VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vládnout s ODS? Jen bez lidí postižených mocí

Praha - Představujeme kandidáty na primátora. Dnešní rozhovor je s Markétou Reedovou, která kandiduje za stranu Věci veřejné.-

30.7.2010 5
SDÍLEJ:

Zastupitelka hlavního města Prahy za Věci veřejné a kandidátka na post primátorky Prahy v podzimních komunálních volbách Markéta Reedová Foto: Denk/Vít Šimánek

Výrazná kritička současného směřování pražské radnice Markéta Reedová (VV) by ráda viděla personální změny v čele některých klíčových odborů magistrátu.

Podle nejčerstvějšího průzkumu společnosti SANEP se na pražské úrovni rýsuje silná koalice TOP 09 ODS a Věcí veřejných. Vy i vaše strana se ale dlouhodobě vymezujete proti politice pražského magistrátu. Nezůstala byste raději v opozici?

Vše záleží na volebním výsledku. Věci veřejné určitě nepůjdou do koalice za každou cenu. Pokud nebude naše pozice silná a nebudeme moci prosadit svůj program, nepřipadá koalice v úvahu. Není ale možné říci, že celá pražská ODS je špatná. S mocí postiženými jedinci, kterých je v pražské ODS díky jejímu minulému zdrcujícímu vítězství docela dost, v radě neusednu. Je to spíše lidský nežli ideologický problém. Otázka je, jak daleko bude pražská ODS ochotna zajít v deklarovaných změnách včetně personálních.

Můžete konkretizovat prioritu, na níž budete trvat a nemožnost jejího prosazení by vám zabránila být v koalici?

Musí se změnit plánování veřejných zakázek a jejich realizace. V současné době stojí vše spíše na politickém rozhodnutí. To se řádně neprojedná. Neexistují oponentury. Veřejnost se o všem dozvídá jako poslední.

To znamená personální změny ve vedoucích úředních pozicích?

Obměnit by se mělo přinejmenším vedení některých problematických odborů i nastavení organizací patřících městu. Například ředitel odboru městského investora na svou práci nestačí. Dokazuje to případ tunelu Blanka. Velký pořádek se musí udělat i na odboru majetku. S tím souvisí nastavení smluvních vztahů. Jím uzavírané smlouvy jsou pro město výrazně nevýhodné. Na úřadě vládne anarchie.

Vy jste ale v radě působila. Podařilo se za tu dobu něco prosadit, když za vámi stálo pět procent voličů a za lidmi z ODS čtyřiapadesát procent voličů?

Za největší úspěch považuji to, že ODS jako jeden muž hlasovala pro protikorupční strategii. Zvládla se mapa korupčních rizik a podobně. Bohužel tato opatření se stále nedostala do praxe. Zatím to je jen předvolební deklarace. Velké rezervy jsou v plánování města a v investicích. Například miliardy do informačních technologií byly vynaloženy zbytečně. Výsledek nestojí za nic. Další věcí jsou mnohonásobně předražené cyklostezky vedoucí odnikud nikam. Podobně to bylo i s opencard. Před hlasováním ani po něm nebylo nikomu jasné, proč by ji Praha měla mít. Tak je tomu dodnes. Projekt opencard by se měl nákladově utlumit a ponechat její užití pouze pro dopravu.

Zmiňovala jste územní plánování. Jak by mělo vypadat?

Každá plocha nesmí být zastavěna betonem. Není možné podléhat přáním developerů. Praxe je dnes taková, že vám těsně před zastupitelstvem hodí na stůl sto padesát změn územního plánu. Je nadlidský úkol se dopátrat toho, kdo změny navrhuje. Zastupitelé by minimálně tuto informaci měli mít. Teď se navrhovatelé schovávají za městskou část. Mělo by být jasné, že za návrhem stojí například pan Janoušek, a ne Praha 4.

Co by při územním řízení měla Praha po developerovi vyžadovat?

Když pominu to, že se daleko více musí využívat brownfieldy namísto greenfieldů, je bezpodmínečně nutné žádat výstavbu dopravní infrastruktury a zajistit občanskou vybavenost. Když chcete v Praze stavět, musíte se tomu podřídit. Proč to má dodatečně platit město?

Prosazovala byste v případné vládní koalici zásadní škrty v rozpočtu?

Škrtat lze v běžných výdajích či optimalizovat veřejné zakázky. Zde se dá zhruba deset procent ušetřit. Do školství, vědy, výzkumu a rozvojových projektů je ale třeba investovat. Já chci prosazovat více pěších zón. Praha žije z cestovního ruchu a chodci nemohou být na přítěž. V okolí Staroměstského náměstí či Karlova mostu by neměla jezdit auta. Jsem pro propojení Václavského náměstí s Vinohrady. Zahloubení magistrály bude možné ale až po dokončení vnitřního a vnějšího okruhu. Ráda bych prosadila budování zázemí pro firmy s vysokou přidanou hodnotou. To vyžaduje investice do vědy a výzkumu. Praha v tom má velký potenciál. Namísto toho Praha v nedávné době podepsala výběrová řízení za dvě miliardy na věci, které jsou nepotřebné. Mám na mysli třeba přestavbu Nové radnice a Clam-Gallasova paláce, nehorázných sto devadesát milionů na implementaci protikorupční strategie, hrošinec, sloninec nebo plavecký areál Šutka.

Je třeba investovat i do výstavnictví a kongresové turistiky?

V první řadě je potřeba vyřešit otázku Kongresového centra (KCP). To je i podle odborníků na kongresové aktivity nepoužitelné a nepřestavitelné. Neříkám to proto, že bych na místě KCP raději viděla Kaplického knihovnu. Ta by podle mě měla stát na Letné. To ale těžko projde. Do přestavby KCP by byla potřeba investovat stovky milionů. Levnější bude ho zbořit. Zabírá velice zajímavé místo. Neustále generuje ztrátu a lepší to nebude. Město by se odprodejem okolních lukrativních pozemků nemělo připravit o možnost mít vliv, co místo KCP vznikne. Kromě knihovny by tu mohla být i moderní koncertní síň, která Praze stále chybí. Nerada bych tam nakonec viděla nějaké obchodní centrum. Katastrofální jsou i holešovické a letňanské výstaviště. Zde bych navrhovala ustoupit od vize výstavnictví. V příštím volebním období by se měl už konečně narovnat vztah s Inchebou, se kterou byla podepsána nevypověditelná smlouva.

Příští pátek Deník představí kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera mladšího
30.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení