VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vltavské náplavky: Praha plánuje řadu novinek

Praha - Podle návrhu architektů by měly být náplavky doplněny vybavením, jako jsou toalety, automaty na nápoje nebo občerstvení.

20.2.2011
SDÍLEJ:

Rašínovo nábřežíFoto: archiv Deníku

Hlavní město chce během několika let zvelebit vltavské náplavky. Nechalo si proto zpracovat studii od kanceláře Rössler Rybář architekti, která navrhuje mimo jiné vybudovat novou náplavku kolem Dětského ostrova a tento ostrov spojit s nábřežím druhou lávkou. Vzniknout by mohla také nová promenáda od Novotného lávky až k Národnímu divadlu, kde architekti navrhují nové přístaviště. Na obnovu náplavek má letos Praha v rozpočtu 25 milionů korun.

Podle radního Radka Lohynského (ODS), který má na starosti městskou infrastrukturu, studie navrhuje úpravy podél celého toku Vltavy na území metropole.

„Budeme navazovat na studii a budeme ji po odsouhlasení jednotlivých etap doplňovat konkrétními projektovými dokumenty, které se budou postupně realizovat. Náplavky by se měly stát vyhledávaným turistickým cílem i místem pro odpočinek a relaxaci,“ uvedl radní. Podle něj ale až vlastní projekty, které rozpracují studii, ukážou finanční náročnost architektonických návrhů.

Letos má letos Praha podle schváleného rozpočtu na náplavky 25 milionů korun. Pokud by takovou částku bylo možné uvolnit i v příštích letech, mohla by být podle Lohynského základní obnova náplavek dokončena do konce volebního období.

Lávka přes plavební komoru

Studie počítá mimo jiné s novou náplavkou podél východního břehu Dětského ostrova a novou otočnou lávkou spojující tento ostrov s Janáčkovým nábřežím. Lávka by vedla přes plavební komoru k severnímu okraji ostrova, kde se nachází socha Vltava. Při průjezdu lodí by se o 90 stupňů otočila. Náplavku na Janáčkově nábřeží navrhují architekti rekonstruovat.

V úseku od Novotného lávky k Národnímu divadlu plánují architekti rozšíření náplavky a zpřístupnění takzvaných čapadel, tedy zaklenutých prostor v nábřežních zdech. Ta v minulosti sloužila k uložení dřeva, které se po Vltavě plavilo. Na náplavce by byla zřízena kavárna či půjčovna loděk. U Národního divadla by mohlo vzniknout menší přístaviště, které by mohlo sloužit i k zásobování divadla nebo k připlutí diváků. Spojení náplavky s nábřežím by zajistila nová schodiště a bezbariérově rekonstruovaný průjezd do Divadelní ulice.

Na Nábřeží Edvarda Beneše je navržena nová náplavka v rozsahu od konce Kosárkova nábřeží až za Štefánikův most, která by měla být novým propojením pro pěší mezi Holešovicemi a centrem.

Vodní tramvaje

V oblasti dopravy navrhují architekti zavést další přívozy a vodní tramvaje a dále postavit novou plavební komoru pro malá plavidla na staroměstském jezu. Podle studie by se mělo co nejvíce soukromé lodní dopravy přemístit na levý břeh, který prý potřebuje oživit.

Z náplavek by podle architektů měly být pěší zóny a chodci by měli mít přednost před ostatními druhy dopravy. V současnosti přitom po mnohých náplavkách auta jezdí, některá nábřeží fungují také jako parkoviště.

Náplavky by měly být podle architektů doplněny plovoucími zařízeními, která by sloužila k nejrůznějšímu vybavení. Podle architektů totiž na březích chybí dostatek toalet, automaty na nápoje a občerstvení, pontony na tříděný odpad nebo také plovoucí dětská hřiště.

Čtěte také: Náplavky dřív sloužily obchodu, dnes relaxaci

Autor: ČTK

20.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení