VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve sněmovně se diskutovalo o situaci znevýhodněných skupin na trhu práce

Praha - Pod patronací místopředsedkyně výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Kristýny Zelienkové se v úterý v Praze uskutečnil mezinárodní seminář na téma Začleňování a udržení znevýhodněných skupin na trhu práce.

26.2.2015
SDÍLEJ:

Mezinárodní seminář na téma Začleňování a udržení znevýhodněných skupin na trhu práce.Foto: archiv Audit organizace

„Seminář Začleňování a udržení znevýhodněných skupin na trhu práce byl vůbec prvním mezinárodním seminářem v historii Poslanecké sněmovny. Za cíl si kladl seznámit účastníky s možnostmi využívání nových trendů a programů v oblasti zaměstnanosti a představení již fungujících zahraničních modelů," řekla k semináři jeho spoluorganizátorka poslankyně Kristýna Zelienková.

O zahraničních zkušenostech s řešením situace znevýhodněných skupin na trhu práce s účastníky semináře debatovaly prezidentka evropské organizace COFACE Annemie Drieskens, finská ombudsmanka pro rovné příležitosti Pirrko Mäkinen a členka městské rady rakouského Grazu Elizabeth Potzinger.

Hovořilo se o tématech spojených se zaměstnáváním znevýhodněných osob a mladých lidí, možnostech spolupráce specializovaných poradenských center s veřejným sektorem, způsoby zapojení a motivace zaměstnavatelů do vytváření nových pracovních míst, specifickou situací ve vyloučených lokalitách v ČR, ale také rovnosti mužů a žen na trhu práce a jeho pozitivním dopadu na fungování rodiny.

Vliv na rozvodovost manželství

„Pozitivní vliv rovnosti mužů a žen na fungování rodiny, dokládají slova Pirrko Mäkinen. Podle ní finské zkušenosti hovoří dokonce o vlivu na rozvodovost manželství. Studie rovných příležitostí s ohledem na trh práce totiž ukázala, že manželství, kde v průběhu péče o dítě čerpá rodičovskou dovolenou matka i otec, jsou pevnější," doplňuje poslankyně Zelienková.

Projekt založený na fungující spolupráci specializovaných poradenských, resp. odborných komunitních center a veřejného sektoru účastníkům představila Jitka Urbánková, ředitelka společnosti Audit organizace. Praktické zkušenosti s implementací pak popsal tajemník města Tábor Lubomír Šrámek. 

„Z jeho slov vyplynulo, že je spousta činností, které v souvislosti s trhem práce město velikosti Tábora není schopno samo kapacitně zvládnout. Ocenil přínosy, které městům účast v projektu přinese," zdůraznila poslankyně Zelienková.

Začleňování romského etnika

Seminář se nezabýval znevýhodněnými skupinami výhradně z pohledu rovných příležitostí mezi muži a ženami. Dotkl se také problematicky znevýhodnění z hlediska etnického. 

„Elisabeth Potzinger v této souvislosti zmínila pozitivní zkušenosti se začleněním romského etnika v rámci projektu Bio česnek, který v Grazu realizují. Pozitiva začleňování romského etnika s ohledem na prevenci kriminality zdůraznil ve svém vystoupení také Vladimír Tesařík, starosta města Dolní Poustevna na Šluknovsku," uzavírá poslankyně Zelienková.

Evropská organizace COFACE - konfederace organizací pro rodinu při Evropské unii sdružující 58 členských organizací v 23 zemích EU. Cílem činnosti COFACE je pomáhat v otázkách naplňování rodinné a sociálních politiky, řešení diskriminace a rovných příležitostí.

Autor: Redakce

26.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení