Nákaza se od Richarda šířila napříč skupinou. Nejhůře na tom byla Kijivu, které musela být podávána antibiotika injekční formou.

„Mírně pokašlává již jen Shinda a Kijivu, které bez problémů přijímají léky ve stravě,“ hodnotí aktuální stav goril Roman Vodička, veterinář Zoo Praha. Dobrou zprávou je i to, že nejsou žádní další nemocní. Viróza se tak zatím zcela vyhnula Kambě a Bikiře, která je v pokročilé březosti.

Přesto, že viróza pomaličku ustupuje, stále platí omezený přístup do zázemí pavilonu. Gorily jsou neustále v péči veterináře.

Kvůli nákaze byl nakonec odložen i plánovaný transport nejslavnější české gorily Moji do španělského Cabárcena, kde na ni čeká gorilí partner Niky. „Mrzí mě, že se nepodařilo uskutečnit odjezd toto pondělí. A myslím, že by měla odejít co nejdříve,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Bohužel kvůli porodu Bikiry to bude možné až za několik měsíců.“

Viróza u primátů je obecně daleko závažnější než u lidí, a to jak v samotném průběhu nemoci, tak i v závažnosti infekce. To, co lidé vyleží za tři dny, může podle Vodičky u goril skončit i fatálně. I obyčejná rýma je dokáže pořádně potrápit, protože gorily stejně jako malé děti neumí smrkat.

Ani podávání léčiv se neobejde bez problémů. Richard, kterého viróza zasáhla jako prvního, dostal od chovatelů dětský sirup, který ale odmítl. Ze lžičky si vůbec nevzal, a tak přišly na řadu nejrůznější laskominy, suchary a vitamínové koule. Naopak Shinda přijímala léky bez problémů, i přesto, že trpěla výrazným kašlem a rýmou. Kijivu chodila k ošetřovatelům jen opatrně, brala si jen rozinky, do kterých bylo těžké jakékoliv léky uschovat. Tři dny nespolupracovala a navíc se jí zvýšila teplota. Veterinář proto musel nakonec přistoupit k podání antibiotik injekcemi.

Čtěte také: Moja onemocněla. Odlet do Španělska se odkládá

redakce a čtk