VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký úspěch Deníku: seriál Pražské neziskovky získal hlavní cenu

Praha /FOTOGALERIE/ - Příběh Romany, které ve 33 letech diagnostikovali nemoc spojenou s úplně jinou věkovou skupinou: Parkinsonovu chorobu. Přesto to nevzdala a založila obecně prospěšnou společnost Parkinson-Help, která pomáhá lidem postiženým touto nevyléčitelnou nemocí.

4.12.2014
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Z vyhlášení výsledků Ceny Vládního výboru pro zdravotně postižené občany za publicistické práce zaměřené na problematiku zdravotního postižení v Lichtenštejnském paláci v Praze. První cenu získala redaktorka Pražského deníku Veronika Cézová.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Zkušenosti dvaašedesátiletého Vladimíra, který je od útlého dětství neslyšící, nebo dvaačtyřicetileté Radky, která ztratila zrak, přesto se dokázala prosadit jako digitalizátorka knih. Tyto i další příběhy můžete číst každý týden.

Bez dvou měsíců už dva roky totiž redaktorka Veronika Cézová na stránkách našich novin systematicky mapuje příběhy a činnost lidí z neziskových organizací v metropoli.

Logo seriálu Deníku Pražské neziskovky.Seriál Pražské neziskovky - na webu ho najdete ZDE - si vysloužil řadu pozitivních ohlasů, Pražský deník se díky němu stal mediálním partnerem ocenění Neziskovka roku a loni při jubilejním 20. ročníku soutěže o Cenu Vládního výboru pro zdravotně postižené občany za publicistické práce zaměřené na problematiku zdravotního postižení získal druhé místo.

Když proto Veronika letos do stejné soutěže zasílala vybrané díly seriálu, další úspěch nečekala. O to příjemnější překvapení pro nás bylo, když v úterý večer přišla z Lichtenštejnského paláce zpráva, že vládní výbor seriál vyznamenal první cenou!

Celkem bylo uděleno patnáct cen ve třech kategoriích: tištěných nebo na internetu publikovaných materiálů, rozhlasových a televizních. Z 85 zaslaných publicistických děl byla konkurence tradičně největší v kategorii tisk, ve které náš seriál soutěžil. Nezávislá porota vybírala z 56 přijatých prací.

„Ceny jsou udělovány těm publicistickým pracím, které nejlepším 
a nejzajímavějším způsobem upozorňují na problematiku zdravotního postižení. Při jejich posuzování bylo hodnoceno zejména to, jak může přihlášené dílo oslovit širokou veřejnost, seznámit ji s daným tématem a pozitivně ovlivnit její přístup k lidem se zdravotním postižením,“ uvedla devítičlenná porota ke kritériím, podle nichž oceněné vybírala.

Porota o seriálu Deníku„Autorka odvedla obrovský kus práce. Systematicky se věnuje různým typům postižení, na příbězích jednotlivých lidí a na rozhovorech s nimi přibližuje veřejnosti problémy, které život s handicapem přináší a současně vždy představí organizaci, která osoby s určitým zdravotním postižením sdružuje, a služby, které jim poskytuje."

Seriál Pražské neziskovky tato kritéria dle poroty naplnil nejlépe. A Veronika tak z rukou ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu a místopředsedy Vládního výboru pro zdravotně postižené občany Jiřího Dienstbiera získala za svoji práci ocenění, které přichází v symbolickou dobu.

V těchto dnech totiž také ode mne přebírá vedení Pražského deníku a stává se novou šéfredaktorkou. Přeji jí tímto spoustu dalších úspěchů a samozřejmě, a hlavně, vám 
– čtenářům našeho Deníku – dál spoustu čtení, které zaujme a zároveň třeba i poslouží dobré věci.

Autor je končícím šéfredaktorem Pražského deníku.

Kdo byl letos oceněn?

Kategorie TISK:

I. cena: Veronika Cézová za SERIÁL Pražské neziskovky vycházející v Pražském deníku.
II. cena: Štěpán Beneš za článek Vozíčkářka se stetoskopem, který vyšel v časopise Můžeš.
III. cena: Dita Šamánková za článek Dokud nás smrt nerozdělí… Nevěra jako únik pečujícího partnera, který byl publikován v časopise Psychologie dnes.

První čestné uznání náleží kolektivu autorů ve složení Eva Baborová, Petr Dušek, Tereza Uhrová, Eva Meisnerová a Martina Puršová za publikaci Parkinsonova nemoc z různých pohledů, kterou vydala Společnost Parkinson.

Druhé čestné uznání je určeno Petře Pášové za článek Za výlohou lidé koukají, jak jim ťukáte na sklo, který vyšel v Olomouckém deníku.

Kategorie ROZHLAS:

I. cena: Radka Rozkovcová za pořad Vidět neviděné z rozhlasového cyklu Kafemlýnek Rádia Proglas.
II. cena: pořad s názvem Cirkus Paciento jede! z cyklu Dobrá vůle, který byl rovněž vysílán Českým rozhlasem 2. Autory pořadu jsou Petra Hynčíková, Lenka Svobodová a Dominik Budil.
III. cena: pořad Než se setmí, který byl odvysílán Českým rozhlasem 2. Autorem je Dan Moravec.

Čestné uznání náleží panu Petrovi Kronikovi za pořad z cyklu Studio Jan Neumann Bible pro neslyšící, kterou odvysílalo Rádio Proglas.

Kategorie TV:

I. cena: pořad České televize Život se smrtí sedmidílný cyklus Šárky Horákové-Maixnerové, Petry Všelichové, Richarda Hýska a Lenky Polákové.
II. cena: dokumentární film Erika Čipery s názvem Praha snů.
III. cena: pořad Klíč č. 14/2013 s názvem Osobní asistence vysílaného v České televizi. Autory tohoto pořadu jsou Michaela Fialová, Jana Hrdá a Alan Lederer.

První čestné uznání: dokument Tvorba dialogu nového s klasickým. Autorem dokumentu je Miloslav Hlavsa, námět napsaly Helena Váňová a Jana Večlová, spolupracovali Roman Pošta a Romana Skála Rosenbaum dokumentární film.

Druhé čestné uznání: Michaela Fialová, Tomáš Kapras, Anna Kovářová, Alena Derzsiová za pořad Kousek neobyčejné lásky z cyklu Příběhy, které svět nevidí vysílaný Českou televizí.

Třetí čestné uznání: Silvie Kleková za pořady České televize Autismus u dětí, Léčba nádorů u dětí a Rehabilitace těla a mozku z cyklu TEP 24.

Autor: Ondřej Leinert

4.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Předseda Senátu Milan Štěch.
AKTUALIZOVÁNO
13

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení