VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyměnit byt v Praze 2 bude snazší

PRAHA 2 - Druhá městská část chce víc uvolnit možnosti výměny bytů. Obyvatele čtyř a půl tisíce obecních bytů čekají i další změny pravidel. „Dotknou výměny bytů s obcí, rekonstrukcí bytů se smluvním nájmem a služebních bytů,“ uvedla zástupkyně starostky pro Prahu 2 Eva Paulová. Pro lidi, kteří nemohou platit vysoký nájem nebo se z jiných důvodů spokojí s menším bytem, nově zmizí podmínky výměny, jako je trvalý pobyt na území městské části či dobrý zdravotní stav. Nájemce však nesmí mít žádné dluhy na nájmu. „Týká se to především občanů v důchodovém věku, kteří mají někdy nadměrné byty,“ řekla Paulová.

30.7.2007
SDÍLEJ:

POHLED PŘES HAVLÍČKOVY SADY. Tyto domy představují typickou zástavbu druhé městské části.Foto: Deník/Grzegorz Klatka

Kromě toho budou nájemníci poprvé moci vyměnit také menší obecní byty za větší. „Nájemné se poté bude skládat z částky shodné s nájemným malého bytu a ze smluvního nájmu na zbytek metrů ve větším bytě,“ sdělila Paulová. Při této výměně je nutností trvalý pobyt.

Lidé se smluvním nájmem už nebudou moci stavebně upravovat pronajaté byty na vlastní náklady. „Tyto změny bude zajišťovat pouze městská část,“ uvedla Paulová. Radnici se totiž stávalo, že lidé si za své peníze byt opravili, a když jej opouštěli, chtěli po ní vynaložené prostředky zpět.

Změny čeká také přidělování služebních bytů pro policisty či pracovníky radnice. Dosud byl nájem vázán na služební poměr, nyní je po deseti letech přenechá radnice jejich nájemníkům. „Uzavřeme vždy smlouvu na dobu určitou, takže budeme mít možnost v případě potřeby byty uvolnit,“ informovala Paulová. Praha 2 vlastní zhruba sto služebních bytů.

Radnice už také schválila podmínky deregulace pro příští rok. Stejně jako letos nehodlá využít maximální možné míry, kterou jí zákon umožňuje. Například metr čtvereční na Novém Městě bude za rok stát 63 korun, na Vinohradech nebo na Vyšehradě o dvě koruny méně. V ostatních částech se ceny vyšplhají na necelých 56 korun.

S výší nájemného souvisí také prověření hluku. Radnice Prahy 2 příští rok vytipuje oblasti nejvíce zasažené hlukem z dopravy a v bytech u těchto míst sníží nájemné.

30.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení