VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Deset tisíc podpisů proti bariérám

Staré Město - Primátor Bém převzal petici výzvy Za MHD přístupnou. Vozíčkáři navrhují, abyrušení bariérfinancovali i soukromíinvestoři.

11.12.2008
SDÍLEJ:
Přehrát

MHD PŘÍSTUPNÁ? Stále jen někde a pro někoho. Na problém chybějících bezbariérových vchodů v úterý upozornili na Náměstí RepublikyFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Deset a půl tisíce podpisů pod výzvu Za MHD přístupnou včera obdržel primátor Pavel Bém. Přímo na magistrát mu je přinesli organizátoři výzvy. Ti se snaží upozorňovat na bariérová místa v městské hromadné dopravě, zejména u stanic metra a tramvajových zastávek.

Akce měla určitě velikou sílu, ihned se totiž dostavil první výsledek. „Primátor naši výzvu přijal, přečetl si ji a naše nápady ho zaujaly. Hned na místě jsme se domluvili, že vznikne pracovní skupina pro bezbariérovou otevřenou Prahu,“ potvrdil Erik Čipera, jeden z hlavních iniciátorů.

Skupina bude mít asi pět členů. Zastoupen v ní bude magistrát, organizátoři výzvy a zřejmě také dopravní podnik. „Navrhovali jsme i koordinátora skupiny, který by na všechno dohlížel. To by měl být někdo z vozíčkářů, aby byl problematice co nejblíže,“ vysvětlil dále Čipera.

Soukromý kapitál stojí stranou

Jedním z hlavních úkolů skupiny, která by měla vzniknout už v lednu příštího roku, bude iniciovat odstraňování bariér v Praze. „Když bude někde velká stavební akce, například v blízkosti metra, skupina bude mít za úkol vyvolat jednání s investorem a usilovat o vytvoření bezbariérového přístupu. Nechceme, aby se opakovalo to, co v minulosti, kdy se při stavbě velkých obchodních center u metra na bezbariérový přístup zapomnělo,“ řekl Čipera.

Právě účast soukromého sektoru při financování stavby bezbariérových vstupů v podstatě neexistuje. Přitom je to podle Erika Čipery přímo ideální možnost. „Při vyhlášení soutěží či výběrových řízení by do podmínek zadání mělo být zahrnuto i zapojení investora do financování bezbariérových úprav,“ konstatoval Michal Prager, koordinátor osobní asistence.

Fond na příspěvky

Navržen je také vznik fondu bezbariérové MHD, do kterého by mohli přispívat další investoři, jež budou realizovat své projekty v Praze. „Určitě je dobře, že pracovní skupina vznikne. Každý člověk může být někdy omezen v pohybu a pak je nutné, aby mohl cestovat bez bariér,“ uzavřela Simona Krtoušová z Prahy 3.

Autor: Lukáš Marek

11.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení