VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda. Obyčejný, ale účinný pomocník proti chřipce

Zimní virózy a chřipkové epidemie jsou spojeny především se zimním obdobím. Zkracují se dny, ubývá světla a my se cítíme stále více unavení. V zimě navíc nemáme tak nutkavý pocit žízně jako v letním období ani zpravidla nedochází k nadměrnému pocení. Ve skutečnosti však organismus potřebuje mnohem více vody, než jaký je náš pocit žízně, a tak tělo bývá často dehydrované. To vede k řadě obtíží, mezi něž spadá i snížená obranyschopnost vůči různým nemocem. A to je živná půda pro chřipku.

11.12.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Proč hodně pít při chřipkovém onemocnění:

Pokud je člověk nemocný a nemoc stále nechce odeznít, je nutné zbavit tělo toxinů. Proto je třeba dodržovat intenzivní pitný režim, ideálně zvýšit denní dávku tekutin až na 3 litry. Je doporučováno pít balenou pramenitou vodu a do vody nebo vlažného čaje je také dobré vymačkat citrón a doplnit vitamín C.

Čistá voda léčí:

Je pravděpodobné, že během naší nemoci bereme předepsané léky. Svůj jídelníček doplňujeme o podpůrné suroviny, jako jsou med, zázvor nebo citrón. Kvalitní voda se řadí mezi ně.

Důležitost hořčíku:

Chřipku často doprovázejí silné horečky, při nichž tělo nemá chuť přijímat potravu. O to důležitější je hodně pít. Tělo se při vysokých teplotách hodně potí a z těla odchází důležité minerály (hořčík, sodík, draslík…). Proto je vhodné pít např. minerální vody, které tento nedostatek vyrovnají. Dostatečný a kvalitní pitný režim s vysokým podílem čisté vody také zajišťuje, že krev dopraví dostatek kyslíku do všech buněk našeho těla a organismus tak funguje mnohem lépe. To následně zajistí, že i imunitní systém pracuje bez přetížení. Kromě toho voda dále podporuje správné trávení a při napadení těla virem nebude náš trávicí systém tak namáhán.

Projevy střevní chřipky:

Většina lidí projde střevní chřipkou jen s průjmy, u oslabených jedinců a hlavně malých dětí se objevuje nevolnost a dokonce i opakované zvracení. U této kombinace hrozí nebezpečí dehydratace, což může být velmi nebezpečné. V léčbě se usiluje především o zničení nepřátelských bakterií či virů ve střevech. Dietou se léčba nejen podpoří, ale zklidní se trávicí trakt a znovu se nastolí rovnováha a správná mikroflóra. U diety je nejdůležitější dodržovat pitný režim. Pít je třeba po malých doušcích, aby se tekutina měla čas vstřebat a nebyla ihned zvrácena.

Voda jako prevence

Podle americké studie již 8 malých skleniček vody za den může pomoci odvrátit onemocnění chřipkou. Dr. David Lewis, který výzkum prováděl, řekl, že přírodní pramenitá voda je důležitá pro správnou funkci celého těla, ale především je nejdůležitější pravidelným pitím kvalitní vody udržovat hydratované a vlhké sliznice. Říká: „První linie obrany se nachází právě v nosních sliznicích. Ta se chová jako lepkavý papír, který chytá do pasti všechny nečistoty a bakterie." Pokud jsou tyto sliznice dehydratované, snižuje se jejich účinnost zachycování nečistot a virů až o 50 % a viry pak proudí do plic a následně celého organismu."

Výzkum ukázal, že u jedinců, kteří pili pouze tři sklenice vody za den, byla až 5x vyšší pravděpodobnost bolesti v krku a ucpaného nosu, nežli u těch, kteří pili 8 sklenic. Zároveň zde byla 4x vyšší pravděpodobnost, že tito lidé onemocní chřipkou. Bylo však důležité dbát na pití po malých dávkách.

Dále Dr. Lewis dodává, že káva ani alkohol tuto schopnost nemají, protože naopak organismus a následně i dýchací sliznice dehydratují a tím spíše prohlubují možnost onemocnění.

Například při kašli nám voda pomáhá rozpouštět hlen a zvlhčovat plíce a zároveň zklidňuje podrážděný a bolavý krk. A hlavně hydratuje naše tělo.
Při horečce je zapotřebí vypít 2 – 4 litry tekutin.

2,5 g vápníku v jednom litru potu
Až takové množství minerálních látek může z těla odcházet při silných horečkách (podobné množství jako při sportu). Nedostatek minerálů vede k nerovnováze organismu, silné únavě, ztrátě energie, bolesti hlavy, rostoucí teplotě a především mnohem delší době rekonvalescence.

Pozor, příjem tekutin je při horečnatém onemocnění mnohem důležitější než jídlo!
Vzhledem ke zvýšené teplotě a pocení je na místě doplňovat právě nejen tekutiny, ale i důležité minerály hořčík, sodík a vápník, které jsou obsaženy právě v minerálních vodách. 

Autor: Redakce

11.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Na Dvořákově Praze Jiřího Bělohlávka nahradí Hrůša a Altrichter

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies