VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Varroáza včel zasáhla i Prahu

Praha - Situace v hlavním městě ale není zdaleka tak dramatická jako v ostatních krajích

20.5.2008 1
SDÍLEJ:

KAŽDÉ ČTVRTÉ. V Praze postihla nákaza 640 včelstev./Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Václav Pancer

Přemnožení roztočů, které způsobily dvě po sobě jdoucí mírné zimy, má za následek masivní nákazy včelstev varroázou.

Nebezpečná nemoc se poměrně velmi rychle rozšířila po celé republice a ani včelstva pražských chovatelů nebyla ušetřena.

Hlavní ohniska nákazy jsou však jinde.

„Praha je na tom určitě lépe než některé další oblasti, situace zde není tak dramatická jako třeba ve Středočeském kraji. Část našich členů registrovaná v Praze se navíc stará o včelstva mimo Prahu, což může celkovou statistiku ještě navyšovat,“ vysvětluje tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka.

Metropole patří k průměru

Podle statistiky, kterou má včelařský svaz aktuálně k dispozici, se Praha v počtu uhynulých včelstev řadí k republikovému průměru. „Pokud bychom počítali Prahu jako jeden okres, umístila by se na pětačtyřicátém místě z celkových sedmasedmdesáti,“ konstatuje Vladimír Lněnička z odborného oddělení Českého svazu včelařů.

„Celkově letos nákaza v Praze postihla 640 včelstev, což je v procentuálním vyjádření přibližně pětadvacet procent. Oproti běžnému úhynu, ke kterému obvykle dochází, se jedná zhruba o dvojnásobný nárůst. Celorepublikový průměr je ovšem devětadvacet procent, přičemž maximální úhyny evidujeme v okrese Praha-západ, kde včelaři přišli až o šedesát pět procent včel,“ popisuje podrobně současný stav Lněnička.

Včely nezabíjí jen varroáza

Otázkou zůstává, nakolik se varroáza projeví v nadcházejích letech na výrobě medu, ale i dalších včelích produktů. „To v současné době opravdu není možné odhadnout, je to jako věštění z křišťálové koule, to opravdu nedokážu posoudit,“ dodává Vladimír Lněnička.

Chovatelé včelstev se však v praxi mohou setkat i s některými pro včely mnohem závažnějšími nemocemi, než je varroáza, o níž se v současnosti mluví nejčastěji.

„Varroáza není hlavní problém. Daleko horší nemocí je včelí mor, který se v Praze vyskytl před několika lety. Potom musíte všechny úly a nástroje spálit, aby se nákaza nešířila dál. Varroáza vás připraví jen o včely,“ upozorňuje na podstatné rozdíly zmíněných nemocí zkušený včelař Miloslav Linhart z Prahy-Kyjí.

Na mnohé je třeba se připravit

Linhart také kritizuje včelaře za to, že podcenili situaci a nedokázali se na současnou hrozbu nákazy včelstev v dostatečném předstihu připravit.

„Myslím si, že pokud včelař ví, jak se o svoje včelstvo starat, dokáže se nákaze vyhnout. Na vině jsou tedy i včelaři, kteří často nereagují na teplé zimy a dřívější příchod jara. Já osobně jsem letos sice přišel o čtvrtinu včelstva, ale ne z důvodu varroázy,“ poznamenává.

Pochybení u některých chovatelů přiznává rovněž tajemník svazu včelařů Miloslav Peroutka.

Nové postupy v prevenci

„Bude nutné změnit metodiku,“ je přesvědčen Peroutka. „Posledních dvacet let jsme v otázkách prevence postupovali prakticky stejně. Dříve byl náš přístup odpovídající a dostatečný. Ovšem v současných klimatických podmínkách, kdy přišly dvě mírné zimy v řadě za sebou, ale bude nezbytné jeho přehodnocení,“ uzavírá tajemník svazu.

JAN BRODNÍČEK

Ministr Gandalovič: Čeští včelaři podceňují prevenci

Loňská zima znamenala pro včelaře pohromu, jakou dlouho nepamatují. Může za to epidemie varroázy, která zdecimovala třetinu všech včelstev v Česku.

Nemoc způsobuje roztoč Varroa destructor, který se kvůli neobvykle teplé zimě přemnožil a způsobil katastrofu. Té se dalo podle vedení Českého svazu včelařů zabránit, pokud by včelaři důsledně dodržovali příslušné veterinární předpisy. Podceňování prevence vytýká včelařům i ministr zemědělství Petr Gandalovič.

„Do budoucna je nutné klást větší důraz na prevenci, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přesto, že finanční podpory směřující do včelařství jsou vysoké, pro rok 2008 byla v rozpočtu původně vymezena částka přesahující 141 milionů korun,“ upozornil ministr.

Současně dodal, že vláda schválila mimořádnou dotaci 25 milionů pro postižené včelaře. Ti ale říkají, že pomoc jejich ztráty zdaleka nepokryje.

Dotace nemusí stačit

„Jedno nové včelstvo přijde zhruba na tisíc až patnáct set korun, chovatel by měl formou dotace dostat asi třetinu z této částky,“ vypočítal tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. Řadu včelařů tvoří navíc důchodci, kteří už s chovem znovu nezačnou.

Chovatelů včel v Česku ubývá, stále častěji se navíc musejí potýkat s včelími chorobami. Těmi nejčastějšími jsou varroáza, mor včelího plodu a nosemóza.

Varroáza postihuje včelí plod a způsobuje, že se včely líhnou nedokonale vyvinuté. „U napadeného plodu se líhnou včely například bez křídel nebo se zakrnělým zadečkem. I v případě, že se včela vyvine normálně, velmi brzy uhyne,“ dodal Peroutka.

MARTIN DOHNAL

20.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení