VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Soukenické se zřítil dům, pod troskami zůstali čtyři lidé

Staré Město /FOTOGALERIE/- V objektu zasahují speciální pátrací jednotky hasičů i policistů se psy. Statik varoval před nebezpečím dalších sesuvů. Záchranáři našli dvě helmy, prohledávají okolí. Pomáhat bude i speciální bagr z Hradce Králové.

2.10.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Člen speciální jednotky Městské policie prohledává se svým psem sutiny.Foto: HZS Praha/Leoš Kučera

V Soukenické ulici nedaleko náměstí Republiky se zřítil kolem půl jedné odpolední činžovní dům, který právě procházel rekonstrukcí.

Propadly se tři stropy

"Původně se mělo jednat o zřícené zdi, ale na místě se zřítilo několik stropů. Zatím se pohřešují čtyři osoby, záchranáři vyrazili ve 12:45. V současné chvíli už zasahují na místě," řekla Deniku mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. V ulici stojí dvě sanitky a dva vozy s lékařem.

"Na místo dorazily tři jednotky hasičů společně se speciální sutinovou jednotkou. Děláme, co můžeme. Nasadili jsme veškerou možnou techniku. I nadále se pohřešují čtyři osoby," potvrdil Vít Pernica, mluvčí pražských hasičů. Podle redaktora Deníku, který situaci sleduje na místě, se však neoficiálně hovoří až o sedmi zavalených dělnících.

Dorazili i policisté se psy

Práce je podle hasičů ztížena malým prostorem. Domu ve dvoře objektu se propadla tři patra až do sklepa. Krátce před čtrnáctou hodinou dorazili k neštěstí také psovodi městské policie se cvičenými psy.Veškeré záchranné práce speciálního týmu hasičů i policejních psovodů zůstávali odpolednebez odezvy.

"Zatím nemůžeme upřesnit, jak dlouho bude zásah trvat, ale připravujeme se na to, že to bude dlouho. Kvůli neustálému nebezpečí dalších sesuvů totiž záchranné prácemusí pokračovat velmi pomalu," upřesnil mluvčí hasičůPernica.

Psi označili dvě místa

Doposud se nepodařilo nikoho vyprostit. Psi označili dvě místa, kde by se zavalení dělníci mohli nacházet. Hasiči však zatím objevili pouze dvě helmy.

Jednomu z dělníků se údajně podařilo z domu uniknout dříve, než se zřítil. Minimálně čtyři tam zůstali.

„Nevylučujeme, že jich tam je více. V tuto chvíli nemůžeme odhadnout, zda dělníky vyprostíme živé. Spadlo na ně mnoho tun sutin. Šance se s přibývajícím časem snižují. Statika domu je narušena. Záchranné práce to značně stěžuje,“ řekl generální ředitel hasičského záchranného sboru Dalibor Gosman.

"Na místě jsme nyní nalezli dvě pracovní přilby. V akci jsou tak nyní psi, kteří by mohli zjistit, zda se pod sutinami, kde přilby byly, někdo náchází. Kromě kynologů využíváme také echolokátor a vyhledávací štěrbinovou kameru," řekl krátce před půl čtvrtou Vít Pernica.

Pátrání po zavalených dělnících se zřejmě protáhne do noci. Hasiči na místo povolali speciální bagr z Hradce Králové.

Statik: Stále hrozí nebezpečí zřícení

Podle některých svědků rekonstrukce nebyla v pořádku delší dobu. Dokonce to prý ohlásil i na stavební odbor magistrátu.

Do Soukenické dorazil hlavníměstský statik Petr Macháně. Podle něj hrozí další sesuvy, zřítit by se mohl zbytek domu. Záchranáři musí být proto opatrní na nejvyšší míru.

Statik hlavního města Prahy Petr Macháň na místě řekl:

Na vině propadlých stropů bude asi lidská chyba

Ihned po včerejším propadu čtyř stropů domu v Soukenické ulici vyrazil na místo také statik hlavního města Petr Macháň. Budovu několikrát prohlédl a zkontroloval také okolní domy. Přesnou příčinu nebylo možné ihned určit, přesto bude na vině zřejmě špatný pracovní postup.

Co přesně jste v domě zjistil?

Zjištění bylo tragické. Propadly se čtyři stropy v centrální části domu, dva byly klenuté a dva dřevěné, které už byly po rekonstrukci. Po nehodě zůstalo dole tři a půl metru suti a pod ní zřejmě čtyři lidé. V domě zůstaly v podstatě jen obvodové zdi.

Musel jste prohlédnout také okolí?

Samozřejmě jsem okolní domy prohlédl. Všechny jsou v pořádku, nebyly nijak narušeny.

Jaký bude další postup?

Nejprve bylo nutné, abych po prohlídce vyhodnotil situaci, aby záchranáři věděli, jestli nejsou v ohrožení života. Poté jsme oslovili společnost Metrostav o spolupráci. Mají moderní techniku, pomocí níž bude budova dostatečně zabezpečena a záchranáři pak budou moci mnohem rychleji postupovat s odstraňováním suti a hledáním zavalených osob.

Můžete určit příčinu nehody?

Přesně to v tuto chvíli samozřejmě říci nelze, ale nabízejí se dvě varianty. Tou první je, že dolní části domu udělali dělníci příliš velký otvor do nosné zdi, která už neunesla tíhu stropů, a následkem toho došlo k propadu. Druhou možností pak je, že se zřítil horní strop a další pak následovaly. Zatím také nemůžeme určit, kdo udělal chybu, ale k nějakému pochybení zřejmě došlo.

Bude nutné budovu zbourat?

Už nyní je dům v podstatě zdemolován, celý vnitřní trakt objektu je zničen a zůstaly jen obvodové zdi. Jaký bude další osud domova to samozřejmě nevím.

Statik bude muset se vší pravděpodobností nařídit demolici objektu.Lidé evakuovaní z okolních domů se budou moci vrátit z zřejmě až za tři dny.

LUKÁŠ MAREK, JAKUB KRUPKA

Zřícení domů v Praze? Bohužel nic výjimečného

16.9. 2009: Zřejmě poslední případ, kdy v Praze hrozilo zřícení domu. Voda z prasklého potrubí se valila ulicemi v pražské Ruzyni. Proud vody následně podmáčel základy nedalekého domu, kterému pak hrozilo zřícení. „Dům stojí a pravděpodobně bude stát dál,“ řekl po akci mluvčí hasičů Vít Pernica.

Únor 2009: Tři jednotky pražských profesionálních hasičů, záchranáři, policisté a psovodi pražské městské policie zasahovali v Praze 6. Prohledávali sutiny zříceného stropu starého domu v ulici Na Petynce.Podezření, že v troskách zůstal člověk se potvrdila, nalezenému muži ale už nebylo možné pomoci. Podle dostupných informací nebylo jasné, kdy přesně se strop ve zchátralém domě zřítil. Během nasazení záchranářů přitom stále hrozilo, že dojde k dalšímu sesuvu nestabilního objektu.

ČTĚTE VÍCE:Bezdomovec našel smrt v sutinách zříceného stropu

Červen 2008: V Brandýse nad Labem v pekárně muži opravovali zeď, ta se však zřítila a na jednoho z mužů spadla. K případu vyjela rychlá zdravotnická pomoc. O výpomoc byla také požádána letecká záchranná služba z Prahy. Po příjezdu záchranářů přibližně třicetiletý muž nejevil známky života. „Ani po příletu vrtulníku se záchranářům nepodařilo obnovit základní životní funkce pacienta. Lékař tedy zkonstatoval smrt,“vysvětlila Nina Šeblová ze středočeské záchranné služby.

Září 2006: Na stavbě hypermarketu Lidl v Praze 5 se zřítila zeď, která zavalila dělníka. Na místo přiletěl i vrtulník záchranářů. Lékař však u 54letého muže konstatoval pouze smrt, podlehl vážným poraněním na místě, která při pádu zdi utrpěl.

Červenec 2006: Ve Vodičkově ulici v centru Prahy se zřítila část domu, který procházel rekonstrukcí. Kubistický objekt, v němž dnes opět sídlí legendární cukrárna U Myšáka, byl tehdy v havarijním stavu. Nikdo také nebyl zraněn. „Zřítila se část domu ve dvoře. Nikoho nezasypala. Průzkum za pomoci psů lidi pod sutinami neobjevil,“ řekl zástupce vyšetřovací skupiny hasičů.

(luk)

Dům Na Poříčí: krvavá ostuda českého stavebnictví

„Ozval strašný praskot a rachot a dům mi během několika okamžiků zmizel před očima. Hodnou chvíli jsem viděl jen prach, a až poté trosky.“ Tak popisuje největší stavební katastrofu novodobě české historie jeden z jejích svědků, Vít Fořt.

Zemřelo 46 lidí

Psal se 9. říjen 1928. Toho odpoledne se na rohu ulic Na Poříčí a Biskupská v Praze 1 zřítil nedokončení šestipodlažní objekt obchodního domu.

Důsledky byly strašlivé: zemřelo 46 lidí, dalších 23 bylo těžce zraněno. Za hlavního viníka byl označen stavbyvedoucí, který údajně neodborně zasahoval do statických výpočtů a také měl beton šidit nekvalitním cementem. Sám v troskách zahynul. Projektanti dostali roční podmínku.

Příčina? Ošizený beton

Oficiální příčinou zřícení bylo přetížení rohových pilířů, které podpíraly arkýřový nosník. Veřejnost však mluvila o tom, že pravou příčinou bylo právě použití méně kvalitního cementu. Ten údajně stavbaři použili v nižších patrech a po dostavbě budovy to pilíře nevydržely. Podle svědků se totiž nejprve zřítilo první patro a následně se zhroutil celý dům.

Na místě zřícené budovy v minulosti stál dvoupatrová klasicistní dům, stržený v 19. století. Velkoobchodník Josef Jakesch se později rozhodl na volné parcele vystavět obchodní dům a projekt zadal firmě stavitelů Tomáše Pražáka a Pavla Moravce.

Stavba byla ve své nosné části železobetonová s rámovou konstrukcí, kterou vyplňovalo cihlové zdivo. Měla pět pater a dva suterény a sahala do zhruba osmimetrové hloubky pod úroveň ulice. V době katastrofy byly cihlové výplně zdí již dokončeny a pracovalo se na rovné betonové střeše a v interiéru.

Nespadl jen jeden

Katastrofa vyvolala velkou nevoli vůči stylu stavebních prací, neboť v té době spadly další čtyři domy. Příčinou tragédií byla velká rychlost a nedodržení technologie či návrhu. Špatnou situaci kritizoval v dobovém tisku také Karel Čapek, který psal doslova o „krvavé ostudě našeho stavebnictví“.

O tragédii natočil režisér Jiří Svoboda film Dům na Poříčí (1976).

(heř)

Místo události:
2.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení