VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha se chystá na velkou vodu, vrata na Čertovce se zavřela

Praha /AKTUALIZOVÁNO/- Metropole se připravuje na 1. povodňový stupeň,v pátek se uzavírají náplavky v centru. Loď pro bezdomovce Hermes se uzavřela, ale zůstává na svém místě.

25.6.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Dělníci uzavřeli 26. června 2009 na pražské Kampě protipovodňová vrata do Čertovky.Foto: Jan Handrejch

Jako první poznalo následky zvýšené hladiny Vltavy na vlastní kůži sto dvacet bezdomovců, kteří přišli o přístřeší. Letos už podruhé.

Večtvrtekodpoledne bylo rozhodnuto o uzavření jejich ubytovny na lodi Hermes, která se měla přesunout do Smíchovského přístaviště, ale jelikož se hladina Vltavy radikálně nezvýšila, loď zůstává na svém místě."V případě náhlé změny počasí a zvýšení hladiny Vltavy máme připraven remorkér, který loď do přibližně hodiny transportuje do přístavu,“ vysvětloval vývoj událostí radní pro sociální oblast Jiří Janeček, do jehož kompetence spadá Centrum sociálních služeb Praha, které loď provozuje.

Loď by měla být uzavřena minimálně do pondělí. „Pak se opět bude rozhodovat o prodloužení jejího uzavření, nebo naopak zprovoznění,“ doplnil Janeček.

Pražští hasičizatím zvýšený počet výjezdů kvůli nepřízni počasí nezaznamenali. Zasahovali pouze na třech místech. „Museli jsme odčerpávat vodu ze sklepa domu v Sokolovské ulici. Likvidovali jsme také spadlý strom v Goetheově ulici a utrženou reklamu v ulici Na Veselí,“ řekl Deníku vyšetřovatel hasičů Josef Hyršl.

Hladina stoupá

Přesto hlavní město ještě úplně vyhráno nemá. Vltava by v Praze měla dosáhnout 1. povodňového stupněv pátekv odpoledních hodinách. Metropole se proto začala připravovat.

Ještě večtvrtekráno měl průtok řeky 350 kubických metrů za sekundu, během odpoledně se ale zvýšil a večer dosáhne 450 kubíků za sekundu. Začaly se odpouštět přehrady Lipno a Orlík, i když jejich retenční prostory určené pro případ povodní byly ještě zcela volné.

„Zvýšení hladiny, které postupně přijde do Prahy, je v podstatě dotok z horního toku Vltavy a kontrolované odpouštění Vltavské kaskády,“ uvedla mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová. „Nebezpečí povodní ale metropoli nehrozí, jde především o to, aby zůstaly připraveny retenční prostory vodních nádrží. Další situace se totiž bude odvíjet od vývoje počasí a nelze nic podcenit,“ doplnila Krainová.

Ohroženy jsou i přívozy

Z důvodu vzestupu hladny Vltavy na hraniční průtok 450 m3 za sekundu bude v pátek od 12 hodin přerušen provoz přívozů na severu Prahy – P1 (Sedlec – Zámky) a P2 (V Podbabě – Podhoří). Předpoklad trvání je maximálně týden. "U ostatních přívozů (P3 – P5) nepředpokládáme přerušení provozu ani v příštích dnech z důvodu mírnějších limitů pro zastavení plavby.

Tyto limity by podle aktuálních předpovědí neměly být překročeny," informoval Filip Drápal, mluvčí Ropidu, společnosti na organizování pražské integrované dopravy.

Cestující by měli raději v nejbližších dnech sledovat informace o provozu přívozů na internetu, případně si aktuální stav mohou ověřit na telefonních číslech jednotlivých přívozů.

Náplavky by se měly podle informací Deníku vyklízet na základě konkrétního stavu hladiny vody a v souladu s povodňovým plánem zřejmě odpoledne. Již od rána budou ale uzavřeny náplavky na území Prahy 1 a 2 a v úseku U loděnice nad Palackého mostem na území páté městské části. Řidiči by zde proto neměli parkovat.

Vrata na Čertovce se uzavřela

Protipovodňová vrata na Čertovce se uzavřelapo deváté hodině dopolední. V případě, že by se hladina vody náhle zvýšila náhle do určité úrovně,už by je nebylo možné zavřít.

„Jde opravdu zatím jen o ryze preventivní opatření, která se uskutečňují několikrát do roka, vždy při zvýšeném průtoku na Vltavě,“ uvedl tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

VIDEOz minulého zavírání protipovodňových vrat na Čertovce naleznete zde.

Hermes zůstává na svém místě, ale je připraven remorkér k případnému odtažení lodi do bezpečí

Vzhledem k postupně stoupající hladině Vltavybyli již odčtvrtečního ránaklienti lodi Hermes, ubytovny pro lidi bez přístřeší, při vstupu informováni o případné možnosti evakuace. Kolem třetí hodiny odpolední pražský magistrát rozhodl, že ubytovnu uzavře a loď se v noci nebo nejpozději v pátek ráno přesune doSmíchovského přístaviště.

V pátek dopoledne však magistrát situaci vyhodnotil jinak a rozhodl o tom, že loď může zůstat na svém místě. Hladina Vltavy zatím bezpečnost lodi nikterak neohrožuje. V případě zásahu je připraven remorkér, který odtáhne Hermes do Smíchovského přístaviště během jedné hodiny.

„Je to výjimečná situace, kdy tímto způsobem musíme reagovat na nepříznivé počasí, abychom předešli případným komplikacím a ochránili tím lidi využívající toto zařízení. V současné době informujeme neziskové organizace, které provozují obdobná zařízení, aby převzali případnou klientelu z lodi,“ vysvětloval náhlou změnu radní pro sociální oblast Jiří Janeček, do jehož kompetence spadá Centrum sociálních služeb Praha, které loď provozuje.

Loď by měla být uzavřena minimálně do pondělí. „Pak se opět bude rozhodovat o prodloužení jejího uzavření, nebo naopak zprovoznění,“ doplnil Janeček.

Provoz na lodi Hermes byl letos přerušen začátkem března, kdy kvůli zvyšující se hladině řeky Vltavy byla loď odtažena do přístavu v Holešovicích.

VÍT ŘEZÁČ

25.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení