VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vize: stanice metra Anděl a I. P. Pavlova bez bariér

Praha - Na magistrátu začala fungovat nová pracovní skupina pro bezbariérovou Prahu. Chce zapojit do řešení i soukromé investory, stejně jako navýšit podporu města.

14.1.2009 1
SDÍLEJ:

PRAHA BEZ BARIÉR. O to se bude snažit nová pracovní skupina v čele s Michalem Pragerem, koordinátorem osobní asistence (vpravo) a Erikem Čiperou, jedním z hlavních iniciátorů výzvy Za MHD přístupnou (vlevo).Foto: DENÍK/Ivars Gravlejs

Bezbariérové přístupy do nejfrekventovanějších stanic metra I. P. Pavlova a Anděl. To jsou některé z prvních úkolů, které si dává nová pracovní skupina pro bezbariérovou otevřenou Prahu, jež vznikla při magistrátu.

Skupinaměla v úterýprvní schůzku, kterouvedl Michal Prager, koordinátor osobní asistence. „Požadavek vytvořit skupinu obsahovala výzva občanského sdružení Asistence za MHD přístupnou, kterou podepsalo přes deset tisíc lidí,“ řekl.

„Budeme prosazovat, aby byla zahájena intenzivní práce na bezbariérovém zpřístupnění stanic I. P. Pavlova a Anděl, které jsou první, respektive třetí nejvytíženější stanicí metra v Praze a současně důležitým přestupním uzlem na další spoje MHD. Je nutné urychlit tvorbu nájezdů na tramvajové ostrůvky a rekonstrukce tramvajových zastávek s výstupem do vozovky na zastávky vídeňského typu, aby vůbec bylo možné využívat nízkopodlažních spojů lidmi, kteří se pohybují na elektrických vozících a jsou jinak ve městě soběstační,“ vyjmenoval úkoly Erik Čipera, jeden z hlavních iniciátorů výzvy.

Chybí zázemí

Právě zpřístupnění stanic metra bude ale na řadě míst velmi komplikované. „Například u stanice I. P. Pavlova by to bylo velmi náročné, v současné době pro to není připravené zázemí,“ potvrdil tiskový mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Podobná je i situace u mnoha z celkem 25 bariérových přístupů do stanic metra.

Snahou zástupců občanského sdružení Asistence je prosadit zapojování soukromých investorů do financování bezbariérových úprav v Praze. „Dosavadní tempo úprav totiž neodpovídá potřebám lidí s postižením, rodin s dětmi a stále většího počtu seniorů v Praze. Současně se budeme snažit, aby byla vedením města výrazně zvýšena finanční a personální podpora této oblasti,“ sdělil Čipera.

„Cenné postřehy jsme získali od katedry speciální pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, kteří se do projektu Jedeme v tom s vámi zapojili v rámci svého studia života lidí s postižením. Jedná se o více než sto cest Prahou na vozíku viděných pohledem člověka, který podobným způsobem jede poprvé v životě,“ sdělil Čipera.

Některé ze zkušeností jsou například nutnost volit kvůli bariérám velké objížďky. Příliš veliké jsou také intervaly mezi jednotlivými nízkopodlažními spoji tramvají a autobusů. U tramvají by se v tomto pohledu měla situace zlepšit. V následujících letech by mělo nízkopodlažních tramvají výrazně přibýt. Nedostatečné je také značení bezbariérových vstupů do metra.

Na čem bude nová skupina pracovat

Prosazení zapojování soukromých investorů do financování bezbariérových úprav, snaha o výrazné zvýšení financí a personálního zabezpečení, prosazení zahájení intenzivní práce na bezbariérovém zpřístupnění stanic I. P. Pavlova a Anděl, urychlení tvorby nájezdů na tramvajové ostrůvky a rekonstrukce tramvajových zastávek s výstupem do vozovky. Dále skupina navrhne zajištění jednotného značení bezbariérových vstupů i označení těch, jež takové vstupy nemají, značení přestupu od zastávek autobusů a tramvají k výtahům.

Autor: Lukáš Marek

14.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení