VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Volte mě, přinesu vám změnu!“ parodovali studenti politiky

Jarov – Je přesně 7.59. A já se po tři čtvrtě roce vracím na místo činu. Na Střední odbornou školu stavební a zahradnickou na Jarově. Do školy, ve které si studenti v půlce prosince vybírali nanečisto svého prezidenta. A teď si mají vybrat poslance…

4.10.2013
SDÍLEJ:

Studentka Tereza NovákováFoto: Pražský deník/Veronika Cézová

Vcházím do jedné ze tříd. A musím se usmát. Vypadá to, jakoby se tu zastavil čas. Školní lavici tu dominuje stejná volební urna, kterou v rámci praxe vyrobili zdejší učni truhláři.

Je tu ta plenta, za kterou se vystřídalo několik stovek místních studentů. Ale hlavně z lavic „volební komise" mě vítají tři známé tváře.

Barbora Jahodová, Natálie Bučková a Ronald Kostelník. Volební trojka, která se osvědčila již při minulých volbách. A místo celodenní výuky tak může být součástí Studentských předčasných parlamentních voleb.

Usedám k volební komisi. A než si stačím uvařit čaj, z chodby se ozývá dupání. Sílí. A během pár vteřin už tu jsou první studenti voliči. První odvážlivci vcházejí do třídy. Po jednom chodí k volební komisi.

„Jméno!" říká Barbora Jahodová, která si odškrtává z připraveného seznamu studentů. Je lehce po osmé, někteří studenti se ještě pořádně neprobrali. A podle toho vypadají i jejich reakce. „Já jsem Dominik," odpovídá jeden z prváků. „Dominik… No ale jak dál?" směje se Bára.

„Dalšííííííí," pobídne rázně další studenty Natálie Bučková. Zrovna si vytahuji sáček čaje z hrníčku a samým úlekem mi tam znovu spadne.

Natálie se jako členka volební komise s ničím nepáře. A někteří z ní mají velký respekt. Když před Natálií stojí jeden z prváků, hoch, kterého byste z fleku označili ještě jako školou povinného, zarytě mlčí, když se ho ptá na jméno. „Ještě nevím," kuňká hoch. „Ty neznáš své jméno?" kroutí pobaveně hlavou. „Jo aha, já jsem myslel, že chcete vědět, koho budu volit," omlouvá se nervózně.

Volby jsou sice tajné, ale jak už to tak bývá i u regulérních voleb, emocím se mnohdy neubrání ani tito prvovoliči. „Tak to je jasná volba. Piráti!" ozývá se často za plentou. Další extrovertní jedinci mají také jasnou volbu. „Kámo, koho mám volit?" ptá se jeden. „Volte mě!" odpovídá se smíchem druhý. „Ne, volte mě! Mě! Přinesu vám změnu!" paroduje současné prázdné volební fráze politiků třetí student.

Je 14.00, volby končí. Bára, Natálie a Ronald jdou sčítat. Jde jim to od ruky, a tak za pár desítek minut mají výsledky. Počet voličů: 469. Počet neplatných hlasů: 26. A vítěz je jasný. Alespoň pro tuto školu. S jednasedmdesáti hlasy vítězí Česká pirátská strana.

U studentů vévodí topka

Do projektu společnosti Člověk v tísni se v hlavním městě zapojilo 37 gymnázií, 
27 středních odborných škol 
a šest učilišť. A ze 7 503 odevzdaných hlasů si TOP 09 ukrojila téměř třetinu. Na druhém místě skončila Česká pirátská strana s necelými osmnácti procenty a pomyslný stupeň vítězů by uzavřelo politické hnutí ANO 2011 s téměř patnácti procenty.

A jak si vedly tradiční strany, které už v Poslanecké sněmovně nějaký ten pátek zasedají? Nejlépe z nich dopadla ODS se skoro sedmi procenty, ČSSD získala čtyři procenta. Na úplném chvostu se naopak ocitly strany jako Suverenita – strana zdravého rozumu, Lev 21 – Národní socialisté, Strana práv občanů – Zemanovci či volební blok Hlavu vzhůru, které od studentů nezískaly ani jedno procento.

Ve Studentských volbách, které se konaly ve dnech 2. a 3. října, hlasovali studenti starší 15 let.

ANKETA: Koho jste volili a proč?

Nikola Nová

Dala jsem hlas ODS, protože tu podporují i moji rodiče. Je to tradiční strana, která už je zavedená. Naopak nové strany, ty podle mě nic neprosadí, jen voličům slibují nemožné.

Sabina Navrátilová

Volila jsem křesťanské demokraty. O politiku se sice vůbec nezajímám, ale o této straně jsem toho hodně slyšela na internetu, v televizi, na billboardech.

Martin Otruba

Do volební urny jsem vhodil svůj hlas Straně práv občanů. Zakroužkoval jsem Zemanovce proto, že se mi líbí název jejich strany. Jinak jde ale politika mimo mě.

Dominik Chadima

Hlasoval jsem pro Českou pirátskou stranu. Piráti mohou být pro mladé dobrou alternativou, nejen kvůli svému názvu, který mi přijde stylový. Ale málo se zviditelňují.

Autor: Veronika Cézová

4.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení