O chovu vzácných zvířat mluví vedení zoo i politici řadu měsíců. Právě Čína, která je domovem pandy, by mohla zvíře České republice poskytnout. Z programu cesty vyplývá, že zástupci Prahy zavítají mimo jiné do pekingské zoo a znovu projeví zájem o chov pandy. Podle Krnáčové ale není jednání o pandě primární cíl cesty.

Partnerská smlouva se podepisovat nebude

V plánu má vedení radnice setkání se zástupci z oblasti kultury, oblasti tzv. smart cities, které řeší rozvoj měst, sejdou se s primátory Pekingu a Šanghaje nebo navštíví technologické parky a zoo.

Podle dřívějších informací měla být při návštěvě podepsána partnerská smlouva Prahy s Šanghají. K tomu ale nedojde, Praha chce smlouvu s čínskou stranou ještě projednat. Letos v únoru schválila sesterskou smlouvu s Pekingem. Její znění kritizovali zejména opoziční zastupitelé, ale též někteří členové spoluvládnoucí Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Smlouva totiž obsahuje klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny, tedy že Tchaj-wan je její součástí.

Panda bude mít nový pavilon

Co se týče zapůjčení pandy, Praha již udělala první krok ke stavbě pavilonu pro její chov, kdy v červnu na přípravu projektu radní vyčlenili tři miliony Kč. Výstavba výběhu je zahrnuta rovněž ve studii rozvoje zoo na příštích pět let. Praha do zahrady zamýšlí vložit až 800 milionů korun.

Čtěte také: Zoo postaví nové pavilony. I pro pandu