Stovky milionů do státní kasy a desítky ušetřených míst v byrokratickém aparátu.

To jsou hlavní cíle velkého stěhování ministerstev, které se chystá v Praze. Iniciátorem akce je ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

„Na jeho podnět začalo ministerstvo připravovat projekt vzniku kampusu pro úředníky, do něhož by byli soustředěni lidé nejen z ministerstva pro místní rozvoj, ale i ostatních resortů,“ sdělil Deníku první náměstek ministra pro místní rozvoj Milan Půček.

Kde nové vládní středisko vyroste, to prý zatím není jasné. Podle slov ministra by to ovšem mělo být na okraji metropole, kde se ve velkém staví kancelářské budovy. Možností je několik, hovoří se hlavně o Chodově či Jihozápadním Městě.

Pro výběr lokality a velikost komplexu bude důležité, kolik ministerstev se k Čunkovu plánu připojí. „Rychlost přípravy záleží na dohodě s dalšími resorty, stěhování do jedné budovy či komplexu nastane v několika příštích letech,“ uvedl Půček.

Kdo se přidá

Řada resortů na Čunkovu nabídku nejspíš kývne. Již dříve o stěhování mluvil třeba ministr kultury za vlády sociálních demokratů Vítězslav Jandák, letos tento záměr vyhlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ten chce ještě v tomto roce nabídnout do veřejné soutěže více než desítku budov svého ministerstva po celé Praze a zároveň iniciovat stavbu nového sídla. „Do konce roku vypíšeme soutěž,“ uvedl mluvčí úřadu Tomáš Bartovský.

Kupce bude vláda hledat třeba pro budovu Čunkova ministerstva na Staroměstském náměstí, pro sídlo báňského úřadu v Kozí ulici či České obchodní inspekce ve Štěpánské ulici.

Momentálně probíhá oceňování nemovitostí, o které mají zvláště hotelové řetězce velký zájem. Podle realitních expertů by například ministerský dům na Staroměstském náměstí mohl státu vynést až půl miliardy korun.

Problémové památky

Pokud by se podařily výhodně prodat všechny dosud zamýšlené domy, státní kasa by získala až o několik miliard více, než kolik by stál nový úřednický kampus. Proto plán podporuje i ministerský předseda Mirek Topolánek. Otevřeně se o možném stěhování hovoří také na ministerstvech spravedlnosti či obrany.

Nadšení pro prodej historických budov ovšem brzdí památkáři. Stavební úpravy památek na hotely bývají mnohdy velmi necitlivé, a proto není snadné k nim získat souhlas.

„Ministerstvo musí kupce informovat o statusu a ochraně památkových budov,“ připomněl Josef Štulc z Národního památkového ústavu. To by mohlo nadšení zájemců povážlivě zchladit a ceny budov snížit.