VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Speciální vlak opět začal vozit cyklisty za přírodou

Praha -Na svou trasu letos poprvé vyrazil cyklovlak na trase Praha Masarykovo nádraží – Hostivice – Podlešín – Slaný.

27.3.2009 1
SDÍLEJ:

Vloni cyklovlaky použilo přes šest tisíc cestujících, kteří přepravili více než 700 kol.Foto: Martin Divíšek

V sobotu vyjede již třetím rokem na svou pravidelnou trasu cyklovlak složený z motorového vozu a speciálně upraveného vozu pro přepravu jízdních kol.

V provozu bude vždy o víkendech a svátcích až do 1. listopadu v rozsahu dvou párů spojů. Z Masarykova nádraží vyjíždí cyklovlak v 9.10 a 13.41 hodin. Zpět do Prahy se vrací ve 13.12 a 19.11 hodin.

„Oproti loňskému roku došlo pouze k drobným úpravám odjezdů, které jsou vyvolány změnou organizace dopravy na kladenské trati. Cyklovlak pomůže přiblížit Pražanům vzdálenější a výše položená místa Středočeského kraje, ale překonává také městské bariéry tvořené hlavně vysokou intenzitou dopravy na městských komunikacích,“ řekl o přínosech vlaku Pavel Procházka, pověřený řízením organizace Ropid, která organizuje Pražskou integrovanou dopravu (PID).

V cyklovlaku platí také tarif PID, takže je možné kombinovat jízdné Českých drah například s pražskou tramvajenkou. Na jednotlivé jízdenky PID lze dojet až do Hostivice, dál už platí pouze předplatní jízdenky PID nebo jízdné ČD. Jízdenka na kolo stojí 25 korun za každý vlak, celodenní jízdenka za 50 korun je pro ty, kteří pojedou více vlaky.

Vloni za stejné období cyklovlaky použilo přes šest tisíc cestujících, kteří přepravili více než 700 kol.

Problém bude s výlukou

Během letošní sezony provozu cyklovlaku dojde z důvodu výstavby automobilového Městského okruhu k zhruba dvouměsíční výluce trati mezi Masarykovým nádražím a Dejvicemi, což přinese změnu trasy na území města. „Ranní spoj pojede z hlavního nádraží, ostatní spoje budou pravděpodobně ukončeny ve stanici Praha-Zličín. Termín zahájení výluky a výlukové jízdní řády budou včas zveřejněny,“ upozornil Filip Drápal, mluvčí Ropidu.

Cyklovlakem mohou cestující vyrazit na výlet například na hrad Okoř nebo románskou rotundu Budeč. „Pro cyklisty je vždy určen druhý vůz, který je vybaven speciálními prostory pro jízdní kola,“ říká ředitel Odboru koncepce a obchodu osobní dopravy ČD Jiří Nálevka. „V jedné části vozu jsou sedačky pro cestující, v druhé místo pro kola. Každý cyklista nakládá a vykládá kolo sám a během jízdy ho má stále na dosah,“ doplnil (luk)

Turistické cíle na trase cyklovlaku

Budeč – Románská rotunda sv. Petra a Pavla z konce 10. století s věží z 12. století. V sousedství jsou zbytky baziliky Panny Marie. Podle legend se na Budči učil sv. Václav číst a psát.

Okoř - Zřícenina gotického hradu z poloviny 14. století. Hrad byl v 16. století upraven renesančně a v 17. století barokně.

Slaný – Město založené v roce 1305 na místě předchozího osídlení. Spolu s Louny a Žatcem patřilo k tzv. husitskému trojměstí. Návštěvníci tu najdou zbytky městských hradeb, Velvarskou bránu z roku 1461 s expozicí opevnění a několik bašt.

Autor: Lukáš Marek

27.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení