Žijí v bytě už mnoho let jako podnájemníci, a tak by si ho chtěli také odkoupit. Takové je přání stovek obyvatel městské části Praha 2.

Ani jeden z nich však v současné době nemá možnost získat byt do svého vlastnictví. Radnice již privatizaci bytů ukončila a další prodej neplánuje.

Lidem došla trpělivost

To se místním obyvatelům vůbec nelíbí a došla jim trpělivost. Na náměstí Míru se tak ve středukonalo velmi hlučné protestní shromáždění, kterého se zúčastnilo přibližně šest stovek lidí. Akci uspořádalo Občanské sdružení za privatizaci a zlepšení podmínek bydlení vMČ Praha 2.

Jeho členové bojují za zahájení další vlny privatizace již delší dobu a podařilo se jim nasbírat více než 2200 podpisů pod petici. V samotném sdružení je nyní přibližně 660 členů. „Na takový počet lidí už musí radnice začít reagovat a nemůže nás stále ignorovat,“ řekl zástupce sdružení (OS) Martin Jírovec.

Radnice v čele se starostkou Janou Černochovou (ODS) ovšem své stanovisko měnit nehodlá. „Vlna privatizací skončila v podstatě v celé Praze. Jinde ještě probíhají, ale nikdo již nové nestartuje. My jsme ji stihli ukončit rychleji než jiné části a novou vlnu nechystáme,“ konstatovala na včerejší tiskové konferenci starostka.

Chceme koupit svůj byt

Hodně bytů už prodali Radnice Prahy 2 v dosavadních etapách prodala celkem 245 domů, což je zhruba jedna polovina z celkového počtu. V majetku městské části je tak nyní 261 domů, respektive 4200 bytů. Podle slov z radnice byla tato privatizace dost rozsáhlá. S tím však oponenti nesouhlasí.

Podle toho zněla i hesla představená na transparentech na včerejším shromáždění. Stálo na nich kupříkladu „I my chceme koupit svůj byt“, „Nechceme se finančně vyhnat“ anebo „Počítejte s námi ve volbách, ale ne jako s voliči“.

„Chceme jen uplatnit svoje právo. Nelíbí se nám postup radnice, když ostatní městské části si nechávají v majetku jen malé procento bytového fondu, naopak v Praze 2 je to zhruba 50 procent. Chceme byty odkoupit a nechceme další zvyšování nájemného,“ řekla další zástupkyně občanského sdružení Radka Slezáková.

Jednotlivě byty neprodají

Vinohradská radnice však jednotlivě byty v žádném případě neprodá. „I v minulosti jsme prodávali jen celé domy. To ale v současné době není možné,“ doplnila místostarostka Eva Paulová (ODS). Radnice navíc nechce být porovnávána s jinými městskými částmi. Argumentuje třeba tím, že na rozdíl od jiných částí již v Praze 2 není skoro žádná další možnost bytové výstavby.

Někteří ze zastupitelů vidí za požadavky občanského sdružení jen osobní zájmy některých nájemníků. „Není doba na to, prodávat majetek pod cenou. Městská část se musí chovat hospodárně. S prodejem jednotlivých bytů by navíc vznikaly administrativní a technické problémy,“ uvedl místostarosta Jiří Paluska (ODS).

Velmi rozdílné představy

Nájemníci si chtějí své byty odkoupit přibližně za 7000 korun za metr čtvereční. „Podobné jsou i ceny v ostatních městských částech. Tam se pohybují od šesti do 12 tisíc za metr čtvereční,“ prohlásila za sdružení Radka Slezáková.

Takové částky jsou ale pro radnici příliš nízké. „Byty v Praze 2 mají mnohem vyšší hodnotu. Ta tržní se pohybuje mezi 50 až 70 tisíci za metr čtvereční,“ poznamenal místostarosta Paluska. Radnice druhé městské části se chce vyhnout tomu, co se stalo v minulosti. Před lety prodala dům za asi 600 tisíc korun, ten pak byl ovšem šesti vlastníky (bývalými nájemníky) obratem prodán za 18 milionů korun, dodal místostarosta. Paluska nevyloučil, že v budoucnu ještě nějaký dům prodají. Ale určitě to nebude velká plošná privatizace, ujistil.

Nájemníci jsou však rozhodnuti usilovat o to, aby se dál privatizovalo. „Určitě vytrváme ve svém úsilí,“ uzavřel Martin Jírovec.

Oběma táborům dává za pravdu nestranný pozorovatel. „Myslím, že městská část má pádné důvody, proč dál neprivatizovat. Pochybuji, že by mohla před občany skrývat své osobní zájmy. Na druhou stranu se nedivím nájemníkům, že se takhle bouří. Také bych chtěl bydlet ve svém,“ řekl Filip Janáček z Prahy 3.