Muzeum v bývalé hale číslo 20 areálu Pragovky by se mělo stát součástí pražského ArtDistrictu Pragovka a měly by se tam konat kulturní a společenské akce. Ve sbírce by měly být k vidění vozidla nákladní, osobní, dodávková, autobusy, traktory, sanitní a vojenské speciály. Mezi nimi by měly být i modely vozů, které využívala československá vláda v období prezidenta T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a řada českých prominentů v čele s herečkou Lídou Baarovou nebo rodinou porevolučního prezidenta Václava Havla.

V areálu vznikne muzeum moderního umění

Na pondělní akci Krnáčová dále oznámila, že další budova v areálu bude Národní galerii sloužit jako muzeum moderního umění. „Oblasti, jako je Pragovka, jsou pro další rozvoj města klíčové, a já jsem proto velmi ráda, že se nám podařilo najít společnou řeč nejen s Prahou 9, ale i majiteli objektu bývalých strojíren. Vzniknou zde byty, škola, ale důraz je kladen i na kulturu. Věřím, že se nám podaří halu 19 přebudovat na Centrum současného umění, protože takové prostory městu chybí a ta stavba je pro takové účely naprosto ideální," uvedla Krnáčová.

Příhodova sbírka je třetí největší na světě

Mezi vystavenými vozy při pondělní oslavě byla Praga V Landaulet dříve používaná především jako taxi nebo Praga Piccolo, která se vyráběla téměř 20 let. Z užitkových vozů byly k vidění modely Praga LN či motorový pluh Praga X, kterého bylo vyrobeno pouze 200 kusů. Dále si návštěvnici mohli prohlédnout novodobý silniční automobil Praga R1R, vycházející ze závodních speciálů.

Přečtěte si: KRÁTCE: Dům v centru nemá historickou hodnotu, tvrdí investor

Sbírka Emila Příhody je třetí největší sbírkou vozů jedné značky na světě. Představuje desítky vozů značky Praga z let 1908 až 1985, a to nejen osobní vozy včetně prezidentských, ale i nákladní automobily, autobusy, traktory nebo pluhy.

Projekt nové Pragovky má ambici stát se novým centrem Vysočan. Autorem návrhu je architektonické studio Jakub Cigler Architekti.