VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vize: stanice metra Anděl a I. P. Pavlova bez bariér

Praha - Na magistrátu začala fungovat nová pracovní skupina pro bezbariérovou Prahu. Chce zapojit do řešení i soukromé investory, stejně jako navýšit podporu města.

14.1.2009 1
SDÍLEJ:

PRAHA BEZ BARIÉR. O to se bude snažit nová pracovní skupina v čele s Michalem Pragerem, koordinátorem osobní asistence (vpravo) a Erikem Čiperou, jedním z hlavních iniciátorů výzvy Za MHD přístupnou (vlevo).Foto: DENÍK/Ivars Gravlejs

Bezbariérové přístupy do nejfrekventovanějších stanic metra I. P. Pavlova a Anděl. To jsou některé z prvních úkolů, které si dává nová pracovní skupina pro bezbariérovou otevřenou Prahu, jež vznikla při magistrátu.

Skupinaměla v úterýprvní schůzku, kterouvedl Michal Prager, koordinátor osobní asistence. „Požadavek vytvořit skupinu obsahovala výzva občanského sdružení Asistence za MHD přístupnou, kterou podepsalo přes deset tisíc lidí,“ řekl.

„Budeme prosazovat, aby byla zahájena intenzivní práce na bezbariérovém zpřístupnění stanic I. P. Pavlova a Anděl, které jsou první, respektive třetí nejvytíženější stanicí metra v Praze a současně důležitým přestupním uzlem na další spoje MHD. Je nutné urychlit tvorbu nájezdů na tramvajové ostrůvky a rekonstrukce tramvajových zastávek s výstupem do vozovky na zastávky vídeňského typu, aby vůbec bylo možné využívat nízkopodlažních spojů lidmi, kteří se pohybují na elektrických vozících a jsou jinak ve městě soběstační,“ vyjmenoval úkoly Erik Čipera, jeden z hlavních iniciátorů výzvy.

Chybí zázemí

Právě zpřístupnění stanic metra bude ale na řadě míst velmi komplikované. „Například u stanice I. P. Pavlova by to bylo velmi náročné, v současné době pro to není připravené zázemí,“ potvrdil tiskový mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Podobná je i situace u mnoha z celkem 25 bariérových přístupů do stanic metra.

Snahou zástupců občanského sdružení Asistence je prosadit zapojování soukromých investorů do financování bezbariérových úprav v Praze. „Dosavadní tempo úprav totiž neodpovídá potřebám lidí s postižením, rodin s dětmi a stále většího počtu seniorů v Praze. Současně se budeme snažit, aby byla vedením města výrazně zvýšena finanční a personální podpora této oblasti,“ sdělil Čipera.

„Cenné postřehy jsme získali od katedry speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, kteří se do projektu Jedeme v tom s vámi zapojili v rámci svého studia života lidí s postižením. Jedná se o více než sto cest Prahou na vozíku viděných pohledem člověka, který podobným způsobem jede poprvé v životě,“ sdělil Čipera.

Některé ze zkušeností jsou například nutnost volit kvůli bariérám velké objížďky. Příliš veliké jsou také intervaly mezi jednotlivými nízkopodlažními spoji tramvají a autobusů. U tramvají by se v tomto pohledu měla situace zlepšit. V následujících letech by mělo nízkopodlažních tramvají výrazně přibýt. Nedostatečné je také značení bezbariérových vstupů do metra.

Na čem bude nová skupina pracovat

Prosazení zapojování soukromých investorů do financování bezbariérových úprav, snaha o výrazné zvýšení financí a personálního zabezpečení, prosazení zahájení intenzivní práce na bezbariérovém zpřístupnění stanic I. P. Pavlova a Anděl, urychlení tvorby nájezdů na tramvajové ostrůvky a rekonstrukce tramvajových zastávek s výstupem do vozovky. Dále skupina navrhne zajištění jednotného značení bezbariérových vstupů i označení těch, jež takové vstupy nemají, značení přestupu od zastávek autobusů a tramvají k výtahům.

Autor: Lukáš Marek

14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení