VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věž chrámu sv. Víta - hlavní dominanta metropole

PRAHA STOVĚŽATÁ - Korunuje nejvýznamnější sakrální stavbu Čech a Moravy. I dnes budí úžas impozantní mohutnost a vznosnost katedrály i její vnitřní výzdoba.

30.6.2009
SDÍLEJ:

CHRÁM SVATÉHO VÍTA. Je mausoleem českých panovníků, jsou v něm uloženy české korunovační klenoty.Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Co by bylo panoráma Pražského hradu bez chrámu sv. Víta?

Budova katedrály vždy tvořila dominantu Hradu i metropole od jejich začátků až do dneška. Z chrámu je nejvýraznější věž, ze které je za dobrého počasí vidět Ještěd či Milešovka.

Bývala tu rotunda

Jako umělecké dílo nemá chrám sv. Víta v Čechách mnoho konkurentů. Jeho stavební dějiny jsou zkratkou dějin výtvarného umění v Čechách od 10. do 20. století.

Stavbě katedrály předcházela rotunda sv. Víta, založená sv. Václavem. Ten do ní uložil vzácnou relikvii, paži sv. Víta, saského patrona, kterou získal od Jindřicha Ptáčníka za to, že se mu podvolil. Rotunda byla později, a to za vlády českých knížat Spytihněva a Vratislava II. přestavěna na baziliku.

Povýšení pražského biskupství na arcibiskupství v roce 1344 rozhodlo o stavbě honosné katedrály. Ještě v tomto roce byl Karlem IV. položen základní kámen stavby katedrály, kterou zpočátku řídil francouzký mistr Matyáš z Arrasu. Po jeho smrti v letech 1353 až 1399 na jeho práci navázal Petr Parléř, povolaný ze švábského Gmundu. Jeho nástupci, Parléřův syn Jan a mistři Václav a Petr, pokračovali ve stavbě až do roku 1420, kdy husitské války násilně práce zastavily.

Ničivý požár

Zhoubný požár, který vypukl 2. června 1541 na Malé Straně, zničil i královský hrad a přenesl se na věž a střechu chrámu, odkud vnikl dovnitř a způsobil zde spoušť a zkázu.

Obnovou, trvající více než dvacet let, byli pověřeni dvorní architekti Bonifác Wohlmut a Hanuš Tirol. Ti k prozatímní uzavírací stěně postavili v letech 1556 až 1561 renesanční kruchtu. Při opravě byla upravena i věž, jejíž renesanční báň se stala a dosud je charakteristickým znakem Prahy.

Staletí byl torzem

Několik staletí chrám zůstával torzem. Roku 1859 byla založena Jednota pro dostavbu chrámu sv. Víta a při oslavě 900. výročí biskupství 1. října 1873 položil kardinál Schwarzenberg základní kámen k dostavbě.

Prvním stavitelem se stal Josef Ondřej Kranner, který využil zkušeností z Francie, Německa a Itálie k opravě staré části dómu a při vypracování vlastního návrhu na dostavbu v duchu romantické gotiky.

Po něm převzal stavbu architekt Josef Mocker, představitel přísného restaurátorského purismu a pseudogotické architektury.

Posledním, kdo se na dostavbě podílel, byl Kamil Hilbert.

Chrám byl vysvěcen 12. května 1929 a 28. září 1929 oficiálně otevřen.

„Chrám byl dokončen v novogotickém stylu, jak bylo pro přelom 19. a 20. století v Praze běžné, což je vidět na Vyšehradu nebo Prašné bráně. Pozornější návštěvník si při vstupu do katedrály určitě povšimne novodobých reliéfů nebo nápisů ve vitrážových oknech. Ostatně interiéry katedrály byly upravovány ještě později,“ říká turistická průvodkyně Lea Laštovičková.

Spor o vlastnictví

Chrám, který je nejvýznamnějším českým svatostánkem, je nejen magnetem pro turisty a poutníky, ale často i místem kulturních akcí. Spor o vlastnictví katedrály se táhne už 17 let. Letos v březnu určil Nejvyšší soud jako vlastníka stát. Metropolitní kapitula podala v květnu proti rozhodnutí ústavní stížnost. Spor tedy pokračuje.

Autor: Jan Piroch

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Houbařská sezóna začala hlavně díky vydatným dešťům
20

Boj o houby: Pražané se chlubí svými úlovky a nabízí je za odvoz

Kandidát na ministra financí Ivan Pilný poskytl 18. května v Praze rozhovor Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
17

Vláda schválila návrh rozpočtu. Stát bude hospodařit se schodkem 50 miliard

AKTUALIZOVÁNO

Angela Vítězná. Merkelové ale kazí radost zisk krajní pravice

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, KONEČNÉ VÝSLEDKY/ Německá kancléřka uspěla i přes výrazný odliv hlasů počtvrté v řadě. Druhá ze stran nynější velké koalice – sociální demokracie – má nejhorší výsledek od války.

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Nakupování jízdenek bude snadnější. Pomůže nová aplikace Lítačka

Chcete si označit lístek a žádný nemáte? Nerozumíte si s prodejním automatem? Ocitli jste se kdesi uprostřed ničeho na zastávce, kde se jízdenka prostě koupit nedá? Tak to už od příštího roku nebude žádný problém.

Bookmakeři: Volby vyhraje ANO, ovšem 27 procent nezíská

Velkým favoritem říjnových voleb do Poslanecké sněmovny je podle bookmakerů stále hnutí ANO s kurzem 1,1:1 - 1:13:1. Na jeho vítězství jde také zhruba polovina sázek. Zatímco ještě koncem června sázkové kanceláře považovaly za téměř jisté překročení 27 procent (1,45:1), nyní už je podle nich tato varianta velmi nepravděpodobná (až 4,6:1). Vyplývá to z vyjádření sázkových kanceláří, které oslovila média. Za ANO následují ČSSD (8:1 - 9:1) a KSČM (11:1 - 13:1). Celkový objem sázek už přesáhl 30 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení