany, 19.8.2017
8

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

Robbie Williams.

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení